Analýzy

Celosvětový prodej tabletů vloni vzrostl o 10 %

Globální trh s tablety pokračoval v roce 2025 v oživení, kdy dodávky meziročně vzrostly o 9,8 % na 162 milionů kusů. Z analýzy společnosti Omdia dále vyplývá, že největší dynamiku trh vykázal ve čtvrtém čtvrtletí, kdy se prodalo 44 milionů zařízení.

František Doupal
Zdroj: Omdia
Celosvětový prodej tabletů vloni vzrostl o 10 %

Střední a východní Evropa se v roce 2025 stala nejrychleji rostoucím regionem, těsně následovaná oblastí Asie a Tichomoří. Všechny sledované regiony s výjimkou Severní Ameriky  zaznamenaly v roce 2025 dvouciferný růst. Meziroční pokles v Severní Americe zmírnila alespoň prodejně úspěšná vánoční sezóna podpořená slevami obchodníků.

„V roce 2025 dosáhl trh s tablety nejvyššího ročního objemu dodávek od pandemického boomu poptávky v roce 2020,“ uvedla Himani Mukka, manažerka výzkumu společnosti Omdia. „Sezónní poptávka v období svátků v kombinaci s promoakcemi výrobců přinesla významný nárůst prodeje v posledním čtvrtletí. V roce 2026 však bude poptávka po tabletech pod rostoucím tlakem.“

„Výrobci budou muset pečlivě korigovat konkurenceschopnost cen a ziskovost, protože situace na trhu s paměťovými médii ohrožuje dostupnost dodávek a prodražuje produkci. Příležitosti k růstu budou selektivnější a budou se soustředit na cykly výměny prémiových a vlajkových modelů na vyspělých trzích a na poptávku ve vzdělávání podporovanou veřejným sektorem na rozvíjejících se trzích,“ dodala Himani Mukka.

Prodeje v roce 2025

Globální trh s tablety vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí roku 2025 meziročně o deset procent. Společnost Apple zaznamenala silnou poptávku a posílila svou vedoucí pozici jako největší prodejce tabletů. Dodala 19,6 milionu iPadů, což představuje nárůst o 16,5 %, a to díky silné poptávce po iPadu 11. generace a řadě iPadů Pro s procesorem M5. Samsung se umístil na druhém místě, ale čelil tlakům způsobeným obecnějším zpomalením trhu, přičemž dodávky meziročně poklesly o 9,2 % na 6,4 milionu kusů. Lenovo vykázalo mezi hlavními výrobci největší růst (o 36 %) a dodalo 3,9 milionu kusů. Huawei se se třemi miliony prodanými tablety a 14,8 % růstem umístil na čtvrtém místě. První pětku největších výrobců tabletů uzavřelo Xiaomi s dodávkami 2,8 milionu kusů, což za čtvrté čtvrtletí odráží meziroční nárůst o 10,1 %. Celoroční dodávky společnosti Xiaomi vzrostly o 25 % ve srovnání s rokem 2024. Pořadí dodavatelů zůstalo v celoročních výsledcích nezměněno.

Prognóza pro rok 2026

Na straně produktů se dají od výrobců očekávat změny v tom, jak jsou tablety pozicovány v nabídce a uváděny na trh. Výrobci je budou primárně promovat jako součást ekosystému svých produktů a služeb. To bude zahrnovat například i důraz na aplikace a služby fungující napříč různými zařízeními a operačními systémy a také další, hlubší integraci umělé inteligence.

Mezi aktuální příklady patří Lenovo Qira, které funguje na Windows i Androidu, a má za cíl poskytovat plynulejší uživatelský zážitek a snížit tření mezi různými asistenty umělé inteligence. Pozitivním krokem vpřed by z hlediska uživatelů měla být také spolupráce mezi firmami Apple a Google na využití Gemini v platformě Apple Intelligence.