E-shopy a dopravci o Vánocích zrychlily – balíčky byly u zákazníků za dva dny

29. 1. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: APEK)
Rychlost a kvalita doručení objednávek je pro internetové obchody a jejich zákazníky jedním z klíčových bodů. Také Vánoce 2019 byly pro e-shopy a dopravce velkou výzvou. Jak ale ukazují data i ohlasy zákazníků, dodání vánočních dárků tentokrát proběhlo bez větších problémů a včas.

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) mohla díky spolupráci se službou Balíkobot porovnat výsledky v oblasti doručování zásilek v hlavní sezoně, tedy v listopadu a prosinci 2019, oproti ostatním měsícům v roce. Data, která vychází ze statistik 1 500 klientů Balíkobotu, potvrzují, že oproti roku 2018 došlo prakticky ve všech směrech ke zlepšení.

Pro kvalitní zpětnou vazbu jsme se rozhodli například porovnat, jak dlouho dopravcům trvalo dodat balík zákazníkovi od předání prodejcem. Nejde tedy o kompletní dobu dodání od momentu objednávky, nicméně tu velmi ovlivňuje skladovost zakoupeného zboží a další faktory. Jako pozitivní shledávám, že zatímco v roce 2018 trvalo takové doručení kupujícímu do ruky 2,5 dne, v roce 2019 to bylo 2,23 dne. Při celkovém objemu zásilek jde o velmi zajímavý výsledek. I s ohledem na fakt, že do této statistiky jsou zahrnuty i případy, kdy zákazník zboží nepřevezme vlastním rozhodnutím napoprvé a dodání se tak o den prodlouží,“ uvedl výkonný ředitel APEK Jan Vetyška. Období listopadu a prosince je pro dopravce velmi náročné, což potvrzuje i fakt, že doba doručení v ostatních měsících zabere ještě méně – v průměru 2,081 dne.

Rozdíly ovšem neplatí u zásilek, které si zákazníci objednávají v e-shopech na výdejní místa. Růst popularity tohoto způsobu doručení je dlouhodobým trendem mezi nakupujícími, před Vánoci ho plánovalo využít alespoň jednou více než 50 % zákazníků. Doba, po kterou si kupující vyzvedli balík z výdejního místa, byla od ledna do října 2019 2,902 dne, před Vánoci to pak bylo 2,91. „Pro zákazníky jde díky rozvinuté síti výdejen o pohodlný způsob dodání zboží. Současně na odběr nemusí spěchat, a tak si balíček vyzvednou obvykle později, než kdyby jim jej dopravce dodal přímo do ruky,“ doplnil Vetyška.

Dalším významným pohledem pro vyhodnocení vánočního období je pro internetové obchody procento nedoručených zásilek. To je před Vánoci nižší než během běžného roku. V roce 2019 to u zásilek „do ruky“ bylo 1,12 % oproti 1,45 %. I zde šlo o zlepšení oproti předchozímu období. V roce 2018 byly poměry nedoručených zásilek 1,22 % v listopadu a prosinci a 1,64 % po zbytek roku. V celkových objemech šlo o meziroční zlepšení (tedy pokles nedoručených balíků) ve výši 8,6 %  o Vánocích a 11,6 % mimo hlavní sezonu.

Horší je to v tomto směru s balíky na výdejní místa. Bohužel, zákazníci cítí zjevně v takovém případě doručení menší zodpovědnost. O Vánocích tak e-shopy vyřídily neúspěšně 3,55 % objednávek na výdejny, během zbytku roku 2019 to bylo dokonce 5,42 %. Zde je ovšem prostor na zlepšení především na straně kupujících. Měli by ctít stejný přístup, jaký očekávají od e-shopů,“ upozornil na nešvar ze strany spotřebitelů Vetyška. „Vánoce 2019 byly ve všech směrech z pohledu české e-commerce pozitivní. Obraty e-shopů během předvánočního období vzrostly meziročně o 16 %, současně se dařilo doručovat objednávky rychleji a úspěšněji než v předchozím roce. Věřím, že našim internetovým obchodům a dopravcům se podobné zlepšení povede i v roce 2020,“ řekl Vetyška.

Závěrem výkonný ředitel APEK upozornil: „Se zvýšenou kvalitou, rychlostí doručení a také nárůstem mzdových nákladů se bohužel pojí méně příjemná změna, která zákazníky e-shopů čeká. Řada dopravců své služby pro internetové obchody aktuálně zdražila nebo v nejbližší době zdraží, a to se samozřejmě může projevit na koncových cenách za dodání zboží. Věřím však, že s ohledem na popsané zkvalitnění služeb tuto změnu nakupující pochopí.

Podobné články

Česká e-commerce by letos mohla růst až o 18 %, koronavirus může paradoxně pomoci

31. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: PackWay)
Tuzemská e-commerce scéna loni meziročně rostla o 15 %. V letošním roce odborníci odhadují růst až o 18 %. K ještě vyšším číslům může segmentu pomoci i aktuální dění kolem pandemie koronaviru. Vyšší prodeje vedle potravin totiž hlásí také další prodejci například ze segmentu potřeb pro domácnost. Nárůst tržeb lze očekávat i v segmentu firem, které pro oblast e-commerce poskytují logistické a další služby. Čtěte více

Objem rozesílaných e-mailů narostl o desítky procent. Co dělat, pokud je musíte posílat také?

26. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Mailkit)
Společnost Mailkit, která stojí za stejnojmenným nástrojem pro marketingovou automatizaci, pozorně sleduje, jaký dopad má aktuální situace týkající se koronavirové nákazy na to, jakým způsobem firmy po celém světě rozesílají e-mailingové kampaně. Co odborníci vysledovali a co vám radí? Čtěte více

E-shopy jsou v plném provozu a dopravci minimalizují osobní kontakt se zákazníky

23. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: APEK)
Zatímco řada kamenných obchodů musela v současné době na základě vyhlášeného nouzového stavu svůj provoz přerušit, e-shopy dodávají zboží zákazníkům dál. A je na ně, stejně jako na dopravce, kladena nečekaná zátěž. V některých segmentech přesahují prodeje předvánoční úroveň, přitom musí on-line obchody i doručovatelé dbát na přísná hygienická pravidla. Čtěte více

ShopRoku 2019: Lidl-shop, Spokojenýpes.cz a další

13. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Heureka)
Heureka.cz už pojedenácté vyhlásila výsledky soutěže ShopRoku. Nejkvalitnějším e-shopem na českém trhu (Absolutní vítěz Ceny kvality) se stal e-shop Spokojenýpes.cz, který po třech letech vystřídal na první příčce tuzemského giganta s parfémy e-shop Notino.cz. V Ceně popularity udělili letos zákazníci 180 000 hlasů, „zlatý hattrick“ získal e-shop ONLINESHOP.cz. Jak si vedly další obchody? Čtěte více