IDC IoT fórum: internet věcí je realitou, nikoli hudbou budoucnosti

31. 10. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC IOT Fórum)
Již 2. ročník konference IDC IoT fórum se uskutečnil 20. října 2016 v jednom z Křižíkových pavilonů na Výstavišti v Praze Holešovicích. Na akci, kterou pořádala společnost IDC, se sešlo více než 300 zájemců o problematiku internetu věcí z různých oborů, zástupci předních světových dodavatelů i místních firem, telekomunikačních operátorů a veřejné sféry, analytici i vizionáři.

Internet věcí, tedy samostatně fungující propojení nejrůznějších přístrojů, zařízení, čidel a systémů, stále více proniká do života každého člověka. Nastupující éra internetu věcí má přitom potenciál radikálně změnit provoz podniků, měst i domácností díky automatizaci, propojenosti a zefektivnění procesů a služeb.

Rozvoj internetu věcí v České republice kopíruje vývoj v dalších zemích Evropy. Poskytovatelé ICT i podniky začínají stále větší měrou využívat příležitostí, které tento trh představuje, což přispívá k jeho strmému růstu, jak dokládají výsledky výzkumu společnosti IDC. Podle dostupných údajů vzrostly investice do internetu věcí v ČR v roce 2015 meziročně o 24 % na hodnotu zhruba 18 miliard korun, přičemž nejobvyklejším způsobem využití IoT je sledování pohybu zboží v nákladní přepravě, řešení pro provoz průmyslové výroby, správa výrobních prostředků a zabezpečení domácností.

Odvětví IoT se však potýká i s řadou problémů a překážek, které brzdí jeho rozvoj, jde například o nedostatky v oblasti standardizace, bezpečnostní rizika nebo nedořešené otázky ochrany soukromí. Vedle toho podnikům a organizacím často chybí jasná vize a strategie.

„Neustále slýcháme o zdánlivě nekonečné řadě možností, jak zařízení a řešení internetu věcí změní podnikání, celá odvětví a životy nás všech. Ale pro mnoho podniků je problém se vůbec rozhodnout, jak začít, kde hledat příležitosti, jak získat podporu zainteresovaných stran a zahájit patřičné procesy,“ řekl John Gole, ředitel výzkumu společnosti IDC v oblasti telekomunikací, mobility a internetu věcí. „Klíčové je, aby podniky měly jasnou, ucelenou vizi a nepouštěly se do částečných řešení, na něž nebudou moci dále navázat, Zároveň nesmí hledět příliš daleko do budoucna, protože odvětví internetu věcí se vyvíjí velmi dynamicky.“

Internet věcí na vlastní kůži

Samou podstatou internetu věcí je připojení a propojenost. Společnost Vodafone, která byla generálním partnerem konference, představila a předvedla technologii NB-IoT, neboli Narrow Band – Internet of Things, kterou uvede v příštím roce na trh. Technologie je určená pro implementaci internetu věcí a mezi její výhody patří zejména velmi dobré pokrytí uvnitř budov, nízké náklady, dlouhá životnost baterií koncových zařízení, bezpečnost obousměrné komunikace a schopnost zapojit velké množství zařízení. Technologie je navržena tak, aby podporovala řešení jak v průmyslu, zdravotnictví a v projektech chytrých měst, tak i v oblastech běžného života, např. monitorování a zabezpečení domácností či vozidel.

Jak ukázala pestrá skladba zúčastněných firem na IDC IoT fóru, v oblasti řešení pro internet věcí se v globální konkurenci daří prosazovat i menším a začínajícím českým podnikům, které dokáží nabídnout unikátní řešení.

