Prodávejte, co bude letos v IT trendy

20. 1. 2014. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Deloitte)
V letošním roce překonají prodeje phabletů, neboli chytrých telefonů větších rozměrů, tradiční tablety. Velký zájem zaznamenají také prodejci tzv. nositelných zařízení, mezi něž patří hlavně chytré brýle nebo fitness náramky či hodinky. Co dále vyplývá ze studie zaměřující se na IT trendy v roce 2014 Deloitte?

V letošním roce se phabletů prodá 10 milionů kusů s očekávanými tržbami v řádu tří miliard amerických dolarů, přičemž objem prodeje překoná do konce roku 2020 hranici 100 milionů kusů. „Globálně očekáváme, že objem prodeje chytrých telefonů, tabletů, osobních počítačů, televizorů a hracích konzolí překoná v roce 2014 hranici 750 miliard amerických dolarů. Prodej phabletů, neboli chytrých telefonů s obrazovkou o velikosti 5 až 6,9 palců, bude v roce 2014 představovat čtvrtinu všech prodaných chytrých telefonů, tj. 300 milionů kusů. Jedná se o dvojnásobný počet oproti roku 2013 a desetinásobek ve srovnání s rokem 2012,“ uvedl Zdeněk Křížek, partner v oddělení ICT poradenství a řízení rizik ve společnosti Deloitte.

Instant messaging

Studie také předpokládá, že služby typu instant messaging budou v roce 2014 tvořit přibližně 70 % veškerých zpráv odeslaných z mobilních telefonů, což ovšem přinese pouze 3 % z celkových výnosů. Každý den bude z mobilních telefonů odesláno 70 miliard zpráv, z čehož pouze 21 miliard bude představovat SMS zprávy. Výnosy z odeslaných SMS zpráv jsou však letos odhadovány přibližně na 100 miliard amerických dolarů, přičemž výnosy ze služeb instant messaging se očekávají pouze ve výši dvou miliard amerických dolarů.

On-line kurzy

Studie se rovněž zaměřuje na vzdálenější budoucnost a očekává revoluční změnu podmínek, díky nimž by se hromadné on-line kurzy měly do roku 2020 stát významnou složkou představující 10 % veškerých kurzů terciárního i podnikového vzdělávání. Nové technologie, alternativní způsoby výuky a potřeba neustále aktualizovat schopnosti, které vlivem rychle probíhajícího rozvoje všeho kolem nás rychle zastarávají, patří mezi hlavní hybatele nových trendů. Z toho lze usuzovat, že hromadné online kurzy čeká v dlouhodobém horizontu obrovský rozmach i přesto, že jejich rozšíření bude v roce 2014 teprve na počátku vzestupu.

Jako další významná zjištění a klíčová sdělení z letošní studie o prognózách v oblasti TMT, které v roce 2014 ovlivní tržní prostředí, lze jmenovat:

Nositelná technologie – v hlavní roli oči. Očekává se, že prodej chytrých brýlí, fitness náramků a hodinek by měl v roce 2014 dosáhnout přibližně 10 milionů kusů v celkové hodnotě 3 miliard USD. Nejvyšší tržby by měly přinést chytré brýle, kterých se prodají asi 4 miliony s průměrnou cenou ve výši 500 USD. Dále je očekáván prodej přibližně 4 milionů chytrých fitness náramků s průměrnou cenou 160 USD a 2 milionů chytrých hodinek, jejichž průměrná prodejní cena se pohybuje okolo 200 USD.

Obývací pokoj jako centrum zábavy vynese 750 miliard USD – dochází ke stabilizaci růstu. Globální tržby z prodeje chytrých telefonů, tabletů, osobních počítačů, televizorů a hracích konzolí překročí v roce 2014 hranici 750 miliard USD. Oproti roku 2013 se jedná o nárůst prodeje těchto zařízení o 50 miliard USD, přičemž očekávané letošní hodnoty jsou téměř dvojnásobkem celkového objemu prodeje z roku 2007. Je však pravděpodobné, že dojde ke stabilizaci. Růst tržeb bude pokračovat i nadále, avšak pomalejším tempem než tomu bylo během posledních 10 let, přičemž horní hranice růstu se pravděpodobně ustálí na hodnotě 800 miliard USD za rok.

