Růst českého trhu bezpečnostních řešení nezastaví ani COVID-19

2. 12. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Obrat českého trhu bezpečnostních řešení v roce 2019 meziročně vzrostl o 8 % na bezmála 379 milionů dolarů (přibližně 8,3 miliardy Kč). Dvě třetiny z této hodnoty vygenerovalo poskytování služeb, desetinu prodej zařízení a necelou čtvrtinu dodávky softwaru. Predikce IDC pro rok 2020 hovoří o dalším bezmála 10% navýšení obratu.

Soulad s požadavky regulátorů představuje v zemích střední a východní Evropy hlavní motiv pro investice do bezpečnostních řešení. Více než tři pětiny organizací v regionu řadí zajištění ochrany osobních údajů a dodržování předpisů ke svým nejvyšším prioritám. Dokládají to výsledky výzkumu 2020 European Security Survey společnosti IDC.

V České republice navíc zájem o témata kybernetické bezpečnosti a o pořízení relevantních řešení skokově navýšily úspěšné kybernetické útoky na nemocnice, průmyslové podniky nebo veřejné instituce. Ne vše se ale v tomto ohledu změnilo. „Finanční omezení a nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců představují hlavní překážky rozvoje a zvyšování úrovně kybernetické bezpečnosti v českých organizacích,“ uvedl analytik IDC Mark Child.

Perspektiva roku 2020

Pozitivní výsledky českého trhu bezpečnostních řešení vloni ovlivnily zejména silně rostoucí poptávka po službách a cyklická obnova zařízení. Rok 2020 podle aktuální predikce analytiků společnosti IDC nepřinese významné změny. Výdaje na bezpečnostní řešení se ukazují být odolné i vůči negativním důsledkům pandemie onemocnění COVID-19. „Mnoho podniků a veřejných institucí muselo ze dne na den a v masovém měřítku přejít na model vzdáleného výkonu práce. Urychlena bylo také nasazování rozpracovaných nebo pilotních digitalizačních projektů. Obě iniciativy se ale neobešly bez aplikace adekvátních bezpečnostních opatření. Šlo zejména o virtuální privátní sítě nebo o nástroje pro pokročilou autentizaci,“ vysvětlil Child.

Hodnota českého trhu bezpečnostních řešení letos meziročně vzroste o 9,2 %. Analytici nepředpokládají výraznější ochlazení odbytu ani v následujících čtyřech letech.

Dění v segmentech

Ve všech segmentech tuzemského trhu bezpečnostních řešení vloni analytici zaznamenali růst obratu. K výraznějšímu meziročnímu navýšení tržeb na zhruba 10% úrovni došlo v případě služeb a zařízení. Odbyt bezpečnostního softwaru se k růstovému trendu připojil skromnější hodnotou 2,3 %.

Podíl služeb na českém trhu bezpečnostních řešení neustále narůstá. Před šesti lety se pohyboval mírně nad hranicí 50 %, vloni již překročil dvě třetiny. Do pěti let segment bezpečnostních služeb podle analytiků společnosti IDC překročí na kombinovaném trhu tříčtvrtinový podíl. Jejich poskytování se rovněž věnuje nadpoloviční většina největších hráčů tuzemské kybernetické bezpečnosti.

Český trh bezpečnostních řešení v letech 2018-2021 (v milionech USD)
Segment2018201920202021Průměrné tempo růstu
Zařízení33,7237,0836,9337,73,79 %
Software88,3590,3592,7494,052,11 %
Služby228,52251,22283,89324,6212,41 %
Celkem350,59378,64413,37504,6812,91 %

Trh bezpečnostních služeb tvoří dva tradiční pilíře, jimiž jsou integrační služby a podpora. Společně vloni vygenerovaly přes 140 milionů dolarů (tedy asi tři miliardy korun), téměř 38 % z celkového obratu bezpečnostních řešení v České republice. Pokračující digitální transformace mimo jiné zvyšuje poptávku v relativně novém segmentu zabezpečení veřejných cloudových služeb. Meziročně v něm tuzemský obrat vloni vzrostl bezmála o pětinu. Díky nedostatku kvalifikovaných odborníků se také stále rozvíjí segment řízených bezpečnostních služeb.

