V Česku se užívá nejméně nelicencovaného softwaru v historii

7. 6. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: BSA | The Software Alliance )
Zajištění kybernetické bezpečnosti uvádějí manažeři jako hlavní důvod, proč se vyhýbat nelegálnímu softwaru. Obávají se zejména ztráty dat. Nižší riziko právních postihů se v průzkumu BSA umístilo až na druhém místě. Česko má nejméně nelegálního softwaru ze zemí střední a východní Evropy, ale stále nedosahuje průměru EU, tedy 28 %.

Průzkum zjistil, že 32 % softwaru instalovaného v tuzemských počítačích nemá řádnou licenci. „To představuje snížení o procentní bod oproti výsledkům předchozího průzkumu BSA zveřejněného v roce 2016. Komerční hodnota nelegálně instalovaného softwaru činila 3,2 miliardy korun,“shrnulJan Hlaváč, mluvčí BSA pro Českou republiku.

„Míru směrem dolů tlačily hlavně nákupy nových softwarových produktů a využívání softwaru jako služby. Procento mohlo klesnout více, nebýt rostoucího množství softwaru na domácích počítačích, což je trend, který tlačí míru naopak směrem vzhůru, uvedl Hlaváč a dodal: „Ke zlepšení rovněž přispěl stabilní a soustředěný tlak na dodržování autorských práv k softwaru.“

Pro lepší pochopení dopadů užívání nelegálního softwaru vydala organizace BSA studii nazvanou Celosvětová studie užívání softwaru 2018:Správa softwaru — bezpečnostní nutnost, podnikatelská příležitost.Studie jasně kvantifikuje objem a hodnotu nelegálního softwaru instalovaného v osobních počítačích ve více než 110 zemích a regionech. Průzkum oslovil přes 23 000 respondentů z řad spotřebitelů, zaměstnanců a IT manažerů.

Z vyjádření IT manažerů a výsledků detailní analýzy, která je součástí průzkumu, vyplývá, že pokud je užívaný software nelegální, vystavují se firmy bezpečnostním rizikům, která mohou zcela ochromit jejich chod. „IT manažeři v průzkumu uvedli, že se obávají hlavně rizika krádeže osobních a firemních dat způsobených malwarem, který může být šířen prostřednictvím nelicencovaného softwaru. Více než polovina dotazovaných IT manažerů proto uvedla, že hlavním důvodem, proč se vyhýbat nelicencovanému softwaru, je hrozba kybernetických útoků (54 %), přičemž riziko právních postihů uváděli až na druhém místě (43 %),“ poznamenal Jan Hlaváč.

Česko má nejméně nelegálního softwaru v regionu, na průměr EU ale zatím nedosáhne

Česko může být pyšné na nejnižší míru nelegálního softwaru v zemích střední a východní Evropy, například Slovensko má míru pirátství 35 %, a Polsko dokonce 46 %. „Máme dokonce nižší míru pirátství než Itálie (43 %), Španělsko (42 %) a Portugalsko (38 %). Je ale stále co dohánět, s 32 % jsme nad 28% průměrem EU. Sousední Německo má 20%, a Rakousko dokonce 19% míru nelegálního softwaru,“ upozornil Hlaváč.

Zpráva mimo jiné přinesla následující zjištění:

  • Užívání nelegálního softwaru sice klesá, nicméně stále je velice rozšířené. Nelegální software se po celém světě užívá stále ve velmi vysokém objemu: dosahuje 37 % softwaru instalovaného v osobních počítačích — to oproti roku 2016 představuje pokles o pouhé dva procentní body.
  • IT manažeři uvádějí, že užívání nelegálního softwaru je čím dál rizikovější a nákladnější. Malware pocházející z instalace nelegálního softwaru stojí společnosti po celém světě ročně zhruba 359 miliard amerických dolarů. IT manažeři rovněž uvádějí, že právě snaha vyhnout se datovým únikům a dalším bezpečnostním hrozbám z malwaru je hlavní důvod, proč dbají na to, aby veškerý software v jejich sítích byl legální.
  • Posílení legálnosti softwaru ale není jen věcí bezpečnosti, nýbrž má i zjevné ekonomické přínosy. Pokud firmy přijmou pragmatické kroky ke správě softwaru, mohou svůj zisk zvýšit o 11 %.
  • Firmy a organizace mohou učinit významné kroky k lepší správě softwaru již dnes. Studie ukazují, že společnosti mohou dosáhnout až třicetiprocentní úspory ročních nákladů na software, pokud implementují robustní správu softwaru (SAM) a program na optimalizaci softwarových licencí.

Podobné články

Padělky v ČR tvoří čtvrtinu případů softwarového pirátství

29. 1. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: BSA | The Software Alliance )
Tradiční formy softwarového pirátství, jako například instalace softwaru na více počítačů, než umožňuje licence, či stahování pirátských kopií z internetu, mají rostoucího konkurenta: prodej padělaného softwaru. Padělky pro domácí i firemní uživatele přitom představují vážné právní a bezpečnostní riziko. Čtěte více
Foto: Pixabay.com

Softwarové pirátství kvete v průmyslu i ve stavebnictví

2. 11. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: BSA | The Software Alliance )
Českému průmyslu se daří a s ním i softwarovému pirátství ve výrobním a stavebním odvětví. Podle protipirátské organizace BSA | The Software Alliance se počet případů krádeže softwaru v sektoru výroby za poslední rok zdvojnásobil, přičemž vymožené odškodné se na celkové bilanci podílí z 56 %. Čtěte více

Softwarové odvětví přispívá do ekonomiky EU bilionem eur ročně

24. 11. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: BSA | The Software Alliance )
Software značně ovlivňuje evropské hospodářství: přispívá ročně téměř bilionem eur k HDP Evropské unie (včetně nepřímých a indukovaných vlivů) a podporuje téměř 12 milionů pracovních míst. Přináší také investice do výzkumu a vývoje v hodnotě blížící se 13 miliardám eur. Čtěte více

Problémy s nelegálním softwarem způsobují neukáznění zaměstnanci

24. 6. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: BSA)
Podle průzkumu organizace BSA čtvrtina zaměstnanců (26 %) instaluje do firemní počítačové sítě neautorizovaný software. Zaměstnanci si dle průzkumu navíc mimopracovními aktivitami zkracují pracovní dobu až o 58 minut denně. Využívání výpočetní techniky již proto monitoruje 59 % firem. Čtěte více