Amazon Web Services má řadu novinek včetně genAI nástroje pro IT i marketing

29. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Amazon Web Services)
AWS re:Invent 2023, společnosti největší cloudové událost roku, v Las Vegas, Nevada, nabídla klíčové prezentace, diskuse o inovacích, laboratoře pro vývojáře, workshopy, ukázky technologií a udržitelnosti. Mezi ty nejvýraznější patří nový generativní AI asistent – Amazon Q pro firmy i zaměstnance, nebo serverové čipy nové generace.

AWS představila nového generativního asistenta s umělou inteligencí, kterého lze přizpůsobit zájmům firem. A s čím konkrétně může pomoci?

Pomocí Amazon Q lze konverzovat, řešit problémy, generovat obsah, získávat nové poznatky a reálně tvořit díky připojení k informačním uložištím, datům, podnikovým systémům. Kromě této návaznosti se přizpůsobí i jednotlivému uživateli. Zároveň je zaručena bezpečnost a soukromí dat. Amazon Q poskytuje zaměstnancům okamžité a relevantní informace a rady, které vedou ke zefektivnění úkolů, urychlení rozhodování i řešení problémů, podněcují kreativitu i inovaci v práci.

Podívejme se na několik příkladů, jak může Amazon Q pomoci podnikovým uživatelům dokončit úkoly pomocí jednoduchých výzev v přirozeném jazyce. Jako marketingový manažer můžete požádat Amazon Q, aby převedl tiskovou zprávu na příspěvek na blog, vytvořil shrnutí tiskové zprávy nebo vytvořil návrh e-mailu na základě poskytnutého odstavce. Amazon Q prohledá obsah vaší společnosti a poskytne odpověď odpovídající standardům značky vaší společnosti. Poté můžete požádat službu také o vygenerování podnětů na míru pro sociální média, aby propagovala vaši zprávu prostřednictvím jednotlivých kanálů sociálních médií. Později můžete požádat Amazon Q, aby analyzoval výsledky vaší kampaně a shrnul je pro recenze vedení.

Nová generace serverových čipů

AWS ukázala také novou generaci služby Amazon Elastic Compute – nové instance R8g se zbrusu novými procesory Graviton4. Poskytují lepší cenový výkon než jakákoliv současná instance optimalizovaná pro paměť. R8g jsou vhodné pro nejnáročnější paměťové úkoly jako je analýza velkého objemu dat, vysoce výkonné databáze, in-memory cache apod.

Procesor Graviton4 je energeticky úsporný, ale zároveň o 30 % rychlejší pro webové aplikace (a o 45 % pro velké aplikace) než předchozí generace.  Podporuje také všechny bezpečnostní funkce z předchozích řad a má v sobě důležité funkce včetně šifrovaných vysokorychlostních hardwarových rozhraní. Oproti Graviton3 bude k dispozici v několika velikostech, a to až s trojnásobným množstvím paměti.

Další uvedené novinky, které stojí za zmínku – ochrana dat i automatická analýza

V říjnu společnost oznámila obecnou dostupnost Amazon Bedrock, plně spravované služby AWS, která zpřístupňuje velké jazykové modely a další základní modely (FMs) od předních společností v oblasti umělé inteligence (AI), včetně AI21, Anthropic, Cohere, Meta a Stability AI, prostřednictvím jediného API. Nové schopnosti pro Amazon Bedrock umožňují zákazníkům přizpůsobit modely, umožnit generativním aplikacím provádět vícekrokové úkoly a začlenit bezpečnostní opatření do svých aplikací. Dozvědět se více. Nově mají zákazníci ještě větší výběr modelů pro vytváření a škálování generativních aplikací s umělou inteligencí. To zahrnuje příspěvky od společností Anthropic, Cohere, Meta a Stability AI, stejně jako nové modely ve skupině Amazon Titan.

Inovace AWS serverless

Tři nové inovace v oblasti AWS serverless pro Amazon Aurora, Amazon Redshift a Amazon ElastiCache navazují na práci, kterou AWS provádí od doby, kdy byla spuštěna první služba, Amazon S3: Amazon Simple Storage Service. Nové nabídky mají pomoci zákazníkům analyzovat a spravovat data na jakékoliv úrovni a dramaticky zjednodušit jejich provoz.

Amazon One Enterprise

Nová služba pro rozpoznání dlaně umožňuje organizacím poskytovat zaměstnancům a dalším oprávněným uživatelům rychlý, pohodlný a bezkontaktní přístup k fyzickým prostorům, jako jsou kanceláře, datová centra, hotely, rekreační střediska a vzdělávací instituce, jednoduše skenováním dlaně jejich ruky.

Amazon S3 Express One Zone

Amazon S3 patří mezi jedny z nejpopulárnějších cloudových služeb pro ukládání objektů, které obsahují více než 350 bilionů „objektů“ nebo kusů dat a průměrně přes sto milionů požadavků na data za sekundu. Amazon S3 Express One Zone je nová účelová třída úložiště navržená pro provozování aplikací, které vyžadují extrémně rychlý přístup k datům s cílem dosáhnout nejvyšší možné efektivity.

Video : 
Štítky: 

Podobné články

Výhled IT prodejního kanálu na rok 2024 a dále

11. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eaton)
Navzdory přetrvávajícím problémům vykazuje světový trh s IT po třech letech nepříznivých okolností známky oživení. Předpokládá se, že v roce 2024 vzrostou celosvětové dodávky osobních počítačů o osm procent a o stejné procento se zvýší i výdaje na IT oproti předchozímu roku. Co tedy bude toto oživení trhu znamenat pro IT prodejní kanál v nadcházejících měsících? Čtěte více

CNAPP aneb řízení kybernetické bezpečnosti v době multicloudové

11. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Většina firem v Česku již alespoň část svých systémů či aplikací provozuje v cloudu. Ať už jde o kombinaci privátního a veřejného cloudu, nebo více komerčních dodavatelů. Tento trend bude nadále posilovat, vedle mnoha výhod ale zároveň zvyšuje i nároky na komplexní zabezpečení firemního provozu. Proto se v poslední době stále častěji skloňuje zkratka CNAPP. Čtěte více

Hewlett Packard Enterprise integruje GenAI do platformy Aruba Networking Central

4. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Hostované řešení na cloudové platformě HPE GreenLake získává nové funkce využívající velké jazykové modely (LLM) přinášející optimalizaci a predikci síťového provozu, čímž posouvá správu sítí na novou úroveň. O službu HPE Aruba Networking Central již rozšířila svou nabídku např. společnost Verizon Business. Čtěte více

Deset kybernetických nebezpečí roku 2024: Hrozby, trendy a doporučení

25. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
S každým rokem roste počet a intenzita kybernetických útoků. Do roku 2025 by pak kyberzločinci měli celosvětově způsobit škody za 10,5 bilionu dolarů. Ruku v ruce s tím pak jde rostoucí zájem firem o služby prediktivní bezpečnosti. Vedle „tradičních aktivit“ poroste i závažnost útoků přes kvantové počítače, umělou inteligenci, 5G infrastrukturu nebo virtuální realitu. Čtěte více