„Sledování zboží v železniční přepravě znamená pro nákladní dopravce značné náklady – u tradičních systémů založených na mobilní komunikaci GSM dosahují roamingové poplatky astronomických částek. Značný problém také představuje výdrž baterií u sledovacích jednotek montovaných do vagónů, která u mnoha produktů neodpovídá pětiletému cyklu svolávání vozů k revizím,“ uvedl Martin Švajgl ze společnosti IOT Smart, která nabízí řešení Smart Tracking založené na síti SIGFOX schopné zaznamenávat a vysílat informace o pohybu, poloze a nenadálých událostech. Produkt nabízí až šestiletou výdrž a v pilotních projektech jej dnes testuje řada českých železničních dopravců.

„Takzvaná chytrá města jsou lákavé koncepty, ale zatím často pouze ve stadiu vizí a dílčích řešení, i když se i u nás objevují první vlaštovky ucelených, koncepčních řešení. Podle nás je základem moderního města chytrá komunikace s obyvateli, na níž je možné dále stavět,“ poznamenal Ivan Kosturák ze společnosti Neogenia, která již ve více než 150 českých obcích a městech o stu i sto tisících obyvatel zavedla systém mobilního obecního rozhlasu, což je komplexní systém pro komunikaci místní správy s občany všemi dostupnými kanály – SMS, e-mailem, hlasově a pomocí mobilní aplikace, mezi kterými lze volit podle naléhavosti a důležitosti sdělení, cílové skupiny apod. Cloudové řešení je unikátní svojí uceleností a zároveň jednoduchostí použití, s minimálními vstupními náklady. Propojit lze i s elektronickými majáky, tzv. iBeacony, pro účely cílené komunikace v kontextu daného vnitřního či venkovního prostoru.

„Zákazníci, kteří přišli na chuť domácímu internetu věcí, požadují připojení a automatizaci stále většího počtu zařízení. Dálkově ovládat z jediného zařízení lze dnes nejen brány, topení, větrání a osvětlení, ale také kuchyňské spotřebiče, audio systémy a dokonce vodovodní kohoutky. Po příjezdu domů tedy může na obyvatele domu čekat čerstvý šálek kávy a napuštěná vana s oblíbeným hudebním doprovodem,“ popsal možnosti inteligentní domácnosti Jan Průcha, předseda představenstva společnosti Insight Home, která vybavuje domy tzv. smart home technologiemi, které slouží především pohodlí uživatelů, ale také šetří náklady na energie.

Štítky: 
Fotogalerie: 

Podobné články

IDC: Prodej externích podnikových úložných systémů ve 4. čtvrtletí 2019 mírně klesl

30. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Globální prodej externích podnikových úložných OEM systémů v posledním kvartálu loňského roku podle společnosti IDC v tržbách meziročně klesl o 0,1 % na 7,9 miliardy USD. Kapacita všech prodaných systém naopak meziročně vzrostla o 9,4 % na 21,2 exabytu. Čtěte více

IDC: Prodej monitorů dosáhl v posledním čtvrtletí 2019 pětiletého maxima

23. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej monitorů podle IDC v posledním loňském kvartále vykázal meziroční nárůst o pět procent. Celkově se prodalo 33,2 milionu monitorů, což je nejlepší zaznamenaný výsledek od 4. čtvrtletí roku 2014. Čtěte více

IDC: Prodej serverů ve 4. čtvrtletí 2019 vzrostl v tržbách o 7,5 %

17. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej serverů podle organizace IDC v posledním čtvrtletí loňského roku v tržbách meziročně vzrostl o 7,5 % na 25,4 miliardy USD. V objemu prodej stoupl o 14 % na 3,4 milionu zařízení. Čtěte více

IDC: Zájem o firewally zajistil na konci roku 2019 růst trhu bezpečnostních zařízení

11. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Trh s bezpečnostními zařízeními podle informací společnosti IDC v posledním čtvrtletí loňského roku vykázal nárůst prodeje. V počtu prodaných zařízení trh vykázal meziroční nárůst o 21,1 na 1,3 milionu, v tržbách pak trh povyrostl o 9,4 % na 4,8 miliardy USD. Čtěte více