Výdaje na kybernetickou bezpečnost letos v Evropě vzrostou o 11,8%
Nejrychlejší růst výdajů na bezpečnost se v roce 2025 očekává České republice (15,4 %) a v Maďarsku (14,1 %), protože organizace v těchto zemích v souvislosti s rychlou digitální transformací nadále posilují své bezpečnostní schopnosti a přizpůsobují se pokročilým standardům. Třetí nejrychleji rostoucí zemí v Evropě v roce 2025 z hlediska výdajů na bezpečnost bude Irsko s nárůstem 13,3 % oproti roku 2024, což posílí jeho pozici špičkového technologického centra.
Předpokládá se, že největší a nejrychleji rostoucí kategorií se letos stane bezpečnostní software. Právě sem by měla mířit více než polovina celkových výdajů na bezpečnost. Meziroční růst se odhaduje na 14,8 %. Tento dynamický růst bude poháněn platformami pro ochranu aplikací v cloudu (CNAPP), softwarem pro správu identit a přístupu a softwarem pro bezpečnostní analýzu, protože organizace stále více využívají tyto technologie k ochraně své rozšiřující se digitální stopy.
„Výdaje na kybernetickou bezpečnost v Evropě se vyvíjejí a odrážejí posun, kdy se bezpečnost stala důležitým předpokladem fungujícího podnikání, a ne pouze technickou záležitostí,“ řekl Romain Fouchereau, senior manažer výzkumu v IDC. „Geopolitické napětí, regulace a rostoucí počty kybernetických hrozeb vedou organizace k tomu, aby kybernetickou bezpečnost upřednostňovaly jako součást svých širších strategických cílů. Aby mohly bezpečně implementovat nové technologie, vytvářejí podniky odolné bezpečnostní rámce, které mají odolat kybernetickým útokům i narušení trhu. Zaměřují se také na ochranu komplexních IT prostředí a zároveň umožňují bezpečnou a škálovatelnou digitální transformaci. To vede k investicím do sofistikovanějších bezpečnostních opatření, která jsou v souladu s obchodními cíli a dlouhodobými digitálními strategiemi.“
Co se týče průmyslových odvětví, předpokládá se, že v roce 2025 budou v Evropě v oblasti výdajů na bezpečnost v čele letecký a obranný průmysl a bankovnictví s meziročním růstem 13,5 %, těsně následované kapitálovými trhy na třetím místě s růstem 13,3 %.
„Dynamická geopolitická situace v Evropě významně ovlivňuje růst výdajů na bezpečnost v kritických průmyslových odvětvích, jako jsou letectví a obrana, a ve veřejných službách, protože se snaží stále více chránit svou infrastrukturu před kybernetickými útoky. Rostoucí sofistikovanost kybernetické kriminality, umocněná šířením generativní umělé inteligence, také nutí stále více společností hledat pokročilejší bezpečnostní řešení. Výdaje na zabezpečení v odvětvích, jako jsou bankovnictví a kapitálové trhy, která musí splňovat přísnější dohled a posílené řízení rizik kybernetické bezpečnosti, posilují v neposlední řadě i předpisy, jako je NIS2,“ poznamenal senior analytik IDC Vladimir Živadinović.
Velké podniky (více než 1 000 zaměstnanců) zůstanou s necelou polovinou celkového trhu v roce 2025 dominantním segmentem výdajů na bezpečnost. Nejrychlejší růst však zaznamenají malé a střední podniky (10-499 zaměstnanců), a to díky vyššímu výskytu kybernetické kriminality zaměřené na tento segment, rostoucímu tlaku regulačních orgánů a rostoucímu povědomí o bezpečnosti jako strategickém faktoru podnikání.