Digitalizace v Česku: Nejčastěji žádanky o dovolenou a oznámení o pracovní neschopnosti
Češi si v zaměstnání nejčastěji elektronicky žádají o dovolenou a informují o neschopence. Na školení ale musí osobně a elektronický „onboarding“ v novém zaměstnání absolvovala necelá pětina pracovníků soukromých firem.
Žádost o dovolenou a ohlášení nemoci jsou dvě nejčastější podání, která zaměstnanci soukromých firem v České republice řeší elektronicky. Téměř pětina zaměstnanců ale musí veškeré žádosti podávat v papírové podobě osobně v kanceláři, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos pro společnost Software602, kterého se zúčastnilo 500 zaměstnanců českých firem ve věku 18 až 65 let. Ještě větší podíl zaměstnanců, víc než tři čtvrtiny, muselo absolvovat proces „onboardingu“ do nového zaměstnání fyzicky a nikoli elektronicky.
U velkých firem jsou elektronické žádosti běžný standard
„Digitalizace interních procesů v českých firmách je pozvolná. Zatímco elektronické podepisování obchodních smluv s partnery je už poměrně běžné, u interního oběhu dokumentů to ještě není tak obvyklé. A u interních školení a onboardingu nových zaměstnanců už vůbec ne. V tomto ohledu nás čeká ještě spousta práce,“ konstatoval Pavel Žižka, ředitel obchodního oddělení eCommerce ve společnosti Software602, která se specializuje na digitalizaci vnitřních procesů ve firmách a veřejných institucích.
Žádost o dovolenou může podle průzkumu podávat elektronicky 33,5 % zaměstnanců českých firem, elektronicky ohlásit nemoc pak 29,9 %. Téměř pětina respondentů (18,7 %) nemůže podávat žádnou žádost elektronicky. Nejčastěji to uvádí lidé ve věku 54 až 65 let (23,3 %), 18 až 26 let (20,8 %) a 36 až 44 let (20,5 %). Respondenti od 45 do 65 let používají nejčastěji elektronickou žádost na ohlášení nemoci, mladší cílové skupiny spíše na žádost o dovolenku.
Žádné elektronické žádosti neumožňují podávat firmy zejména v Libereckém kraji (43,5 %) a na Vysočině (33,3 %). Více než pětina respondentů (21,4 %) z Karlovarského kraje může elektronicky žádat i o cestovní příkaz. Z průzkumu Ipsos pro Software 602 také vyplynulo, že čím větší firma, tím častěji umožňuje elektronicky podávat žádost o dovolenou. Naopak čím menší firma, tím častěji její zaměstnanci nemůžou elektronicky podávat žádné žádosti.
Osm z deseti Čechů musí řešit úkony spojené s nástupem do práce osobně
Úkony spojené s nástupem do nového zaměstnání musí drtivá většina Čechů absolvovat osobně a offline. Týká se to 78,1 % zaměstnanců. V průzkumu to nejčastěji uváděli lidé ve věku 54 až 65 let (84,2 %). Více než pětina respondentů ve věku 18 až 26 let (20,8 %) uvádí, že měla možnost onboardingu elektronickou formou, ale za osobní přítomnosti nového zaměstnance v kanceláři. Pouze šest procent respondentů připustilo, že u nich ve firmě probíhá onboarding elektronicky vzdáleně, tedy například přes počítač, notebook nebo tablet.
Vzdálený elektronický onboarding nejčastěji nabízejí firmy ve Středočeském kraji (19,7 %), Jihomoravském kraji (9,5 %), Praze (9,1 %) a Libereckém kraji (8,7 %). S počtem zaměstnanců roste podíl firem, které řeší onboarding elektronicky, ale za osobní účasti nového zaměstnance v kanceláři. Nejčastěji tak činí firmy od 500 do 999 zaměstnanců (26,2 %) a korporace nad tisíc zaměstnanců (20 %), osobní „papírový“ onboarding deklaruje 90,2 % zaměstnanců firem se 4 až 15 zaměstnanci a 84,3 % zaměstnanců firem s 16 až 49 zaměstnanci.
Vzdálená elektronická školení? Pro většinu firem jsou zatím tabu
A jak jsou na tom firmy s digitalizací běžných školení pro zaměstnance, například o bezpečnosti práce nebo kybernetické bezpečnosti? Ani tam není situace o moc lepší. Více než dvě třetiny respondentů (67,6 %) musí na taková školení osobně do kanceláře, pouze 15,2 % je řeší vzdáleně elektronicky. Takový způsob uvádí nejčastěji respondenti ve věku 18 až 26 let (33,3 %), pro které to je druhý nejčastější způsob po osobním offline školení v kanceláři (41,7 %).
Osobní offline školení v kanceláři využívají nejčastěji respondenti ve věku 54 až 65 let (78,1 %), tedy nejstarší cílové skupině průzkumu. Absolvovat školení vzdáleně elektronicky umožňují firmy zaměstnancům zejména ve Středočeském kraji (27,9 %), Zlínském kraji (22,7 %), Pardubickém kraji (20,6 %) a v Praze (19,7 %). Elektronické školení, ale za osobní přítomnosti zaměstnance v kanceláři, vede v Ústeckém kraji (29,3 %). Platí také, že čím vyšší vzdělání respondent má, tím spíše absolvuje firemní školení vzdáleně elektronicky (25,3 %) a ne osobně offline v kanceláři. Tento způsob naopak vede u vyučených a středoškoláků bez maturity (78,7 %).
Průzkum rovněž odhalil, že čím větší je firma, tím méně používá ke školení osobní schůzky v kanceláři. Nejčastěji tak činí malé firmy se čtyřmi až 15 zaměstnanci (81,7 %), nejméně korporace nad tisíc zaměstnanců (53,7 %). Téměř čtvrtina všech firem nad 250 zaměstnanců řeší školení vzdáleně elektronicky.