Netradiční značky smartphonů již Čechy netáhnou

5. 9. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Expert Elektro)
Zatímco ještě v roce 2011 mohli Češi vybírat v obchodech řetězce Expert Elektro z nabídky šestnácti značek smartphonů, o tři roky později se jejich počet zdvojnásobil. Za výrazným nárůstem stála obliba netradičních značek, ke kterým si čeští zákazníci rychle našli cestu. Vloni však došlo k obratu: trh se z pohledu zastoupených značek nasytil a jejich celkový počet dokonce poklesl.

Chytré telefony patří dlouhodobě do čela nejžádanější a nejčastěji používané domácí elektroniky.„Také proto se o přízeň zákazníků začali před několika lety přetahovat často i neznámí výrobci s novými značkami telefonů, kteří si chtěli ukrojit z tržního podílu již zavedených značek,“ uvedl Ladislav Pospíšil, ředitel nákupu a marketingu řetězce Expert Elektro.

Potvrzují to i zkušenosti řetězce, kdy bylo před pěti lety v jeho prodejnách zastoupeno šestnáct značek oproti třiceti dvěma o dva roky později. V loňském roce ale došlo k obratu. Počet značek se poprvé po několika letech snížil a zároveň došlo i k poklesu tempa v prodejích nově uvedených značek.

„Je to důkazem, že trh s mobilními telefony je extrémně konkurenční a má také své limity. Zároveň nelze ani vyloučit faktor, že prvotní efekt z přívalu mobilních novinek, často i cenově velmi dostupných, mohl mezi lidmi po čase vyprchat,“ vysvětlil Ladislav Pospíšil z Expert Elektro s tím, že tuto změnu trendu spotřebitelské poptávky může podporovat i nárůst kupní síly českých domácností.

 

ObdobíNárůst prodeje "nových" značekPočet značek v Expert Elektro
2011-16
20125,37 %19
201335,72 %20
201436,77 %32
201522,35 %27

Mezi příklady značek chytrých telefonů, které byly v posledních pěti letech představené na českém trhu a později ho opustily, jsou například: GoClever nebo THL. Jejich výrobci pochází zejména z Asie, ale nechybí mezi nimi ani evropští producenti.

Klesá také tempo růstu v prodejích smartphonů netradičních značek. Mezi zákazníky Expert Elektro se o ně zájem stále zvyšuje, zatímco ale v roce 2014 si jich našlo majitele o více než třetinu v meziročním srovnání, vloni šlo už jen o přibližně pětinový nárůst. 

Podobné články

Withings ScanWatch 2

Withings: hybridní hodinky ScanWatch 2 a ScanWatch Light

12. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Withings)
První z novinek, ScanWatch 2 nabízí nový modul pro sledování tělesné teploty během dne i noci i tradiční funkce pro monitorování aktivit i spánku. To vše v pouzdře z nerezové oceli doplněném o safírové sklo. ScanWatch Light jsou pak nejdostupnějším produktem z řady ScanWatch, přesto však nabídnou nerezové pouzdro, safírové sklo a spoustu funkcí pro zdraví a kondici. Čtěte více
iPhone 15 a iPhone 15 Plus

Apple představil titanový iPhone 15 Pro a další novinky

13. 9. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Apple podle očekávání na své první podzimní keynote představil nové telefony a hodinky. iPhony 15 se mohou pochlubit portem USB-C, bočním akčním tlačítkem, výkonnějšími čipsety nebo lepšími fotoaparáty. Dynamic Island displej dorazil i do základní řady a verze Pro a Pro Max se naopak pyšní titanovým tělem. Hodinky se dočkaly např. výkonnějšího čipsetu nebo jasnějšího displeje. Čtěte více

Huawei: chytré hodinky Watch Fit

10. 9. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
Společnost Huawei zahájila prodej nové speciální edice hodinek Huawei Watch Fit, které nadchnou nejen milovníky sportu nebo mladé lidi. Huawei Watch Fit Special Edition se pyšní 1,64" AMOLED displejem, GPS a řadou zdravotnických funkcí. Čtěte více

Jak se daří trhu s nositelnou elektronikou?

3. 4. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
V loňském roce se situace na trhu s nositelnou elektronikou podle IDC příliš dobře nevyvíjela. Prodej klesal jak v posledním kvartále, tak i v celoroční bilanci. Již během roku 2023 by se však měla situace zlepšit a trh by měl opět nabrat růstovou trajektorii. Čtěte více