Počet smartphonů se do roku 2020 zdvojnásobí

8. 6. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Ericsson)
Podle nejnovějšího vydání analýzy Ericsson Mobility Report, budou pokročilé mobilní technologie běžné již v roce 2020. Do té doby by se měl více než zdvojnásobit počet smartphonů – Ericsson odhaduje, že do pěti let jich bude ve světě 6,1 miliardy, a chytré telefony tak bude používat až 70 % světové populace.

Růst na vyspělých trzích pochází ze zvyšujícího se počtu zařízení „na hlavu", v rozvíjejících se regionech se však nárůst připisuje novým uživatelům, protože smartphony jsou stále dostupnější. Téměř 80 % nových smartphonů do roku 2020 přibude zejména v regionech Asie-Pacifik, Střední východ a Afrika. S pokračujícím nárůstem počtu smartphonů přichází i zvýšený růst ve spotřebě dat. Podle odhadů se objem dat spotřebovaných smartphony zvýší do roku 2020 desetinásobně, přičemž 80 % celkového datového provozu bude pocházet ze smartphonů. Průměrná měsíční spotřeba dat na smartphone v Severní Americe do roku 2020 naroste z dnešních 2,4 GB na 14 GB.

Rima Qureshi, senior viceprezident a hlavní stratég Ericssonu řekl: „Ohromný nárůst v používání pokročilých mobilních technologií a nárůst datové spotřeby, způsobené dynamikou mobilních připojení a stále vyšším počtem smartphonů, udělá z dnešní big data revoluce událost, jakou byl kdysi příchod diskety. Vidíme potenciál pro transformaci velkého rozsahu a příležitosti pro telekomunikační operátory i ostatní. Vyžaduje to však i větší důraz na přinášení nákladově efektivních řešení a otevřenost novým obchodním modelem."

Rostoucí nabídka aplikací a obchodních modelů spolu s padajícími cenami modemů jsou klíčovými faktory, které způsobují nárůst počtu připojených zařízení. Kromě toho vznikají zcela nové způsoby využití aplikací, což také vede k strmějšího růstu počtu připojených zařízení. Ericsson ve své nejnovější studii předpovídá, že v roce 2020 dosáhne počet připojených zařízení 26 miliard.

Do roku 2020 každoročně naroste mobilní videoprovoz o 55 % a do pěti let bude činit kolem 60 % celkového mobilního datového provozu. Nárůst je z větší části způsoben posunem spotřebitelských preferencí směrem ke službám jako je video streaming, jakož i stále se zvyšujícím podílem online videa, včetně zpráv, reklamy a sociálních médií.

Pokud se podíváme na datovou spotřebu na rozvinutých trzích, spatříme, že výrazná část provozu je generována poměrně malým počtem uživatelů. Tito spotřebitelé představují 10 % všech spotřebitelů, generují však až 55 % celkové datového provozu. Mezi nimi dominuje video, přičemž běžně shlédnou až hodinu videoobsahu denně, což je dvacetinásobně víc než průměrný uživatel.

Štítky: 

Podobné články

Apple představil nové generace svých telefonů, tabletů a chytrých hodinek

17. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Apple)
Apple na své první podzimní produktové online konferenci představil nové generace svých klíčových produktů. Již brzy se tak dočkáme iPhonu 13, nového iPadu i iPadu mini i sedmé řady Apple Watch. Navzdory velkým očekáváním jsme se však většinou dočkali spíše menších, chcete-li evolučních, změn… Čtěte více

OPPO to myslí vážně – ve Varšavě otevírá regionální centrum pro střední a východní Evropu

14. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Oppo)
Společnost OPPO zahájila nové aktivity ve střední a východní Evropu (CEE), které mimo jiné zahrnují regionální centrum v polské Varšavě, provozní infrastrukturu v jedenácti zemích CEE, testovací centrum v Rumunsku a komplexní výrobní zařízení v Turecku. Čtěte více

Prodej smartphonů v druhém kvartále slušně rostl

7. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle údajů společnosti Gartner vzrostl během druhého čtvrtletí 2021 globální prodej smartphonů meziročně o 10,8 % na 328,8 milionů. Čtěte více

Češi a Slováci vzali skládací telefony útokem: předobjednávky na novinky od Samsungu trhají rekordy

31. 8. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Samsung hlásí obrovský úspěch předobjednávek nové generace mobilů s ohebným displejem. Nové skládací telefony od Samsungu stejně jako hodinky Watch4 překonaly očekávání v předobjednávkách, meziroční nárůsty jsou v řádů stovek procent. Čtěte více