Až 95 % odesílatelů e-mailů jsou spameři aneb kvalitní databáze kontaktů není o množství

14. 7. 2025. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: Michna Media)
Z tisíce odesílatelů e-mailů jen padesát posílá legitimní obchodní zprávy – zbylých 950 jsou spameři a odesílatelé nevyžádané pošty.

Právě tato realita ukazuje, jak masivní je problém spamu na internetu. Experti ze Seznamu, Notina, Livesportu, Kiwi.com a Mailkitu odhalili, že úspěšný e-mail marketing začíná správným technickým nastavením. Firmy, které to pochopily, radikálně snížily počet kontaktů – Notino vymazalo milion adres a ušetřilo 700 tisíc korun, Livesport se zbavil dokonce 85 procent databáze. 

Kvůli lavině nežádoucích zpráv jsou poskytovatelé e-mailových služeb stále přísnější, a i legitimní firemní komunikace často končí v koši.

Spam není jen reklama na podezřelé pilulky. „Nevyžádaná pošta je cokoliv, co příjemce nechce,“ uvádí Jakub Olexa z Mailkitu. Ten se aktivně podílí na rozvoji e-mailových technologií prostřednictvím mezinárodních organizací jako M3AAWG nebo CSA.

Právě subjektivní vnímání uživatele je pro poskytovatele e-mailových schránek zásadní. Podle David Fingera, ředitele divize Email.cz ze Seznamu, neurčuje e-mailovou reputaci jen obsah zprávy, ale zejména to, jak s vašimi zprávami příjemci nakládají.

„Pokud uživatelé vaše e-maily nečtou, mažou je nebo označují jako spam, reputace odesílatele padá. A špatná reputace znamená, že se vaše zprávy vůbec nemusí dostat do schránky,“ potvrzuje.

Milion kontaktů do koše ušetřil stovky tisíc

Dominik John z Notina přiblížil odvážný krok společnosti, kdy se v roce 2018 rozhodli odstranit více než třetinu všech e-mailových kontaktů, celkem přes jeden milion adres. „Tento krok nám v prvním roce ušetřil 700 tisíc korun na nákladech spojených s rozesílkou a zároveň zlepšil reputaci a doručitelnost našich kampaní. V tomto úsilí stále pokračujeme a pravidelně databáze čistíme," vysvětluje John.

Podobnou zkušenost mají i v Livesportu, jehož weby a aplikace měsíčně navštěvuje přes 100 miliónů uživatelů z celého světa. „Mailing jsme snížili o 85 procent. Ze sta miliónů kontaktů zůstalo jen asi 15 milionů. Nikdo nechce, aby uživatelé dostávali e-maily, které pro ně nejsou relevantní. To byl hlavní důvod, proč jsme databázi pročistili,“ přiznává Kristýna Slouková specialistka na marketing.

Koupené seznamy? Cesta do pekel

Varovné signály jsou jasné: nízká míra otevření, vysoký počet označení jako spam nebo dokonce blokování ze strany poskytovatelů.

„Když koupíte databázi, nemáte s příjemcem žádný vztah. A příjemce nemá vztah s vámi,“ vysvětluje Olexa. „Tohle je věc, která zničí reputaci velmi rychle. Antispamové filtry poznají, že používáte pochybnou databázi,“ dodává.

Technologie vs. obsah – co je důležitější?

I když se intuitivně zdá, že obsah e-mailu je nejdůležitější, opak je pravdou. Podle Olexy je základ v technologiích.„Nejdříve musí být technologie v pořádku, pak se může zlepšovat obsah," zdůrazňuje.

V Livesportu, který rozesílá do více než 50 zemí, to poznali na vlastní kůži. „Celý loňský rok jsme se snažili zlepšovat design a copy, ale open rate nám pořád klesal,“ vzpomíná Kristýna Slouková a dodává: "Udělali jsme proto audit technického řešení a databází, který nám ukázal, jak na správné nastavení."

E-mailing není kobercový nálet

Jakub Semotam z Kiwi.com upozorňuje, že největší chybou je snaha poslat co nejvíc e-mailů co nejvíce lidem. Na tom se shodli všichni panelisté: personalizace, segmentace, správné načasování a znalost zákazníka jsou základem správného e-mailingu.

„Kiwi například využívá AI k tomu, aby každému zákazníkovi posílal personalizovaný obsah podle cíle cesty, délky pobytu nebo počtu cestujících,“ říká Jakub Semotam.

A co open rate? Ten už neřekne skoro nic

Míra otevření e-mailů bývala dlouho základní metrikou úspěchu. Dnes je to spíš matoucí číslo. „E-maily otevírají boti nebo bezpečnostní skenery. Open rate nemá valnou vypovídací hodnotu. Místo toho doporučuji sledovat konverze a chování příjemců na stránkách, v případě míry otevření a kliknutí pouze trend v čase,“ radí Olexa.

Experti zdůrazňují důležitost spolupráce s odborníky a systematický přístup k e-mail marketingu. „Bez kvalitních dat, správné hygieny kontaktů a odborného know-how nejde mít dobrou reputaci ani doručitelnost,“ shrnul Jakub Semotam.

Podobné články

Čtyři důvody, proč by e-shopy měly implementovat e-mailová schémata

16. 5. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Mailkit)
V době, kdy Google, Yahoo, Microsoft nebo iCloud zpřísňují pravidla doručování, hledají marketéři e-shopů způsoby, jak zajistit, že jejich sdělení skutečně dorazí do schránky příjemce. Jedním z nejefektivnějších, ale často přehlížených řešení, jsou e-mailová schémata. Čtěte více

E-mail v roce 2025: Bezpečnější, ale náročnější na správu

24. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Mailkit)
Zatímco světem hýbou novinky z oblasti AI a sociálních médií, klasický e-mail prochází vlastní revolucí. Zásadní změny v zabezpečení a rostoucí výzvy s robotickými interakcemi budou formovat podobu e-mailové komunikace i v roce 2025. Pro firmy to znamená nutnost přizpůsobit se novým pravidlům, nebo riskovat ztrátu důležitého komunikačního kanálu. Čtěte více

Pět tipů pro úspěšný e-mail marketing

8. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Mailkit)
Každý podzim přináší firmám vrchol sezóny z hlediska objemů prodeje a očekávaného zisku. Zatímco produktové týmy pečlivě připravují lákavé předvánoční nabídky, e-mailové kampaně často zůstávají stranou pozornosti. Přinášíme pět tipů, které posunou váš e-mail marketing na novou úroveň. Čtěte více

Dramatický nárůst falešných kliknutí ohrožuje vánoční e-mailové kampaně

23. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Mailkit)
V klíčovém období pro e-mailový marketing, zahrnující Black Friday a vánoční sezónu, upozorňuje společnost Mailkit na alarmující trend. Od začátku roku 2024 zaznamenala 100% nárůst v detekci falešných kliknutí, s nejvýraznějším vzestupem v druhém týdnu října. Čtěte více