Češi a Vánoce? Řeší je dříve než jiné národy a vedou dárky pro maminky

19. 11. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google a Alza.cz)
Češi se na vánoční sezónu začínají připravovat každým rokem o něco dříve, letos už od konce září, ukazují data z Vyhledávání Google. Liší se tím od ostatních zemí střední Evropy, kde tato vlna přichází až výrazně později. Kromě vánočních dárků roste například zájem o různé dekorace, svíčky i netradiční adventní kalendáře.

Oproti předchozím rokům mírně roste zájem Čechů o povánoční výprodeje. Podle dat ČSÚ přibyl od začátku pandemie e-shopům více než milion potenciálních zákazníků, které se teď budou snažit oslovit.

Nejčastěji Češi podle Googlu vyhledávají dárky pro konkrétní osoby, nejvíce pro maminku, o něco méně pak pro tatínka nebo babičku. „Podle dat z loňského roku lze vyhledávající rozdělit do dvou hlavních skupin: část z nich se po dárcích na internetu rozhlíží od první půlky listopadu, druhá skupina začíná až v prvním prosincovém týdnu,“ uvedl obchodní ředitel české pobočky Googlu František Štrupl.

Nárůst popularity lze dále pozorovat u netradičních adventních kalendářů, nejčastěji pak u těch s kosmetikou nebo hračkami. Trendem posledních let jsou pak adventní kalendáře se svíčkami nebo ty určené pro psy. Roste také vyhledávání produktů spojených s vánoční atmosférou, jako jsou například dekorace, svíčky či tepláky.

V posledních letech mírně stoupá zájem také o povánoční výprodeje, lidé se na ně vrhají již bezprostředně po Štědrém dnu. Aktuální data z Vyhledávání Google, ze kterých lze vyčíst trendy a změny v online chování zákazníků, jsou pro obchodníky, ale i širokou veřejnost volně dostupná na stránce Trendy Google.

Trendy ve vyhledávání korelují podle obchodníků s trendy reálných prodejů. „První vlna vánočních nákupů se v Česku začíná zvedat o něco dříve než na ostatních trzích, kde působíme, a vidíme během ní dva výrazné vrcholy v první polovině listopadu a začátkem prosince,“ potvrdila Klára Blažková, interim marketing director e-shopu Alza.cz. „Netradiční adventní kalendáře jsou u našich zákazníků stále populárnější a patří mezi nejprodávanější zboží ve všech segmentech, ve kterých je nabízíme, od hraček, přes kosmetiku a svíčky až po alkohol.

Online nákupy jednoznačně vítězí

Pandemie koronaviru přinesla změny nákupního chování. Podle výzkumu Smart Shopper Research (Google, Cint (2021) / Kantar (2020+2019)) více než 80 % Čechů více nebo výrazně více nakupuje online než offline. Tento výzkum z letošního června dále ukázal, že online je stále preferovanějším způsobem nákupu především díky možnosti doručení až do domu, často nižším cenám a větší pohodlnosti. Loni podle dat Českého statistického úřadu (Využívání informačních a komunikačních technologií v domácnostech a mezi jednotlivci - 2020, ČSÚ (listopad 2020)) nakupovalo online o 1,3 milionu Čechů více než v roce 2019. Největší relativní nárůst byl zaznamenán ve skupině 45-54 let, kde došlo k meziročnímu nárůstu o 57 %.

Zákazníci online obchodů jsou svým značkám věrní

Češi patří oproti některým sousedním národům k velmi loajálním zákazníkům. Téměř tři čtvrtiny z nich uvádí, že nakupují pouze u několika ověřených prodejců. Tento trend je patrný napříč více zkoumanými kategoriemi, jako jsou elektronika, dům a zahrada nebo třeba móda. Loajalita vůči značkám navíc meziročně vzrostla.

