Rozvoj cloud computingu v Evropě je pomalý

3. 9. 2012. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: BSA)
Cloud computing patří k nejrychleji rostoucím segmentům globálního technologického trhu. V Evropě však služby v prostředí cloud computingu používá necelá čtvrtina uživatelů osobních počítačů.

„Pouze 24 procent respondentů uvedlo, že používají cloudové aplikace, například on-line e-mail nebo on-line textové procesory. Celosvětový průměr činí 34 procent. Navíc velká většina evropských uživatelů osobních počítačů cloud computing nezná: 65 procent uvedlo, že o něčem takovém nikdy neslyšeli nebo že pouze zaslechli ten název,“ shrnul závěry průzkumu Jan Hlaváč, tiskový mluvčí organizace BSA (Business Software Alliance), která sdružuje přední světové výrobce softwaru.

Data evropského průzkumu pocházejí z rozsáhlejšího celosvětového průzkumu, který pro BSA na začátku letošního roku provedla agentura Ipsos Public Affairs. Evropského průzkumu se zúčastnilo téměř 4000 uživatelů počítačů z devíti zemí Evropské unie. Česká republika, bohužel, do výzkumu zahrnuta nebyla.

Průzkum dále zjistil, že obeznámenost s cloud computingem se značně liší napříč jednotným evropským trhem: od každého čtvrtého uživatele ve Velké Británii (28 %) a v Řecku (24 %) až po každého desátého v Polsku (9 %) a ve Francii (10 %).
 
Je překvapivé, že užívání cloud computingu je nejčastější v Řecku a Rumunsku: 39 %. To je podstatně více, než činí evropský i globální průměr. Velmi to kontrastuje také s rozvinutějšími evropskými trhy, kde je penetrace cloud technologií podstatně nižší: Německo (17 %), Belgie (18 %) a Francie (19 %). „Tento kontrast nicméně odráží globální trend, kdy méně rozvinuté trhy přeskočily trhy rozvinuté a začaly podstatně více využívat služeb cloud computingu,“ dodal Jan Hlaváč.

V EU 86 procent uživatelů cloud computingu uvedlo, že používají tyto aplikace pro osobní potřebu, a to zejména služby, které jsou k dispozici zdarma. Pouze 29 procent uvedlo, že využívají tyto služby pro podnikání, což mírně zaostává za globálním průměrem 33 procent. „Nejpoužívanějšími cloudovými aplikacemi v Evropě jsou: e-mail (79 %), on-line textový procesor (36 %) a ukládání fotografií nebo on-line hry (obě 35 %),“ upřesnil Hlaváč.

Na podzim Evropská komise zveřejní Strategii pro cloud computing pro Evropskou unii. Jde o první krok ve snaze stimulovat penetraci a podpořit růst cloud computingu na jednotném trhu. BSA apeluje na politiky, aby ke cloudu zaujali široký a globální postoj. Cílem je zajistit, aby všichni koncoví uživatelé i poskytovatelé služeb mohli využít všech přínosů, které cloud computing nabízí.

„Cloud computing přinese evropskému hospodářství značný užitek, neboť státní správě, firmám i spotřebitelům umožní využívat efektivněji a levněji špičkový software a IT zdroje,” prohlásil prezident a generální ředitel BSA Robert Holleyman. „Bohužel, většina uživatelů počítačů v EU má jen malé povědomí o tom, co cloud computing nabízí, a dosud tudíž nebyli schopni využít jeho výhod.“

Cloud computing stojí a padá s rozsahem. „Má-li Evropa využít přínos naplno, je zapotřebí soudržný digitální trh, který bude globálně integrován. Jedině tak bude zajištěno, že uživatelé v EU budou mít volný přístup k těm nejlepším službám v režimu cloud computingu, které jsou nabízeny, a budou moci využívat růstového potenciálu na dynamicky rostoucích trzích mimo Evropu,“ uzavřel Robert Holleyman.

Obrazová galerie:
Štítky: 

Podobné články

V Česku se užívá nejméně nelicencovaného softwaru v historii

7. 6. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: BSA | The Software Alliance )
Zajištění kybernetické bezpečnosti uvádějí manažeři jako hlavní důvod, proč se vyhýbat nelegálnímu softwaru. Obávají se zejména ztráty dat. Nižší riziko právních postihů se v průzkumu BSA umístilo až na druhém místě. Česko má nejméně nelegálního softwaru ze zemí střední a východní Evropy, ale stále nedosahuje průměru EU, tedy 28 %. Čtěte více

Padělky v ČR tvoří čtvrtinu případů softwarového pirátství

29. 1. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: BSA | The Software Alliance )
Tradiční formy softwarového pirátství, jako například instalace softwaru na více počítačů, než umožňuje licence, či stahování pirátských kopií z internetu, mají rostoucího konkurenta: prodej padělaného softwaru. Padělky pro domácí i firemní uživatele přitom představují vážné právní a bezpečnostní riziko. Čtěte více
Foto: Pixabay.com

Softwarové pirátství kvete v průmyslu i ve stavebnictví

2. 11. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: BSA | The Software Alliance )
Českému průmyslu se daří a s ním i softwarovému pirátství ve výrobním a stavebním odvětví. Podle protipirátské organizace BSA | The Software Alliance se počet případů krádeže softwaru v sektoru výroby za poslední rok zdvojnásobil, přičemž vymožené odškodné se na celkové bilanci podílí z 56 %. Čtěte více

Softwarové odvětví přispívá do ekonomiky EU bilionem eur ročně

24. 11. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: BSA | The Software Alliance )
Software značně ovlivňuje evropské hospodářství: přispívá ročně téměř bilionem eur k HDP Evropské unie (včetně nepřímých a indukovaných vlivů) a podporuje téměř 12 milionů pracovních míst. Přináší také investice do výzkumu a vývoje v hodnotě blížící se 13 miliardám eur. Čtěte více