Novinky z konference AWS re:Invent 2021

15. 12. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Amazon)
Konference AWS re:Invent, největší událost společnosti Amazon Web Services v tomto roce, přinesla řadu zajímavých novinek. Na následujících řádcích se můžete seznámit s těmi největšími z nich.
Adam Selipsky, CEO firmy AWS

V oblasti „Compute“ AWS představilo tři nové EC2 instance poháněné čipy navrženými přímo v AWS. Tři nové instance Amazon Elastic Comput Cloud (Amazon EC2) pomohou zákazníkům výrazně zlepšit výkon, energetickou účinnost a redukovat náklady u procesů fungujících na řešení Amazon EC2.

1. Graviton2 (EC2 C7g instance). AWS představilo nové instance řady C7g, poháněné novými procesory Graviton 3. Tyto instance přinášejí revoluci pro výpočetně náročné pracovní procesy jako je HPC, automatizace elektronických designů (EDA), kódování médií, vytváření vědeckých modelů, zobrazování reklam či strojové učení založené na výpočetním výkonu. Nové instance přináší až o 25 % vyšší výpočetní výkon ve srovnání s procesory AWS Graviton2. Procesory Graviton3 také obsahují novou funkci autentizace pro zlepšení zabezpečení.

2. Trainium (Trn1 instance). Amazon EC2 Trn1 instance přinesou nejlepší poměr ceny a výkonu pro trénování modelů hlubokého učení v cloudu. Své použití najdou tyto instance v oblastech jako je zpracování přirozeného jazyka, počítačové vidění, vyhledávání, ranking a další. Instance Trn1 jsou poháněny čipem AWS Trainium, druhým čipem určeným pro strojové učení od AWS, který je optimalizován pro vysoce výkonné hloubkové učení.

AWS dále představilo službu AWS Mainframe Modernization. Služba zákazníkům a partnerům umožní zrychlit a zjednodušit migraci velkých sálových počítačů a s nimi spojených pracovních procesů do cloudu. Se službou AWS Mainframe Modernization mohou zákazníci přesunout část pracovního vytížení svých sálových počítačů na AWS, především starších aplikací, které budou nově fungovat v moderní cloudové službě založené na jazyku Java. 

Networking

Ukázka soukromé AWS 5G sítě. AWS Private 5G je nová spravovaná služba, která podnikům pomáhá v rámci několika dní vytvořit a škálovat soukromé mobilní 5G sítě. AWS dodává a spravuje předem integrované malé mobilní rádiové jednotky, servery, 5G jádra, RAN software a SIM karty potřebné pro provoz sítě. Tato kompletní nabídka eliminuje nutnost pořizovat, integrovat a spravovat hardware a software od různých dodavatelů třetích stran. Jakmile je zařízení nainstalováno a zapnuto, AWS Private 5G automaticky zařízení nakonfiguruje a nasadí do mobilní sítě.

Umělá inteligence/Strojové učení

Bezplatná služba Amazon SageMaker Studio Lab umožní experimentování se strojovým učením. Amazon představil veřejnou ukázku z bezplatné služby Amazon SageMaker Studio Lab, která umožňuje komukoliv se učit a experimentovat se strojovým učením bez potřeby předchozího vytvoření AWS účtu, registrace kreditní karty nebo znalosti cloudové konfigurace. Studio Lab je založeno na open source nástroji JupyterLab a poskytuje uživatelům bezplatný přístup k výpočetním zdrojům AWS, takže se zájemci o tuto technologii mohou rychle začít učit a experimentovat se strojovým učením. Studio Lab se také snadno nastavuje. Uživatel musí pouze nakonfigurovat, zda pro svůj projekt potřebuje spíše výpočetní nebo grafický výkon.

