AMD představilo mobilní varianty procesorů Ryzen

30. 10. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: AMD)
Po procesorech Ryzen pro stolní počítače následují i dlouho očekávané CPU pro notebooky. AMD tvrdí, že výkon bude konkurovat odpovídajícím řešením od Intelu, velkou výhodou by pak měly být vestavěné grafické čipy Radeon Vega. Acer, HP a Lenovo již představily i první modely, které se na trh dostanou v příštích týdnech.

Mobilní varianty moderních procesorů AMD vycházejí ze stejné koncepce, jako procesory Ryzen pro desktopy. Procesorová jádra tedy sázejí na architekturu Zen, kterou doplňuje technologie SenseMI, v případě grafiky výrobce vsadil na svou novou architekturu Vega.

AMD prozatím odhalilo dva nové mobilní procesory, kteeré budou cílit zejména do prémiových přístrojů 2 v 1, konvertibilních notebooků a notebooků s tenkou konstrukcí. Oba vznikají 14nm výrobním procesem, disponují čtyřmi jádry a mají defaultní TDP 15 W. Ryzen 5 2500U pracuje na výchozí frekvenci 2 GHz, při využití funkce Turbo Core se takt může vyšplhat až na 3,6 GHz. V případě grafického čipu u tohoto modelu hovoříme o Radeon Vega8. Ryzen 7 2700U standardně běží na 2,2GHz, při zapojení Turbo Core takt vyskočí až na 3,8 GHz. Výbavu doplňuje grafický čip Radeon Vega10.

Svým výkonem by měla být tato řešení pokrýt jakoukoli běžnou práci a AMD slibuje také bezproblémový chod populárních herních titulů včetně League of Legends nebo Overwatch. Samozřejmostí je podpora DirectX 12, rozlišení 4K, FreeSync i virtuální reality.

Pod názvem SenseMI AMD ukrývá kolekci funkcí a technologií, jejichž cílem je maximálně přizpůsobit chování procesoru uživateli a jeho aplikacím za pomoci regulace spotřeby a výkonu (směrem nahoru i dolů). Výsledkem by měla být kromě poskytnutí odpovídajícího výkonu pro každou situaci také lepší výdrž nebo kultivovanější chod chlazení. Stejně jako řada dalších výrobců si AMD v tomto případě pomáhá v poslední době tolik populární umělou strojovou inteligencí a neurálními sítěmi.

Zároveň s novými procesory se svého odhalení dočkaly také první přenosné počítače. Acer Swift 3 bude dostupný s procesory Ryzen 5 i Ryzen 7 a mimo to nabídne 15,6“ Full HD IPS displej, až 8 GB RAM typu DDR4 (2 400 MHz) a až 256GB SSD. HP Envy x360 pak bude většinou svých vlastností vycházet ze svého přímého předchůdce, ale původní procesor AMD FX A12-9800P nahradí právě představená CPU nové generace. Poslední strojem, o kterém se prozatím ví více informací, je Lenovo Ideapad 720S. Kromě nových procesorů AMD se mohou zákazníci těšit např. na 512GB NVMe SSD, DDR4 paměti s frekvencí 2 133 MHz.

Podobné články

To nej z veletrhu IFA 2019

30. 9. 2019. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: DCD Publishing)
Berlínská IFA, kterou bychom mohli bez okolků nazývat evropským CESem, se opět překonala. Letos sem totiž zavítal rekordní počet vystavovatelů, jichž zde byly téměř 2 000. Německá metropole se tak na pár dní pro IT, ale i laickou veřejnost opět stala jedním z nejsledovanějších míst. Novinky z tohoto veletrhu spotřební elektroniky byly v podstatě ve všech médiích. A my rozhodně nebudeme výjimkou. Čtěte více

Cooler Master, MSI a AMD spolupracují při uvedení 3. generace procesorů Ryzen řady 3000

20. 8. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cooler Master)
Společnost Cooler Master spojuje své síly se značkami MSI a AMD při uvedení nové řady procesorů AMD Ryzen řady 3000 a představují kampaň Play Fast, Play Cool. Cílem kampaně je zaměřit se na přizpůsobitelnost a univerzálnost základních desek řady X570. Tvůrci počítačů si mohou vybrat, jak přizpůsobit svůj build tak, aby co nejlépe vyhovoval preferencím pro výkon a stabilitu. Čtěte více

Intel představil 10. generaci procesorů Core

29. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Společnost Intel na veletrhu Computex představila detaily dlouho očekávané nové generace procesorů řady Core. Rodina procesorů Ice Lake staví na 10nm výrobním procesu a nejprve přijde v provedení pro mobilní zařízení (série U a Y). Čtěte více

ASUS bude podporovat nejnovější procesory AMD Ryzen na deskách AM4 řad 300 a 400

14. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Asus)
Společnost ASUS vydá aktualizace systému BIOS pro své základní desky řady 300 a 400, čímž zajistí jejich kompatibilitu s nejnovější generací procesorů AMD Ryzen. Nejnovější aktualizaci systému BIOS pro uvedené základní desky lze stáhnout z oficiální webové stránky společnosti ASUS. Čtěte více