Hromadné on-line kurzy – dosud nejde o revoluci, avšak blýská se na dobré časy. Počet studentů hromadných online kurzů MOOC (Massive Open Online Courses ) sice oproti roku 2012, kdy bylo nabízeno více než 10 milionů těchto kurzů, vzroste dvojnásobně, avšak malý počet úspěšně absolvovaných kurzů znamená, že pouze necelé 0,2 % všech kurzů dokončených v roce 2014 budou skutečně hromadné online kurzy. Narůstající povědomí o online vzdělávání bude vzdělávací instituce nutit ke zvýšení investic v této oblasti, povede ke snadnější adopci online kurzů zejména, protože bude i tato forma vzdělávání akreditována, a v neposlední řadě zvýší oblibu online kurzů i v rámci podnikových školení.

eVisists – osobní návštěvy lékařů v 21. Století. V celosvětovém měřítku dojde v roce 2014 ke 100 milionům on-line konzultací s lékaři (tzv. eVisits), které v porovnání s osobními návštěvami lékařů mohou ušetřit více než 5 miliard USD a oproti údajům z roku 2012 představují 400% nárůst.

Vznik nových druhů – rozvrstvení trhu s tablety. Počet uživatelů kompaktních tabletů (s obrazovkou menší než 9 palců) v roce 2014 poprvé překoná počet uživatelů klasických tabletů (s 9palcovou či větší obrazovkou). Očekáváme, že do konce 1. čtvrtletí roku 2014 dosáhne počet kompaktních tabletů hranice 165 milionů, čímž mírně překoná počet klasických tabletů, jejichž počet se odhaduje na 160 milionů.

Generační rozdíly v užívání chytrých telefonů – neexistují aplikace pro věkovou skupinu nad 55 let. Ve věkové kategorii uživatelů nad 55 let dojde v souvislosti s používáním chytrých telefonů k nejrychlejšímu meziročnímu nárůstu na rozvinutých trzích. Do konce roku by se počet majitelů chytrých telefonů v této věkové kategorii měl zvýšit o 45 až 50 %, což je sice stále podstatně méně než v případě majitelů mezi 18 až 54 lety, jejichž počet přesáhl 70% hranici, avšak v porovnání s rokem 2013 se stále jedná o čtvrtinový nárůst.

SMS zprávy versus tzv. instant messaging – hodnota proti objemu. Počet zpráv odeslaných z mobilních telefonů prostřednictvím služby instant messaging bude více než dvojnásobný oproti počtu odeslaných SMS zpráv (50 miliard denně vs. 21 miliard denně).

Cena zodolněných zařízení klesne na 250 USD – nové parametry obchodního případu pro činnosti mobilních terénních pracovníků. Vstupní cena zodolněných víceúčelových zařízení, které někteří terénní pracovníci mohou využívat k různým úkonům, jako je například kontrola registrace aut z půjčovny, kontrola dálnic či doručování balíků, klesne na 250 USD.

Kompletní informace o globální studii Prognózy v oblasti TMT jsou k dispozici na www.deloitte.com/Predictions2014..

Štítky: 

Podobné články

České tech firmy dobyly střední Evropu

29. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Deloitte )
Výhercem hlavní kategorie žebříčku Deloitte Technology Fast 50 CE se potřetí v řadě stala česká prop-tradingová platforma FTMO. Česku patřilo i druhé místo v hlavním žebříčku, na kterém se umístila společnost CityZen. Celkově se v hlavní kategorii 50 nejrychleji rostoucích firem umístilo hned 18 českých společností, tedy o pět více než loni. Čtěte více

Deloitte Digital a Salesforce spolupracují na zajištění umělé inteligence pro CRM

10. 8. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Salesforce)
Společnosti Salesforce a Deloitte Digital uzavřely spolupráci, jejímž cílem je poskytnout firmám nástroje a strategie, které potřebují pro integraci důvěryhodné umělé inteligence do svých CRM systémů. Čtěte více

Česká společnost Networg uspěla v soutěži Deloitte Fast 50 Central Europe

29. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Networg)
Společnost Deloitte na konci roku 2020 opět vyhlásila nejrychleji rostoucí technologické firmy ve střední Evropě. Společnost TheNetw.org (obchodní název Networg) se umístila na 6. místě v kategorii Rising Star, určené pro mladé firmy, které zatím nesplňují kritérium pro účast v hlavní kategorii, přesto však významně rostoucí. Čtěte více

Deloitte: Michal Malysa

8. 6. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Deloitte)
Na pozici Head of PR and Communications v české pobočce společnosti Deloitte nastoupil Michal Malysa. Je zodpovědný mimo jiné za externí komunikaci a kontakt s médii a posiluje rozrůstající se tým Deloitte Clients and Markets, který má na starosti komunikaci vně i uvnitř firmy a marketing. Čtěte více