Pět trendů, které pohání digitální transformaci firem v roce 2023

9. 6. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Salesforce)
Zastaralé způsoby komunikace se zákazníky a zdlouhavé manuální procesy, které by se daly jednoduše automatizovat, připravují společnosti o řadu obchodních příležitostí a konkurenceschopnost. Které další trendy v současné chvíli nejintenzivněji ovlivňují digitální transformaci podniků?

Na pražské konferenci Digital Transformation Summit 2023 se aktuálními trendy v oblasti digitální transformace firem zabýval area vice president společnosti Salesforce Robbie Kearns. „Vzniká obrovská propast mezi společnostmi a jejich zákazníky, kdy se 75 % společností domnívá, že jsou prozákaznicky orientované, ale stejného názoru je pouze 30 % zákazníků,“ konstatoval.

„Jeden ze tří zákazníků opustí svoji oblíbenou značku hned po první špatné zkušenosti,“ uvedl Kearns. Může jít o zdlouhavé vyřizování zakázky, pomalou reakci na zákazníkovy dotazy, nepersonifikované nabídky, nefunkční platební kanály či jiné problémy, které významně zhoršují nákupní zážitek. Co s tím? Kearns na Digital Transformation Summitu nastínil pět klíčových trendů, kterých by se měly společnosti držet, pokud si chtějí zachovat svoje současné zákazníky a získat nové.

Investice do automatizace

Automatizací běžných a neustále se opakujících procesů ušetří firma čas i peníze, které může investovat do smysluplnějších aktivit. Společnost Salesforce nabízí jednoduché a uživatelsky přívětivé řešení Salesforce Flow, u kterého je předdefinováno přes 700 pracovních postupů. V současné době provádí firmy po celém světě prostřednictvím Salesforce na 44 miliard úkonů denně a tento počet neustále stoupá.

Využívání Low-code a No-code řešení

Dnes už se nevyplatí investovat do implementování složitých programů. Jasným trendem jsou Low-code a No-code řešení, která využívají umělé inteligence (AI) pro různé predikce a pomoc při analýze obchodních příležitostí. Průkopníkem AI v oblasti CRM je nástroj Salesforce Einstein, který v současné době generuje na 215 miliard predikcí denně a využívá výhradně ověřená data. Dá se napojit na všechny druhy cloudů a výrazně urychluje práci tím, že se generativní AI může učit z dat o zákaznících. Chat Einstein GPT tak přináší nové příležitosti. „AI lidem nevezme práci. Naopak člověk, který se naučí dobře využít AI, si ji udrží,“ konstatoval Kearns.

Rozhodování na základě analýzy dat od AI

Ke správnému a rychlému rozhodování je třeba svižné a přesné analýzy zákaznických dat, která je přehledná a nepříliš složitá. Takovou dokáže nabídnout např. aplikace Tableau od Salesfore, jež vizualizuje data stažená z cloudu. Nativně se připojí zabezpečeným kanálem k důvěryhodným datům zákazníka a v mžiku je analyzuje. Výsledek zobrazí v libovolném formátu na jediné kliknutí. Jenom díky Tableau tak dokázaly firmy, které používají tuto aplikaci, získat statistiky napříč všemi zákaznickými daty o 29 % rychleji než bez ní. Tableau je kompatibilní se všemi druhy cloudu a nabízí okamžitý přístup k datům i ze starších aplikací a řešení.

Společnosti Ford se podařilo prostřednictvím Tableau personalizovaně oslovit potenciální zákazníky a její obchodní tým zaznamenal úspěch za pouhé čtyři měsíce po jejím nasazení. Provozovatel závodů Formule 1 zase takto dokázal zprostředkovat v reálném čase zážitky 500 milionům fanoušků po celém světě a propojit rostoucí základnu milovníků F1. Zdravotnická společnost Boston Scientific dokázala během pěti měsíců díky AI a aplikaci Tableau vygenerovat personalizovaná doporučení léčebných postupů z více zdrojů dat a zásadně tak vylepšila svůj marketing. Italský národní letecký dopravce ITA Airways spustil díky pomoci Tableau nový věrnostní program a zefektivnil svoji komunikaci se zákazníky během pouhých 14 týdnů.

Kyberbezpečnost na prvním místě

Kybernetická bezpečnost se v posledních letech skloňuje stále více a díky stále větší propojenosti různých systémů a AI bude její role v byznyse ještě posilovat. Každá úspěšná společnost by měla klást na kyberbezpečnost opravdový důraz. Klienti chtějí spolupracovat s obchodními partnery, jejichž infrastruktura je důvěryhodná.

Využívání celkových zkušeností

Při stanovování nových obchodních strategií už není možné využívat různá data a zkušenosti s jednotlivými zákazníky odtržená od celkové situace. Firmy budou stále více investovat do strategií celkových (komplexních) zkušeností, aby tím podpořily vyšší loajalitu u svých zákazníků, ale i zaměstnanců. Kombinace iniciativ zaměřených na zkušenosti zákazníků a zaměstnanců bude zásadní pro zvýšení příjmů a udržení klíčových pracovníků, kteří by mohli poskytovat agilnější a stabilní obchodní výsledky.

Podobné články

Jaroslav Luc, specialista na digitální transformaci a automatizaci firem v Enehano Solutions

Migrace českých firem do cloudu pokračuje. Čeho se obávají a co je pravda?

5. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Enehano Solutions)
Během pár let musí více než tisícovka tuzemských firem přejít do cloudu. Důvodem je transformace populárního podnikového softwaru SAP a ukončení podpory stávajícího necloudového řešení na konci roku 2025. Většina firem se tohoto dlouho odkládaného kroku ale stále obává. Jaké mají důvody a jaká je dnes realita? Čtěte více

Jak může automatizace uvolnit obchodníkům ruce

16. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Onlio)
Obchodní úspěch dnes nestojí jen na kvalitě výrobku. Zásadně ho ovlivňuje i obchodní strategie podpořená informačním systémem pro řízení obchodu. Vítězí obchodníci s jasným sdělením a kontrolou nad svými aktivitami, které spravují ve výkonném systému pro řízení vztahů se zákazníky. CRM dnes pomáhají obchodníkům automatizovat jejich každodenní aktivity, řídí rutinní úkoly a včas připomenou deadliny. Čtěte více

Česká kancelářská platforma IceWarp Epos přináší integraci ChatGPT a další novinky

19. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: IceWarp )
Výhod umělé inteligence mohou nově využívat uživatelé české kancelářské platformy IceWarp Epos, která je alternativou ke službám Microsoft 365 a Google Workspace. K dalším novinkám patří funkce odložení odpovědí na konkrétní e-maily, předsálí pro účastníky videokonferencí nebo rychlejší migrace účtů Microsoft 365. Vylepšena byla také mobilní aplikaci. Čtěte více

Salesforce a Amazon usnadní tvorbu aplikací s AI. Produkty Salesforce se dostanou na AWS Marketplace

11. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Salesforce)
Na konferenci AWS společnosti Amazon Web Services (AWS), jež je součástí koncernu Amazon.com, a Salesforce, jednička na trhu CRM s umělou inteligencí, oznámily významné rozšíření svého dlouhodobého globálního strategického partnerství, prohloubení integrace produktů v oblasti dat a umělé inteligence (AI) a první nabídku vybraných produktů Salesforce na AWS Marketplace. Čtěte více