Služba Amazon Personalize představila optimalizovaná doporučení pro maloobchod, média a zábavní průmysl. AWS představila další funkce v rámci služby Amazon Personalize včetně doporučení optimalizovaných pro retail, média a zábavní průmysl. To usnadní personalizaci webových stránek, mobilních aplikací či marketingových kampaní firemních zákazníků. Amazon v tomto ohledu čerpá ze svých bohatých zkušeností s vytvářením uživatelských zkušeností a za pomoci strojového učení vytvořil několik ukázkových případů (use cases) pro vybrané segmenty trhu. 

Analýzy

Amazon SageMaker Canvas. Společnost Amazon oznámila všeobecnou dostupnost nové vizuální funkce Amazon SageMaker Canvas, která umožňuje obchodním analytikům vytvářet modely strojového učení a generovat přesně předpovědi bez nutnosti programování nebo odborných znalostí v oblasti strojového učení. Jeho intuitivní uživatelské rozhraní umožňuje uživatelům přístup k různým zdrojům dat v cloudu nebo ve vlastním zařízení, kombinovat datové sady jednoduchým kliknutím, zkoušet přesné modely a následně generovat nové předpovědi s aktualizovanými daty.

Internet věcí (IoT)

AWS IoT Fleetwise. AWS představilo novou službu AWS IoT FleetWise, která usnadňuje a zlevňuje výrobcům automobilů shromažďování, transformaci a přenos dat o vozidlech do cloudu v téměř reálném čase. Automobilky tak mohou nyní snadno shromažďovat a organizovat data v jakémkoliv formátu přítomném v jejich vozidlech bez ohledu na značku, model nebo jeho možnosti. Datový formát je také možné standardizovat pro snadnou analýzu dat v cloudu, což automobilkám pomáhá efektivně přenášet data do cloudu prakticky v reálném čase a dále je třídit díky inteligentní možnosti filtrování dat.

AWS IoT TwinMaker. AWS na konferenci také představila novou službu AWS IoT TwinMaker, která vývojářům umožňuje rychleji a snadněji vytvořit digitální dvojčata informačních systémů z reálného světa používaných například v továrnách, průmyslových zařízeních či na výrobních linkách. Tato digitální dvojčata jsou virtuálním otiskem fyzického systému a jsou pravidelně aktualizována o data z reálného světa. Realisticky tak dokáží napodobit strukturu, stav a chování originálních fyzických objektů. Vývojáři díky této službě zvládnou snadněji integrovat data z více zdrojů, jako jsou senzory zařízení, videokamery a podnikové aplikace.

Podobné články

VMware Cross-Cloud usnadňuje provoz podnikových prostředí v AWS

9. 12. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Vmware)
VMware usnadňuje zákazníkům AWS nákup a nasazování služeb VMware Cross-Cloud v prostředích Amazon Web Services (AWS). Služby VMware Cross-Cloud pomáhají zákazníkům AWS digitálně inovovat při zachování kontroly nad IT. Čtěte více

Amazon Web Services otevře v Česku Local Zone

6. 12. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Amazon)
Společnost Amazon Web Services (AWS) oznámila otevření Local Zone v České republice. Celkem AWS oznámilo přes 30 nových takových zón po celém světě. Mezi první lokality mimo USA se řadí právě i Česká republika. Čtěte více

Tech Data podpoří růst prodejců Amazon Web Services

10. 11. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Tech Data)
Distributor Tech Data spustil pro své nejspolehlivější partnery AWS motivační program, který podpoří jejich úsilí rozvíjet se. Reselleři, kteří se do programu zapojí, získají oficiální status důvěryhodného partnera a budou mít přístup k dalším zdrojům, odborným znalostem a příležitostem růstu. Čtěte více

Veeam představil nové nativní řešení zálohování a obnovy pro AWS

10. 12. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Veeam)
Veeam Backup for AWS umožňuje zákazníkům a poskytovatelům cloudových služeb snadněji nativně chránit, spravovat a obnovovat úlohy v systému AWS. Nástroj Cloud Backup Cost Estimator přináší i lepší kontrolu nákladů a také úspory. Čtěte více