BSA: Až 80 % softwaru může mít neplatnou licenci

15. 10. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: BSA)
Neautorizovaní prodejci nabízejí zlevněný software nejasného původu či přímo padělky. Často jde o softwarové licence určené k využití ve školství či neziskovém sektoru. Takové licence jsou však pro komerční využití neplatné, a firmám tak hrozí tresty za pirátství. Mezi neautorizované obchody patří zejména internetové aukce či prodejci bez řádných smluv s výrobci softwaru.

„Byli jsme šokováni, že 80 % softwaru nebylo řádně licencováno. Buď byla licence pro nekomerční užití vydávána za komerční, případně licence úplně chyběla, nebo nebylo možné určit původ softwaru. Kupujícím hrozí postihy plynoucí z porušení autorských práv k softwaru,“ varoval Jan Hlaváč, zástupce organizace BSA, která sdružuje významné výrobce softwaru, například Adobe, Autodesk nebo Microsoft.

 V Česku se podle analýzy společnosti IDC užívá nelegálně 34 % softwaru. Výrobci softwaru tak ročně přijdou o tržby v hodnotě 3,6 miliardy korun. „Každý třetí program je instalován nelegálně, tedy bez řádné licence,“ dodal Jan Hlaváč.

Scénář podvodů je vždy stejný - firmy se nechají zlákat nabídkou levnějšího softwaru a již si neověří, jaké jsou licenční podmínky či původ softwaru. „Na účetním dokladu tyto informace obyčejně nefigurují, takže se později těžko prokazuje, jestli byl kupující o typu licence předem informován či nikoli,“ vysvětlil Jan Hlaváč.

Podvedení uživatelé jsou vystaveni právním rizikům, a to podobně, jako kdyby software sami pirátsky zkopírovali. „To, že nákup nelegálního softwaru byl proveden v dobré víře, totiž kupujícího nikdy plně nezbavuje odpovědnosti a rizika možných postihů,“ řekl Jan Hlaváč. Nákup v dobré víře je totiž možné akceptovat pouze v okamžiku, kdy podmínky nákupu nejsou podezřele výhodné.

Za porušování autorských práv k počítačovým programům může soud podle okolností uložit vysoké peněžité tresty, či dokonce uložit trest odnětí svobody až na osm let. „Hrozí rovněž povinnost uhradit výrobcům softwaru odškodnění, v posledním roce v průměru přesahující 390 tisíc korun,“ shrnul Jan Hlaváč. Tato částka nezahrnuje náklady na soudní řízení a právní zastoupení: „Ty obvykle navýší náklady o dalších 10–15 %,“ doplnil Jan Hlaváč.

Prodejce musí kupujícího vždy informovat o typu licence a její možnosti využití: cena softwaru pro užití doma nebo ve školství se může výrazně lišit a s tím i podmínky užívání. „Kupující musí trvat na písemné specifikaci typu licence a možnosti využití, prodejci jim musí vyhovět, pokud nikoli, kupující by měl takovou nabídkou odmítnout a ideálně informovat výrobce softwaru, Policii ČR nebo BSA prostřednictvím formuláře na stránkách BSA,“ dodal Hlaváč.

Štítky: 

Podobné články

Tech Data nabízí automatické obnovování licencí Adobe

1. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Tech Data Distribution)
Nová služba VIP Marketplace od Tech Daty umožňuje prostřednictvím portálu StreamOne Cloud Marketplace automatické obnovování licencí k softwarovým produktům Adobe včetně Creative Cloud a Acrobat DC. Díky novince mohou zákazníci v ČR obnovovat stávající licence a přidávat nová předplatná. Čtěte více

Zoner Photo Studio X si jako první český produkt odnáší prestižní ocenění TIPA World Awards

24. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zoner)
Brněnský software na úpravu fotek Zoner Photo Studio X vyhrál jedno z nejprestižnějších světových ocenění ve fotografické branži, TIPA World Awards. Stal se tak vůbec prvním oceněným českým produktem v třicetileté historii udílení cen TIPA. Čtěte více

Alternativa k Office přináší ověřování dat a digitální podpisy

30. 3. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Onlyoffice )
Vývojáři kancelářského balíčku s otevřeným zdrojovým kódem Onlyoffice vydali verzi 6.2. Nové funkce umožňují generovat seznam obrázků, přináší systém ochrany dokumentů a výrazně rozšiřují možnosti práce s tabulkami. Dokumenty Onlyoffice jsou kancelářskou sadou s bezplatnou komunitní verzí i placenou variantou s profesionálními funkcemi. Čtěte více

CorelDRAW Graphics Suite 2021 se soustředí na spolupráci a produktivitu

10. 3. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Corel)
Nová produktová řada CorelDRAW 2021 zahrnuje profesionální grafický software CorelDRAW Graphics Suite 2021. Sada je k dispozici pro Windows a Mac a s ohledem na neustále se měnící pracoviště je nyní aplikace CorelDRAW.app optimalizována i pro dotykové ovládání a nově dostupná pro iPad. Čtěte více