Němci nebo Maďaři jsou zvyklí nakupovat od širšího portfolia prodejců než Češi, v těchto zemích se tak mohou nacházet nová odbytiště pro české firmy. Dobré je si ale předem ověřit, zda jde o vhodný trh právě pro konkrétní výrobek nebo službu. Nástroj Market Finder, který jsme nedávno představili i v Česku, už dokáže toto spolehlivě odhadnout,“ řekl František Štrupl z Googlu. Nástroj Market Finder je založen na datech Googlu a expertíze partnerů a provádí menší exportéry krok za krokem procesem plánování expanze a pomáhá objevit nejlepší trhy pro daný produkt či službu.

Exportéři musí brát ohled na specifika různých trhů

V okolních zemích lze zároveň pozorovat i jiné trendy v souvislosti s vyhledáváním dárků a celkovým spotřebním chováním před Vánoci. Slováci a Maďaři si tuto aktivitu nechávají nejčastěji až na poslední dva týdny před Vánoci a ani Poláci se nepřipravují s velkým předstihem. Na konci září v Polsku ještě probíhá tzv. „dzień chłopaka“, kdy se vyhledávají dárky pro chlapce. Jednotlivé e-shopy se tak musí připravovat na sezónu na různých trzích odlišně, s čímž dokážou pomoci Google Ads.

Bariéry zahraničního obchodu díky internetu nebyly nikdy nižší než dnes, během pandemie navíc vzrostl počet online nakupujících po celém světě. Prodejci tak mají aktuálně nejlepší příležitost vyrazit se svým zbožím za hranice. Je však třeba myslet i na to, že každý z trhů má svá specifika. Google Ads právě s tímto počítají a dávají inzerentům velkou flexibilitu při oslovování zákazníků na jiných trzích,“ řekl František Štrupl.

Jejich výhody při expanzi potvrzuje i Klára Blažková z Alzy. „Při vstupu na nové trhy je pro nás důležitá efektivita, proto vždy nejprve využíváme výkonnostní marketing a jeho nástroje. Dovoluje nám to pružně reagovat na individuální potřeby každého trhu při zachování potřebné návratnosti investice,“ zdůraznila Klára Blažková.

Podobné články

Vánoční nákupy vrcholí – Češi utratí v e-shopech denně až miliardu a půl

16. 12. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: APEK)
Vánoční objednávky přicházejí do e-shopů jedna za druhou a internetové obchody zažívají vrchol letošní sezony. Jak ukazují data Asociace pro elektronickou komerci (APEK), sahají obraty on-line obchodů v těchto dnech až k jedné a půl miliardě korun denně. Celkově utratí před Vánoci Češi na internetu více než 77 miliard korun. Čtěte více

Vánoční nákupy v e-shopech se blíží svému vrcholu, Češi utratí miliardy

9. 12. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: APEK)
Prosinec je (nejen) pro internetové obchody klíčovým obdobím roku. Vánoční nákupy vrcholí, po Black Friday čekají na e-shopy nejhektičtější dva týdny. Podle odhadů Asociace pro elektronickou komerci (APEK) by Češi během nich mohli utratit v on-line prostředí více než 12 miliard korun. Čtěte více

78 % „on-line Čechů“ nakoupí vánoční dárky na internetu

22. 11. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: APEK)
Objednat vánoční dárky online je pro uživatele internetu v Česku běžná záležitost. Jak potvrdil výzkum Asociace pro elektronickou komerci (APEK), objednat balíček pro své blízké v e-shopech plánuje letos 78 % on-line Čechů. Ti se chystají nakupovat ve velkém již v listopadu, nejčastěji přitom budou vkládat do virtuálních košíků hračky. Čtěte více

Vánoční sezona v e-shopech startuje

25. 10. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: APEK)
Vánoční sezona opět startuje a je jasné, že v roce 2021 se bude od těch předchozích v lecčems lišit. A to nejen v porovnání s těmi „covidovými“. Češi změnili v posledních dvou letech své nákupní zvyklosti, do hry navíc vstupuje inflace a problémy s dodávkami zboží. Je zřejmé, že významnou roli budou opět hrát internetové obchody, jejichž růst nezpomalil ani letos. Čtěte více