AMD představilo mobilní varianty procesorů Ryzen

30. 10. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: AMD)
Po procesorech Ryzen pro stolní počítače následují i dlouho očekávané CPU pro notebooky. AMD tvrdí, že výkon bude konkurovat odpovídajícím řešením od Intelu, velkou výhodou by pak měly být vestavěné grafické čipy Radeon Vega. Acer, HP a Lenovo již představily i první modely, které se na trh dostanou v příštích týdnech.

Mobilní varianty moderních procesorů AMD vycházejí ze stejné koncepce, jako procesory Ryzen pro desktopy. Procesorová jádra tedy sázejí na architekturu Zen, kterou doplňuje technologie SenseMI, v případě grafiky výrobce vsadil na svou novou architekturu Vega.

AMD prozatím odhalilo dva nové mobilní procesory, kteeré budou cílit zejména do prémiových přístrojů 2 v 1, konvertibilních notebooků a notebooků s tenkou konstrukcí. Oba vznikají 14nm výrobním procesem, disponují čtyřmi jádry a mají defaultní TDP 15 W. Ryzen 5 2500U pracuje na výchozí frekvenci 2 GHz, při využití funkce Turbo Core se takt může vyšplhat až na 3,6 GHz. V případě grafického čipu u tohoto modelu hovoříme o Radeon Vega8. Ryzen 7 2700U standardně běží na 2,2GHz, při zapojení Turbo Core takt vyskočí až na 3,8 GHz. Výbavu doplňuje grafický čip Radeon Vega10.

Svým výkonem by měla být tato řešení pokrýt jakoukoli běžnou práci a AMD slibuje také bezproblémový chod populárních herních titulů včetně League of Legends nebo Overwatch. Samozřejmostí je podpora DirectX 12, rozlišení 4K, FreeSync i virtuální reality.

Pod názvem SenseMI AMD ukrývá kolekci funkcí a technologií, jejichž cílem je maximálně přizpůsobit chování procesoru uživateli a jeho aplikacím za pomoci regulace spotřeby a výkonu (směrem nahoru i dolů). Výsledkem by měla být kromě poskytnutí odpovídajícího výkonu pro každou situaci také lepší výdrž nebo kultivovanější chod chlazení. Stejně jako řada dalších výrobců si AMD v tomto případě pomáhá v poslední době tolik populární umělou strojovou inteligencí a neurálními sítěmi.

Zároveň s novými procesory se svého odhalení dočkaly také první přenosné počítače. Acer Swift 3 bude dostupný s procesory Ryzen 5 i Ryzen 7 a mimo to nabídne 15,6“ Full HD IPS displej, až 8 GB RAM typu DDR4 (2 400 MHz) a až 256GB SSD. HP Envy x360 pak bude většinou svých vlastností vycházet ze svého přímého předchůdce, ale původní procesor AMD FX A12-9800P nahradí právě představená CPU nové generace. Poslední strojem, o kterém se prozatím ví více informací, je Lenovo Ideapad 720S. Kromě nových procesorů AMD se mohou zákazníci těšit např. na 512GB NVMe SSD, DDR4 paměti s frekvencí 2 133 MHz.

Podobné články

Macy přecházejí na vlastní procesory

25. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Apple)
Spekulovalo se o tom již delší dobu, nyní je to konečně oficiální. Americký Apple začne své počítače, stejně jako iPady a iPhony, postupně osazovat vlastními čipy. Nazývá je Apple Silicon, jsou postaveny na bázi ARM a Applu to umožní oprostit se od závislosti na Intelu a zároveň mu to poskytne řadu dalších výhod. Čtěte více

Lenka Priesolová z ASBIS CZ představuje procesory AMD RYZEN 3. generace

22. 6. 2020. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: ASBIS CZ)
Zajímají vás výsledky testů procesorů AMD, ale nemáte čas pročítat všechny recenze? Podívali jsme se na nejvýznamnějších světové weby (např. TomsHardware, Anandtech, Overclockers a další), porovnali výsledky za vás a připravili jednoduchý přehled nejdůležitějších informací. Čtěte více

ASBIS představuje kompaktní počítače Intel NUC desáté generace

15. 6. 2020. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: ASBIS CZ)
Společnost ASBIS CZ měla jako jedna z prvních možnost vyzkoušet si minipočítač Intel NUC desáté generace, který se právě dostává k dealerům a do prodejen. V čem překvapil a jaké dostal počítač hodnocení? Čtěte více

Intel představil nové desktopové procesory. Levné i výkonné herní

6. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
V čele nových procesorů Intel řady Comet Lake-S pro stolní počítače stojí model Core i9-10900K, podle výrobce nejvýkonnější herní procesor současnosti dosahující se svými deseti jádry frekvence až 5,3 GHz. Vedle této výkonné novinky však Intel představil i řadu dostupnějších variant napříč řadami i3, i5, i7, Celeron i Pentium. Čtěte více