AMD představilo mobilní varianty procesorů Ryzen

30. 10. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: AMD)
Po procesorech Ryzen pro stolní počítače následují i dlouho očekávané CPU pro notebooky. AMD tvrdí, že výkon bude konkurovat odpovídajícím řešením od Intelu, velkou výhodou by pak měly být vestavěné grafické čipy Radeon Vega. Acer, HP a Lenovo již představily i první modely, které se na trh dostanou v příštích týdnech.

Mobilní varianty moderních procesorů AMD vycházejí ze stejné koncepce, jako procesory Ryzen pro desktopy. Procesorová jádra tedy sázejí na architekturu Zen, kterou doplňuje technologie SenseMI, v případě grafiky výrobce vsadil na svou novou architekturu Vega.

AMD prozatím odhalilo dva nové mobilní procesory, kteeré budou cílit zejména do prémiových přístrojů 2 v 1, konvertibilních notebooků a notebooků s tenkou konstrukcí. Oba vznikají 14nm výrobním procesem, disponují čtyřmi jádry a mají defaultní TDP 15 W. Ryzen 5 2500U pracuje na výchozí frekvenci 2 GHz, při využití funkce Turbo Core se takt může vyšplhat až na 3,6 GHz. V případě grafického čipu u tohoto modelu hovoříme o Radeon Vega8. Ryzen 7 2700U standardně běží na 2,2GHz, při zapojení Turbo Core takt vyskočí až na 3,8 GHz. Výbavu doplňuje grafický čip Radeon Vega10.

Svým výkonem by měla být tato řešení pokrýt jakoukoli běžnou práci a AMD slibuje také bezproblémový chod populárních herních titulů včetně League of Legends nebo Overwatch. Samozřejmostí je podpora DirectX 12, rozlišení 4K, FreeSync i virtuální reality.

Pod názvem SenseMI AMD ukrývá kolekci funkcí a technologií, jejichž cílem je maximálně přizpůsobit chování procesoru uživateli a jeho aplikacím za pomoci regulace spotřeby a výkonu (směrem nahoru i dolů). Výsledkem by měla být kromě poskytnutí odpovídajícího výkonu pro každou situaci také lepší výdrž nebo kultivovanější chod chlazení. Stejně jako řada dalších výrobců si AMD v tomto případě pomáhá v poslední době tolik populární umělou strojovou inteligencí a neurálními sítěmi.

Zároveň s novými procesory se svého odhalení dočkaly také první přenosné počítače. Acer Swift 3 bude dostupný s procesory Ryzen 5 i Ryzen 7 a mimo to nabídne 15,6“ Full HD IPS displej, až 8 GB RAM typu DDR4 (2 400 MHz) a až 256GB SSD. HP Envy x360 pak bude většinou svých vlastností vycházet ze svého přímého předchůdce, ale původní procesor AMD FX A12-9800P nahradí právě představená CPU nové generace. Poslední strojem, o kterém se prozatím ví více informací, je Lenovo Ideapad 720S. Kromě nových procesorů AMD se mohou zákazníci těšit např. na 512GB NVMe SSD, DDR4 paměti s frekvencí 2 133 MHz.

Podobné články

Intel zahájil prodej nových mobilních procesorů 11. generace

13. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Nejnovější generace notebookových herních CPU od Intelu, označovaná také jako Tiger Lake-H, dosahuje taktů až 5 GHz. Procesory vyráběné 10nm SuperFin metodou slibují maximální možný výkon pro hráče, tvůrce obsahu i profesionální uživatele. Současně byly představeny procesory pro mobilní profesionály zastoupené modely Core i9-11950H Xeon W-11000. Čtěte více

ARMové Macy získávají díky Parallels schopnost spouštět Windows

19. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Parallels)
Nová verze nástroje Parallels Desktop 16.5 pro Mac přináší do světa počítačů vybavených armovými procesory Apple M1 možnost spouštění virtualizovaných Windows 10 (v ARM edici). Čtěte více

Nvidia představila vlastní serverové procesory

15. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Grace, jak Nvidia svůj nový procesor nazývá, je založen na ARMu. Ve vybraných operacích, jako jsou výpočty pro umělou inteligenci a obecně high performance computing (HPC), na které se specializuje, slibuje oproti dnes běžně používaným řešením až 10× vyšší výkon. Čtěte více
Wafery pro produkci čipů

Nedostatek čipů může přetrvávat roky

7. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Yahoo Finance)
CEO a předseda představenstva společnosti Cisco Chuck Robbins se nechal v rozhovoru pro Yahoo Finance slyšet, že současné potíže s dodávkami čipů mohou přetrvat měsíce i roky. V podobném duchu se bohužel nesla i následná reakce šéfa Intelu Pata Gelsingera. Čtěte více