Český trh bezpečnostního softwaru si v roce 2018 připsal 14,8% navýšení obratu. Vloni ale na předchozí výkony nenavázal a výrazně zpomalil. Do jisté míry se na ochlazení trhu podílí také rozvoj cloudového modelu, jenž část výdajů na softwarové bezpečnostní nástroje odklání do segmentu služeb. Podobně jako v případě bezpečnostních zařízení i výdaje na bezpečnostní software podléhají nákupním či investičním cyklům. Ty mají v praxi nejčastěji podobu nákupů víceletých licencí.

Na dohled stagnace se v softwarovém segmentu pohybovala například řešení pro zabezpečení koncových bodů, do nějž patří i stále populárnější kategorie EDR (Endpoint Detection and Response). Dvouciferný růst tržeb si naopak připsal subsegment nástrojů označovaných zkratkou SAIRO (Security Analytics, Intelligence, Response, Orchestration). Vloni šlo o nejrychleji rostoucí produktovou skupinu na českého trhu bezpečnostního softwaru.

Tuzemský trh bezpečnostních zařízení již několik let těží z neutuchající poptávky po strojích kategorie UTM (Unified Threat Management). V poslední době výrazně vzrostla jejich dostupnost i pro středně velké podniky. Zvýšení zájmu analytici vloni zaznamenali také u zařízení typu IDP (Intrusion Detection and Prevention). Obě uvedené kategorie vloni překonaly desetiprocentní hranici meziročního růstu tržeb. „Organizace upřednostňují nasazení univerzálních zařízení UTM, jejichž správa je příliš nezatěžuje,“ řekl Petr Švagrovský, analytik společnosti IDC, a dodal: „Při tomto přístupu ale probíhá inspekce datových toků z více perspektiv a úměrně tomu rostou i nároky na výpočetní výkon. Některé organizace proto upřednostňují funkčně specializované produkty, jako jsou zařízení pro detekci a prevenci průniků nebo pro správu obsahu.“

Kombinovaný trh bezpečnostních řešení v tuzemsku obsluhuje několik desítek hráčů. Žádný z nich nemá vysloveně dominantní postavení a mnoho z nich působí hned v několika segmentech. Lídry kombinovaného trhu bezpečnostních řešení v České republice jsou firmy ESET, IBM a DXC. Hranici deseti milionů dolarů v tržbách za prodej bezpečnostních řešení vloni překonaly ještě společnosti Avast Software, Cisco, ICZ, Alef Nula a AutoCont. Většinu obratu největší hráči generovali v segmentu služeb.

Podobné články

Na chytré telefony se opět nejvíce zaměřil adware

1. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Nejčastěji detekovaným škodlivým kódem na platformě Android v Česku byl v lednu adware Andreed. Doplnily ho tentokrát trojské koně rodin Hiddad a Triada, které útočníci podobně jako adware šíří prostřednictvím falešných verzí oblíbených volnočasových aplikací. V lednu se mezi takovými aplikacemi objevila nejen populární hra, ale také fitness tracker nebo aplikace určená ke čtení z dlaně. Čtěte více

Dlouhodobý trend zlepšování kvality DDoS útoků se potvrzuje

27. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita stagnují již od loňského podzimu. Dříve obvykle používanou plošnou hrubou sílu však nahradily kvalitnější a intenzivnější útoky, které dokáží napáchat stejně vysoké, nebo dokonce i větší škody. Zdánlivě slabší útoky se totiž i hůře odhalují. Čtěte více

Velká část českých firem se do konce příštího roku stane obětí deepfake útoku

23. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Analytics Data Factory)
Stále jednodušší přístup k nástrojům pro snadnou tvorbu deepfake obrázků, videí a zvuku přináší obrovské negativní dopady i na firmy. Podle odhadů české společnosti Analytics Data Factory, která se zaměřuje na prevenci vzniku podvodů v reálném čase, se do konce příštího roku stane velká část českých firem obětí útoku založeného na deepfake. Čtěte více

Jen šestina českých firem vidí v AI klíčový prvek rozvoje IT bezpečnosti

23. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra systems)
Jen 17,5 % českých a slovenských zákazníků společnosti GFI Software aktuálně vnímá umělou inteligenci jako hlavní motor rozvoje jejich IT bezpečnosti v roce 2024. Praktické využití AI nejvíc dotázaných spatřuje hlavně při skenování zranitelností, obraně proti ransomwarovým útokům a ochraně e-mailů. Čtěte více