Na změny v online prodeji se připravte včas. Zákazníkům zjednodušíte platby

24. 11. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Visa)
V téměř celé Evropě vstoupí 31. prosince letošního roku v platnost nové evropské nařízení, které by mohlo v případě nedodržení zákazníkům znepříjemnit online platby. K tomu, aby u vás na webu mohli zákazníci nakupovat i poté, co začne platit nové nařízení, bude nutné podniknout několik kroků.

Silné ověření zákazníka (SCA) je součástí obsáhlé směrnice známé jako PSD2 a po bankách vyžaduje dodatečné kroky k tomu, aby se ujistily, že je zákazník skutečným držitelem karty, kterou platí. Smyslem tohoto nařízení je omezit podvody a řádně zabezpečit internetové obchody, aby se mohli zákazníci cítit v bezpečí. Dodatečné kroky ale budou požadovány i po zákaznících, což může ovlivnit jejich platební zkušenost. Platby, které nesplňují požadavky stanovené SCA, mohou být navíc bankami zamítnuty.

Banky musejí podle SCA ověřit totožnost kombinací dvou faktorů. K tomu mohou použít něco, o čem vědí, že vlastní pouze zákazník (jako je registrovaný mobil), něco, co zná pouze on (jako je heslo či PIN) nebo důkaz o tom, že jde právě o něj (jako je otisk prstu).

Platby potvrzené biometrickými údaji jsou navíc vnímány jako bezpečnější, na rozdíl od tradičních metod, jako je například heslo. Průzkum Visa ukázal, že 90 % Čechů dokonce považuje otisk prstu za nejbezpečnější způsob, jak potvrdit platbu kartou.

V poznání je síla

Vězte, že vy sami nesete podíl na tom, jak se vašim zákazníkům bude v následujícím roce nakupovat a že jsou schválené ty správné platby.

Z pohledu Visa lze požadavkům SCA snadno vyhovět používáním technologie 3D Secure (3DS). Tato technologie od společnosti EMVCo postupně kontroluje příchozí platby a hledá ty podvodné. Na základě toho mohou banky žádat zákazníky o dodatečné ověření totožnosti v souladu s novým nařízením.

Pokud se chcete ujistit, že vaši zákazníci mohou platit snadno a rychle, měli byste použít nejnovější verzi EMV 3D Secure. Tato verze bankám poskytuje ještě více informací o platbě a je vhodnější pro moderní zařízení jako jsou mobilní telefony a hlasoví asistenti. Z dat Visa vyplývá, že při použití 3DS je počet podvodných plateb na internetu snížen o polovinu. Díky 3DS banky ověřují totožnost držitele karty už při placení, a pokud k podvodu skutečně dojde, jste chráněni před odpovědností. Dostatečně zabezpečený prodej a minimální riziko podvodů mohou mít ve výsledku pozitivní dopad i na vaše výdělky.

Samotná instalace je snadná a vaše banka či poskytovatel platební brány by měli být schopni vám technologii zprovoznit. Automaticky k tomu však nedojde, takže pokud máte o 3DS zájem, musíte si o ni říct sami.

Mějte přehled o všech výjimkách

Dalším krokem, jak platební zkušenost vašich zákazníků zdokonalit, je snížit počet plateb, které vyžadují dodatečná ověření. SCA totiž není vyžadováno u každé online platby. Banka a platební brána vám pomohou určit, na které platby se vztahují výjimky.

Jednou z výjimek je například to, že u plateb s nízkou hodnotou nejsou vždy další ověřovací kroky vyžadovány. Pokud některé produkty a služby prodáváte za méně než 30 eur, je vhodné na to upozornit svou banku nebo platební bránu.

SCA může znamenat výzvu, ale i příležitost

Bez ohledu na velikost vaší firmy si můžete být jisti tím, že pokud prodáváte online na území Evropy, čekají na vaše zákazníky dodatečné kontroly při placení. Ti budou muset v určitém okamžiku prokázat svou identitu tak, jak říká nařízení SCA. Obraťte se proto na banku nebo společnost, kterou pro platební rozhraní používáte. Včasnou přípravou totiž můžete omezit počet podvodů a zaručit svým zákazníkům snadné a rychlé placení.

Autor: Marcel Gajdoš, generální ředitel Visa pro Česko, Maďarsko a Slovensko

Podobné články

Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa pro Česko a Slovensko

Online platby se mohou od roku 2021 změnit

7. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Visa)
Ve většině evropských zemí vstoupí 31. prosince 2020 v platnost nařízení, podle kterého mohou banky v některých případech provádět při placení na internetu kontrolní kroky navíc. Jde o nařízení známé jako silné ověření zákazníka neboli SCA (Strong Customer Authentication), které vytvořil Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) k ochraně e-shopů a jejich zákazníků před podvody. Čtěte více
Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa pro Česko a Slovensko

Pět faktů o bezkontaktních a mobilních platbách

28. 4. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: VISA)
Stále více lidí přichází na chuť bezkontaktním a mobilním platbám a používají je i při běžných nákupech. Dali jsme proto dohromady několik zajímavostí o moderních platbách s Visa – ať už jde o platby kartou, mobilem nebo chytrými hodinkami. Čtěte více

Češi dávají přednost otisku prstu

21. 2. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Visa)
Čeští spotřebitelé vnímají biometrické ověřování plateb jako bezpečnější a pohodlnější oproti tradičním metodám. Např. 19 % procent zákazníků eshopů, kteří nedokončí svou objednávku, ji opustí kvůli zapomenutému heslu. Čtěte více

PSD2 – jen heslo už nestačí. Budou nákupy na e-shopech složitější?

9. 8. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: VISA)
Zákazníci nejen českých e-shopů se od 14. září letošního roku dočkají vylepšeného zabezpečení svých plateb. V platnost vstoupí evropská směrnice o platebních službách PSD2 a její principy silného ověření klienta (SCA). To přinese zásadní změny v ověřování online plateb. Heslo už stačit nebude, a kromě jednorázových přístupových kódů budou zákazníci naplno využívat biometrické technologie. Čtěte více