Kaspersky Lab vytvořili seznam ohrožených společností

3. 8. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Kaspersky Lab)
Analytici společnosti Kaspersky Lab v současné době mapují aktivity více než stovky kampaní, které cílí na organizace v 85 zemích po celém světě. Výsledkem této analýzy je seznam organizací, které jsou potenciálně nejvíce ohrožené.

V předešlých letech vyžadovaly cílené útoky značnou investici, ale i několik specialistů s vysoce odbornými znalostmi. To už ale neplatí. Dnes experti Kaspersky Lab spatřují hrozbu sice v menších, často méně sofistikovaných, ale zato efektivních kyberšpionážních kampaních. Takové skupiny se snaží získat citlivé informace, které by mohly využít ve svůj prospěch nebo prodat někomu, kdo je za ně ochotný zaplatit.

Experti společnosti Kaspersky Lab vytvořili na základě analýzy shromážděných informací získaných o těchto kampaních seznam organizací, které jsou nejvíce ohrožené kybernetickou špionáží nebo sofistikovanými podvodnými operacemi. Patří mezi ně vládní a diplomatické organizace, finanční instituce, energetické, telekomunikační, letecké společnosti, armádní dodavatelé, vzdělávací nebo zdravotnické organizace, aktivisti i IT společnosti.

Cílené útoky jsou hlavním problémem, protože taktika téměř jakékoli existující skupiny používá nástroje, které dokáží obejít tradiční zabezpečení koncových bodů nebo sítě. Řešení tak sice mohou být spolehlivá proti běžnému a někdy i pokročilému malwaru, nedokáží ale zaručeně odhalit cílené útoky, za kterými většinou stojí profesionálové na oblast sociálního inženýrství. Ti mimo to, že dokáží využít zranitelnosti „zero-day“, také čím dál častěji používají místo malwaru legitimní nástroje pro vzdálený přístup. Korporátní IT infrastrukturu je proto nutné chránit nejen bezpečnostním softwarem, ale i proškolením jednotlivých pracovníků. Ti  jsou pak v případě napadení sítě schopni hrozby rozpoznat.

Informace shromážděné experty společnosti Kaspersky Lab jsou k dispozici jako speciální produkt pro velké podniky a vládní zákazníky. Služba je dostupná na základě přihlášení do speciálního portálu APT Reporting Portal, který poskytuje podrobné studie o hrozbách, ale i data, která pomohou odhalit útoky na infrastrukturu společnosti.

Všechny soukromé studie nabízí kontextová data, která klientům pomáhají porozumět taktice útočníka, typu organizace, na kterou cílí, a informují o lokalizaci dané aktivity. Společně s indikátory útoku (Indicators of Compromise), pravidly YARA a strategií na zmírnění útoku pomáhají bezpečnostnímu týmu prověřit infrastrukturu společnosti, odhalit útok na ni nebo ochránit síť před možnými útoky v budoucnu.

Podobné články

Počítače mohou být zneužity k získávání nové měny Zcash

28. 12. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Kaspersky Lab)
Na konci října byla představena nová virtuální měna Zcash, kterou její tvůrci považují za bezpečnější alternativu již zavedených Bitcoinů. Brzy po svém zavedení cena mincí Zcash raketově stoupla, stejně tak jako počet instalací aplikace, která virtuální měnu generuje na osobních počítačích. V mnoha případech se avšak za tuto aplikaci vydávaly podvodné programy, které, aniž by o tom uživatelé věděli, využívaly cizí počítače k získávání nové měny. Čtěte více

DDoS útok může společnostem způsobit milionové ztráty

10. 10. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Kaspersky Lab)
Jediný DDoS útok může společnostem způsobit škodu přesahující 1,6 milionů dolarů (více než 38,5 milionů korun). Ztráty závisí na tom, jak dlouho firmě trvá hrozbu odhalit. Ukázal to průzkum Corporate IT Security Risks 2016, provedený mezi 4 000 zástupci firem z 25 zemí včetně České republiky. Čtěte více

Každý pátý DDoS útok trvá dny až týdny

11. 8. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Každá pátá společnost, která čelila DDoS útoku, se s ním musela potýkat několik dní, někdy dokonce týdnů. Důsledky DDoS útoku přitom sahají od omezení přístupu k online službám až po jejich kompletní nedostupnost. Čtěte více
Eugen Kaspersky majitel společnosti Kaspersky

Kyberterorismus je vážnou hrozbou

26. 7. 2013. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Kaspersky a DCD Publishing)
Eugen Kaspersky, majitel a ředitel společnosti Kaspersky, při návštěvě Prahy vystoupil na akci pro zákazníky, partnery a novináře. Podle něj mezi tři nejzranitelnější cíle dnes patří průmyslové systémy, kritická IT infrastruktura a telekomunikace. Čtěte více