Pouze tři z deseti českých firem používají elektronický podpis

7. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Software602)
Využívanost elektronického podpisu roste s velikostí firmy. Nejčetnější je u korporací s 250 a více zaměstnanci. Tyto společnosti také častěji používají kvalifikovaný elektronický podpis odpovídající evropským požadavkům, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos pro společnost Software602.

Používání elektronického podpisu připustilo 28,3 % firem z 1 050 respondentů, které agentura Ipson oslovila mezi 27. a 30. červencem letošního roku.

Elektronické podepisování dokumentů není mezi českými firmami zatím příliš využívané a pokud ano, nejčastěji jde o nějaký druh prostého elektronického podpisu, jako je patička v e-mailu nebo naskenovaný ruční podpis vložený do PDF.

„Sedm z deseti oslovených firem elektronický podpis vůbec nevyužívá a smlouvy podepisují po staru propiskou na papíře. Vysledovali jsme ale trend, že větší společnosti začínají využívat elektronický podpis častěji a také volí takový druh, který je ověřitelný. Například více než čtvrtina (26 %) korporací s 250 a více zaměstnanci používá kvalifikovaný elektronický podpis,“ uvedl Michal Vejvoda, Business Development Manager ve společnosti Software602.

Naskenovat ruční podpis často nestačí

Prostý elektronický podpis ve formě patičky e-mailové zprávy nebo naskenovaného skutečného podpisu vloženého do PDF používá podle průzkumu 36,4 % českých firem. Častější je tento způsob u menších firem do 50 zaměstnanců, kde tak činí čtyři z deseti společností. Naopak pouze každá desátá používá kvalifikovaný elektronický podpis. Téměř čtvrtina (23,6 %) českých firem bez ohledu na počet zaměstnanců dává přednost zaručenému elektronickému podpisu, u něhož mají certifikáty uložené v počítači nebo na USB klíčence, pětina (20,5 %) upřednostňuje biometrický elektronický podpis, kdy se zaměstnanci podepisují prstem nebo stylusem na displeji tabletu.

„Pro podepisování citlivých firemních dokumentů, s nimiž nakládají i třetí strany, jako jsou smlouvy, či předávací protokoly, je důležité používat ověřitelné druhy elektronických podpisů. Mnohé firmy s nimi ale nemají zkušenosti a stále dávají přednost ručnímu podepisování na papíru. To však celý proces zdržuje a vyžaduje osobní přítomnost v kanceláři. Oproti tomu elektronický podpis umožňuje dokumenty podepisovat odkudkoli a prakticky na jakémkoli chytrém zařízení,“ upoznornil Michal Vejvoda.

Podobné články

Canon rozšířil nabídku barevných A3 multifunkcí pro smíšená pracovní prostředí

14. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Canon)
Společnost Canon představila dvě nové řady multifunkčních tiskových zařízení – imageRUNNER C3226i a imageRUNNER ADVANCE DX C3800, která byla navržena pro efektivní a bezpečné hybridní pracovní prostředí. Tyto nejnovější přírůstky dále rozšiřují a doplňují portfolio kancelářských barevných multifunkcí formátu A3 v nabídce společnosti Canon, které tak nabízí řešení vhodná pro nejrůznější typy zákazníků. Čtěte více
Phil Andrews, viceprezident a generální ředitel pro region CEMEA ve společnosti Red Hat

Proč se díky open sourcu staly technologie více než jen debatou o IT

9. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Technologie jsou oblastí, ve které jsou změny konstantou a která je neustále vzrušující a relevantní. Pravděpodobně největší změna, kterou nyní pozorujeme, se netýká ani tak skutečných technologií, jako spíše kultury. Čtěte více
Zdeňka Van der Zwan, manažerka prodejního kanálu pro oblast CEE v Red Hatu

Zdeňka Van der Zwan (Red Hat): Neváhejte a automatizujte!

2. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Red Hat)
Automatizace. Co to vlastně je a k čemu všemu ji lze využít? Které nástroje v této oblasti Red Hat nabízí? Jak se to vše doplňuje s dalšími moderními technologiemi? A jak do rychle se rozjíždějícího vlaku naskočit a vytěžit z toho maximum pro svůj byznys? O tom všem a mnohém dalším jsme si povídali s manažerkou prodejního kanálu pro oblast CEE v Red Hatu Zdeňkou Van der Zwan. Čtěte více

Bez (fungujících) aplikací to dnes nejde

26. 8. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Studie společnosti Cisco jasně ukázala, že od počátku pandemie COVID-19 výrazně vzrostla závislost spotřebitelů na aplikacích a digitálních službách. Zároveň je zřejmé, že spotřebitelé mají nulovou toleranci vůči neuspokojivému fungování aplikací. Čtěte více