Softwarové odvětví přispívá do ekonomiky EU bilionem eur ročně

24. 11. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: BSA | The Software Alliance )
Software značně ovlivňuje evropské hospodářství: přispívá ročně téměř bilionem eur k HDP Evropské unie (včetně nepřímých a indukovaných vlivů) a podporuje téměř 12 milionů pracovních míst. Přináší také investice do výzkumu a vývoje v hodnotě blížící se 13 miliardám eur.

Studie organizace BSA | The Software Alliance zachycuje záběr softwarového odvětví a jeho ekonomický dopad v Evropské unii a jejích pěti největších členských státech. Zkoumá také širší přínosy softwaru a toho, jak může být využíván jako nástroj vládami, firmami a občany.

Mezi klíčové závěry studie patří:

  • Software přispívá ročně téměř bilionem eur k hospodářství EU. V roce 2014 softwarové odvětví přímo přispělo 249 miliardami eur do hospodářství EU, což odpovídá 2 % HDP. Při započtení širších vlivů, nepřímých i indukovaných, softwarové odvětví přispívá 7,4 % k HDP Evropské unie a přináší tak hospodářství Evropské unie 910 miliard eur.
  • Software podporuje téměř 12 milionů pracovních míst v celé EU. Softwarové odvětví v Evropě podporuje zaměstnání 11,6 milionu lidí, což představuje více než celou populaci Belgie. To se rovná 5,3 % všech pracovních míst v evropské osmadvacítce. Softwarové odvětví přímo zaměstnává více než 3 miliony lidí, přičemž výzkum ukazuje, že při zohlednění nepřímých a indukovaných vlivů to je dalších 8,5 milionu obyvatel EU.
  • Softwarové odvětví se podílí 7,3 % na veškerém domácím výzkumu a vývoji. Softwarové firmy výrazně investují do výzkumu a vývoje – v roce 2013 více než 12,7 miliardy eur. To je více než 7,3 % všech výdajů na výzkumu v soukromém sektoru v EU.
  • Software je hnací silou ekonomických zisků členských států. Ekonomiky a pracovní síla členských států těží z nových pracovních příležitostí, které vytváří moderní digitální ekonomika. Zároveň těží z příležitostí vyplývajících z pokroku celého softwarového odvětví. 
  • V Německu softwarové odvětví přispívá celkem 152,6 miliardy eur (včetně nepřímých a indukovaných vlivů) do německé ekonomiky, což představuje 5,2 % německého HDP. Dále podporuje 1 915 787 pracovních míst (včetně nepřímých a indukovaných vlivů), což představuje 4,5 % všech pracovních míst v Německu.
  • Ve Francii softwarové odvětví přispívá celkem 113,1 miliardy eur (včetně nepřímých a indukovaných vlivů) do francouzské ekonomiky, což představuje 5,3 % francouzského HDP. Dále podporuje 1 198 304 pracovních míst (včetně nepřímých a indukovaných vlivů), což představuje 4,4 % všech pracovních míst ve Francii.
  • V Itálii softwarové odvětví přispívá celkem 50,8 miliardy eur (včetně nepřímých a indukovaných vlivů) do italské ekonomiky, což představuje 3,2 % italského HDP. Dále podporuje 743 921 pracovních míst (včetně nepřímých a indukovaných vlivů), což představuje 3,3 % všech pracovních míst v Itálii.
  • Ve Španělsku softwarové odvětví přispívá celkem 35,8 miliardy eur (včetně nepřímých a indukovaných vlivů) do španělské ekonomiky, což představuje 3,4 % španělského HDP. Dále podporuje 624 471 pracovních míst (včetně nepřímých a indukovaných vlivů), což představuje 3,7 % všech pracovních míst ve Španělsku.
  • Ve Spojeném království softwarové odvětví přispívá celkem 160,2 miliardy eur (včetně nepřímých a indukovaných vlivů) do britské ekonomiky, což představuje 7,1 % britského HDP. Dále podporuje 2 585 792 pracovních míst (včetně nepřímých a indukovaných vlivů), což představuje 8,4 % všech pracovních míst ve Spojeném království.

„Na rozdíl od tradičních průmyslových odvětví software nepotřebuje externí katalyzátor pro změnu – je sám katalyzátorem,“ řekla Victoria Espinel, prezidentka a generální ředitelka organizace BSA | The Software Alliance. „Software bude pokračovat v revolucionizaci toho, jak pracujeme, komunikujeme, plánujeme a tvoříme, a to způsoby, které teprve nyní začínáme chápat. Softwarem poháněné datové inovace a datová analytika generují řadu výhod napříč sektory celé ekonomiky EU. Každá firma a každý státní orgán závisí na softwaru, aby mohly být vynalézavější, kreativnější, konkurenceschopnější a efektivnější.“

Údaje vyplývají z analýzy publikované organizací BSA | The Software Alliance pod názvem Software je katalyzátorem EU ekonomiky: přinese 910 miliard eur. Analýza využívá dat a vyhodnocení ekonomického dopadu, jež vyhotovila The Economist Intelligence Unit.

Podobné články

Co přinesl CES 2021?

22. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Máme za sebou další ročník veletrhu CES. Tentokrát kompletně digitální. I tak však přinesl celou řadu zajímavých novinek, které by jistě neměly uniknout vaší pozornosti. Věřme, že se s většinou z nich co nejdříve shledáme i u nás… Čtěte více

Tech Data startuje Cisco Business Univerzitu

22. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Tech Data Distribution)
Společnost Tech Data spouští první ročník Cisco Business Univerzity (CBU). Úvodní webináře 21. a 28. jsou budou zaměřené na novinky a inovace v Cisco Business portfoliu a následná dvoudenní osobní setkání už provedou účastníky oblastí síťové infrastruktury pro menší podniky od A do Z. Prakticky, interaktivně a zábavně. Čtěte více
Ilustrační foto

HP vyhlásilo nejlepší české obchodní partnery za rok 2020

22. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Společnost HP Inc. Czech Republic ocenila nejlepší partnery za spolupráci v uplynulém roce. Silné partnerství mezi HP a obchodními partnery pomáhá společnosti k pozici prodejní jedničky v oblasti osobních počítačů a tiskáren na českém i slovenském trhu navzdory výzvám, které přinesl rok 2020. Čtěte více

ADATA již brzy uvede na trh karty nový formát paměťových karet

21. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Adata)
Společnost ADATA plánuje uvést do druhého čtvrtletí 2021 na trh novou generaci karet SD Express. Paměťové karty standardu SD7.0 dosahují výrazného zrychlení čtení a zápisu při zachování kompatibility se staršími standardy. Čtěte více