Počítače mohou být zneužity k získávání nové měny Zcash

28. 12. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Kaspersky Lab)
Na konci října byla představena nová virtuální měna Zcash, kterou její tvůrci považují za bezpečnější alternativu již zavedených Bitcoinů. Brzy po svém zavedení cena mincí Zcash raketově stoupla, stejně tak jako počet instalací aplikace, která virtuální měnu generuje na osobních počítačích. V mnoha případech se avšak za tuto aplikaci vydávaly podvodné programy, které, aniž by o tom uživatelé věděli, využívaly cizí počítače k získávání nové měny.

Jedním z charakteristických rysů Blockchainových měn je jejich schopnost vytvořit novou jednotku dané měny za využití výpočetního výkonu přístrojů, ve kterých je nainstalovaný speciální „mining“ software. Zároveň platí, v souladu s konceptem Blockchainu, že čím více jednotek je vyprodukováno, tím více času a výpočetního výkonu je zapotřebí k vytvoření dalších jednotek.

Například v roce 2009, kdy byla vytvořena první a nejznámější kryptoměna Bitcoin, by vytvoření tisíců jednotek této měny zabralo nadšenci se středně výkonným počítačem pouze pár dní. Dnes by k vytvoření jediné jednotky nestačilo tisíc let, přičemž by bylo zapotřebí neuvěřitelné množství výpočetního výkonu a elektřiny. To nicméně není případ alternativní blockchainové kryptoměny, jakou je Zcash.

Stejně jako v případě Bitcoinu v roce 2009 je dnes Zcash relativně jednoduché získat. Byl spuštěn před několika měsíci a nebylo tedy zatím vygenerováno příliš jednotek. Oproti Bitcoinu však začala hodnota Zcash rychle závratně stoupat. V jednu chvíli dosahovala hodnota jedné jednotky 10 000 dolarů – téměř 255 000 Kč.

A právě tento fakt udělal ze Zcash atraktivní cíl pro kyberzločince. Při monitoringu dopadu kryptoměny Zcash na černý trh objevili analytici Kaspersky Lab více než 1 000 počítačů s „mining“ softwarem, který byl schopný Zcash generovat. Software se ve většině případů maskoval jako nástroj správce úloh, přičemž kyberzločinci distribuovali aplikace generující tuto měnu prostřednictvím torentů jako dodatek k bezplatným nebo načerno pořízeným softwarům. Uživatelé si tyto aplikace dobrovolně nainstalovali, aniž by věděli jejich přesný účel. Odhalené počítače tak v průběhu listopadu kyberzločincům generovaly měnu v přepočtu za 6 000 dolarů (přes 152 000 Kč) týdně.

Samotný „mining“ software nemusí pro počítač a uživatelova data představovat žádnou hrozbu. Nicméně u zařízení zvyšuje spotřebu energie, a tím navyšuje výdaje za elektřinu. Protože „mining“ software pohltí až 90 % operační paměti, je u počítačů dalším negativním důsledkem vyšší zátěž RAM, což vede k jejich značnému zpomalení.

Uživatelé by si proto měli ověřit, jestli jsou jejich bezpečnostní řešení schopná zamezit zneužívání legálního softwaru ke škodlivým účelům, aby jejich počítače nesloužily ke generování Zcash.

Štítky: 

Podobné články

DDoS útok může společnostem způsobit milionové ztráty

10. 10. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Kaspersky Lab)
Jediný DDoS útok může společnostem způsobit škodu přesahující 1,6 milionů dolarů (více než 38,5 milionů korun). Ztráty závisí na tom, jak dlouho firmě trvá hrozbu odhalit. Ukázal to průzkum Corporate IT Security Risks 2016, provedený mezi 4 000 zástupci firem z 25 zemí včetně České republiky. Čtěte více

Kaspersky Lab vytvořili seznam ohrožených společností

3. 8. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Kaspersky Lab)
Analytici společnosti Kaspersky Lab v současné době mapují aktivity více než stovky kampaní, které cílí na organizace v 85 zemích po celém světě. Výsledkem této analýzy je seznam organizací, které jsou potenciálně nejvíce ohrožené. Čtěte více

Každý pátý DDoS útok trvá dny až týdny

11. 8. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Každá pátá společnost, která čelila DDoS útoku, se s ním musela potýkat několik dní, někdy dokonce týdnů. Důsledky DDoS útoku přitom sahají od omezení přístupu k online službám až po jejich kompletní nedostupnost. Čtěte více
Eugen Kaspersky majitel společnosti Kaspersky

Kyberterorismus je vážnou hrozbou

26. 7. 2013. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Kaspersky a DCD Publishing)
Eugen Kaspersky, majitel a ředitel společnosti Kaspersky, při návštěvě Prahy vystoupil na akci pro zákazníky, partnery a novináře. Podle něj mezi tři nejzranitelnější cíle dnes patří průmyslové systémy, kritická IT infrastruktura a telekomunikace. Čtěte více