Netradiční značky smartphonů již Čechy netáhnou

5. 9. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Expert Elektro)
Zatímco ještě v roce 2011 mohli Češi vybírat v obchodech řetězce Expert Elektro z nabídky šestnácti značek smartphonů, o tři roky později se jejich počet zdvojnásobil. Za výrazným nárůstem stála obliba netradičních značek, ke kterým si čeští zákazníci rychle našli cestu. Vloni však došlo k obratu: trh se z pohledu zastoupených značek nasytil a jejich celkový počet dokonce poklesl.

Chytré telefony patří dlouhodobě do čela nejžádanější a nejčastěji používané domácí elektroniky.„Také proto se o přízeň zákazníků začali před několika lety přetahovat často i neznámí výrobci s novými značkami telefonů, kteří si chtěli ukrojit z tržního podílu již zavedených značek,“ uvedl Ladislav Pospíšil, ředitel nákupu a marketingu řetězce Expert Elektro.

Potvrzují to i zkušenosti řetězce, kdy bylo před pěti lety v jeho prodejnách zastoupeno šestnáct značek oproti třiceti dvěma o dva roky později. V loňském roce ale došlo k obratu. Počet značek se poprvé po několika letech snížil a zároveň došlo i k poklesu tempa v prodejích nově uvedených značek.

„Je to důkazem, že trh s mobilními telefony je extrémně konkurenční a má také své limity. Zároveň nelze ani vyloučit faktor, že prvotní efekt z přívalu mobilních novinek, často i cenově velmi dostupných, mohl mezi lidmi po čase vyprchat,“ vysvětlil Ladislav Pospíšil z Expert Elektro s tím, že tuto změnu trendu spotřebitelské poptávky může podporovat i nárůst kupní síly českých domácností.

 

ObdobíNárůst prodeje "nových" značekPočet značek v Expert Elektro
2011-16
20125,37 %19
201335,72 %20
201436,77 %32
201522,35 %27

Mezi příklady značek chytrých telefonů, které byly v posledních pěti letech představené na českém trhu a později ho opustily, jsou například: GoClever nebo THL. Jejich výrobci pochází zejména z Asie, ale nechybí mezi nimi ani evropští producenti.

Klesá také tempo růstu v prodejích smartphonů netradičních značek. Mezi zákazníky Expert Elektro se o ně zájem stále zvyšuje, zatímco ale v roce 2014 si jich našlo majitele o více než třetinu v meziročním srovnání, vloni šlo už jen o přibližně pětinový nárůst. 

Podobné články

Apple představil nové generace svých telefonů, tabletů a chytrých hodinek

17. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Apple)
Apple na své první podzimní produktové online konferenci představil nové generace svých klíčových produktů. Již brzy se tak dočkáme iPhonu 13, nového iPadu i iPadu mini i sedmé řady Apple Watch. Navzdory velkým očekáváním jsme se však většinou dočkali spíše menších, chcete-li evolučních, změn… Čtěte více

Češi a Slováci vzali skládací telefony útokem: předobjednávky na novinky od Samsungu trhají rekordy

31. 8. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Samsung hlásí obrovský úspěch předobjednávek nové generace mobilů s ohebným displejem. Nové skládací telefony od Samsungu stejně jako hodinky Watch4 překonaly očekávání v předobjednávkách, meziroční nárůsty jsou v řádů stovek procent. Čtěte více

Samsung: chytré hodinky Galaxy Watch4

20. 8. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Modely Galaxy Watch4 a Galaxy Watch4 Classic jsou pro Samsung začátkem nové éry, protože přinášejí nový operační systém Wear OS Powered by Samsung, vyvinutý ve spolupráci s Googlem. Spolu s tím přinášejí i nové uživatelské rozhraní One UI Watch a celou řadu pokrokových fitness funkcí. Čtěte více

100Mega se stala distributorem chytrých produktů Noerden

4. 8. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: 100Mega Distribution)
„Stovka“ díky nové distribuční smlouvě pro Českou republiku a Slovensko rozšířila svou nabídku o chytré hodinky, váhy a láhve. Čtěte více