Padělky v ČR tvoří čtvrtinu případů softwarového pirátství

29. 1. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: BSA | The Software Alliance )
Tradiční formy softwarového pirátství, jako například instalace softwaru na více počítačů, než umožňuje licence, či stahování pirátských kopií z internetu, mají rostoucího konkurenta: prodej padělaného softwaru. Padělky pro domácí i firemní uživatele přitom představují vážné právní a bezpečnostní riziko.

Protipirátská organizace BSA | The Software Alliance na českém trhu zaznamenala prudký nárůst případů šíření padělků softwaru, který podvodníci prodávají se „slevou“ a tvrdí, že jde o originální a řádně licencované kopie.

„Lidé již vědí, že stahování komerčního, tedy placeného softwaru z internetu zdarma může být rizikové kvůli možné virové nákaze. Avšak v případě nákupu zlevněného softwaru nejsou vždy tak obezřetní, a to i v okamžiku, kdy se cena zdá být příliš dobrá na to, aby byla reálná,“ uvedl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA | The Software Alliance.

Padělky softwaru představují zhruba čtvrtinu všech případů softwarového pirátství, které řeší BSA nebo její členové v ČR. „Většinu dotazů, které obdržíme, se týká způsobů, jak rozeznat padělaný software. Je tedy zcela zřejmé, že lidé jsou zmatení a nejsou si jistí. Zájemci často tuší, že nemusí být vše v pořádku, ale nevědí, jak padělky rozpoznat,“ dodal Jan Hlaváč.

Podvodníci se velmi snaží vypadat důvěryhodně. Mohou si například založit firmy s působností v Evropské unii a padělky prodávat s relativně malou slevou, aby nevzbudili podezření. „Třeba ve výběrových řízeních může i malá sleva rozhodnout o vítězi. Avšak nákup padělaného softwaru v dobré víře nezbavuje kupujícího odpovědnosti za porušování autorských práv a odpovědnosti za škodu, pokud software instaluje a užívá,“ varoval Jan Hlaváč.  

Že jde o padělek, kupující zjistí často až později, například když není možné provést aktualizaci programu. Studie společnosti BSA našla jasnou souvislost mezi nelegálním softwarem a výskytem virové nákazy (malwarem). „Čím vyšší je výskyt nelicencovaného softwaru v dané zemi, tím vyšší je i pravděpodobnost, že uživatelé zažijí útok škodlivého malwaru. Vzhledem k rostoucímu riziku útoků on-line vyděračů (ransomware) by se firmy měly chránit proti internetovým hrozbám. Pořízení legálního softwaru je prvním krokem hned vedle využívání firewallů a antivirových technologií,“ uzavřel Hlaváč.

Za porušování autorských práv k počítačovým programům může soud podle okolností uložit zákonem předpokládané tresty včetně vysokých peněžitých trestů, rovněž může uložit povinnost k náhradě škody. Výše náhrady škody v případech řešených BSA v průměru přesahuje 390 tisíc korun. V případě trestního stíhání firmy může uložit peněžité a další zákonem předpokládané tresty. Přistižené firmy musí také uhradit náklady na soudní řízení a právní zastoupení, které mohou být značné.

V Česku je nelegálně užíván téměř každý třetí program, tedy 33 % softwaru. Výrobci softwaru tím každoročně přicházejí o tržby v hodnotě 3,6 miliardy korun.

Podobné články

Ekonomika SOC: Jaká je návratnost investice do bezpečnostního centra?

28. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Thein Security)
Investice do Security Operations Center (SOC) může představovat značné počáteční náklady pro mnoho organizací. V dnešní digitální éře však mohou náklady na kybernetické incidenty rychle narůst. Jak tedy vyčíslit návratnost investice (ROI) do SOC a jaká je skutečná ekonomická hodnota takového centra? Čtěte více

Objem DDoS útoků na české firmy po měsících stagnace vzrostl

28. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita po několika měsících stagnace v únoru trojnásobně narostly. Sice zatím ani zdaleka nedosahují objemu z loňského léta, přesto hrozby a způsobené škody neklesají. Jak totiž trend posledních měsíců jednoznačně ukázal, útoky jsou stále kvalitnější a intenzivnější útoky. Nejvíce útoků přitom již od července loňského roku míří z Ruska. Čtěte více

Podniky k přechodu na MSP služby motivují hlavně výpadky IT

27. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra systems)
Podle více než 60 % českých a slovenských prodejců společnosti Zebra systems, distributor je hlavní motivací zákazníků k přechodu na MSP služby nepříjemná zkušenost s výpadky IT provozu. Stále více IT dodavatelů tak nabízí svým zákazníkům vedle tradičních také MSP služby. Čtěte více
Jan Pinta, manažer rozvoje byznysu ve společnosti Thein Security

Všechny typy phishingu pohromadě

26. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Thein Security)
Phishing, česky rybaření, je úspěšný nástroj útočníků při chytání oběti za účelem krádeží osobních údajů, přihlašovacích jmen a hesel, údajů z platebních karet i řady dalších věci. Slovo samotné vychází z mechanismu, kdy rybář nahodí digitální udičku a oběť na ni ochotně naskočí. Čtěte více