Newslettery od českých e-shopů? Problémové

3. 8. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: NetDirect)
České eshopy mají stále co dohánět. Ačkoliv tzv. newslettery si občas přečte až 75 % Čechů, většina lidí s nimi má nějaký problém. Nejčastěji jim vadí nabídka mimo jejich zájmy a vkus, ale také newslettery cizích e-shopů a příliš časté zasílání. Vyplývá to z průzkumu společnosti NetDirect, která v příštích dvou letech očekává výrazně rostoucí trend nabídek sestavených na míru každému zákazníkovi.
Foto: Freeimages.com

I díky rostoucí oblibě nakupování přes internet mají Češi obecně o newslettery zájem. Podle aktuálního průzkumu společnosti NetDirect mezi 525 respondenty si je alespoň občas prohlížejí ¾ Čechů ve věku od 18 do 65 let. Podobný zájem o ně mají přitom ženy i muži, nejméně zajímavé jsou pak pro nejmladší lidi ve věku od 18 do 26 let. Zhruba 13 % respondentů otevírá newslettery jen výjimečně a šest procent vůbec. Zbylým pěti procentům podobná reklamní sdělení vůbec nechodí.

Nikoho nezajímá všechno

Přestože mají Češi k newsletterům kladný vztah, podrobnější výsledky průzkumu ukazují, že většinu obdržených nabídek čte pouze 24 % Čechů. Dalších 23 % si pak prohlíží jen ty, k jejichž odběru se samo přihlásilo. Zda si člověk konkrétní newsletter otevře, nebo ne, je určeno především jeho obsahem. Právě podle něj se rozhoduje nejvíce (29 %) lidí. „Pokud se zákazníkovi v e-mailu objeví nabídka produktu, jehož koupi zrovna zvažuje, určitě se o ni spíše bude zajímat. Nalákat čtenáře může také předmět e-mailu s newsletterem, nejvíce fungují hesla jako novinka, akce či poslední nabídka,“ řeklMarek Krška, marketingový a obchodní ředitel společnosti NetDirect, která se zabývá poskytováním e-shopů.

Nejvíce odradí obsah, který je mimo

Důležitost obsahu podtrhuje i odpověď na otázku, proč Češi některé newslettery neotvírají. Překvapivě to totiž není hlavně díky tomu, že by jim takových nabídek chodilo moc nebo příliš často. I v tomto případě je to dáno hlavně obsahem, který dokáže člověka rychle odradit. „Akční nabídka 2+1 balení tampónů zdarma asi většinu mužů opravdu zajímat nebude. Starožitný zahradní nábytek zase nejspíš nenadchne studenta Matfyzu,“ vysvětlil Marek Krška. Právě podobná nabídka produktů či služeb mimo okruh zájmů zákazníka dokáže podle průzkumu nejvíce odradit téměř třetinu dotázaných lidí.

Méně je někdy více

Vedle neatraktivního obsahu vadí lidem také newslettery, k jejichž odběru se sami vůbec nepřihlásili. Pětina dotázaných to považuje také za hlavní důvod, proč newsletter ani neotevřít. Dalším problémem je vysoké množství doručených newsletterů, což se stává především ženám. Dvanáct procent dotázaných pak newslettery neotevírá, protože jim chodí příliš často. Další desetina na jejich prohlížení vůbec nemá čas a sedm procent si myslí, že v nich nenajde nic zajímavého. „Některé e-shopy rozesílají newslettery i několikrát denně a vůbec nerozlišují komu. I proto mají v očích některých lidí pokřivenou pověst a nefungují tak, jak by mohly,“ řekl Marek Krška.  

O čtvrtinu vyšší tržby díky nabídce na míru

Nároky zákazníků však rostou a tento postup nebude do budoucna stačit. E-shopy se budou muset více snažit, aby dokázaly oslovit zákazníka. Nejvýraznějším současným trendem je právě úprava nabídky podle zájmů a potřeb konkrétního člověka. „Technologický pokrok jde velmi rychle dopředu a e-shopy mohou už dnes využít systémy, které umí vyhodnotit data o zákazníkovi a připravit mu nabídku přesně na míru,” řekl Marek Krška a dodal: „Vzhledem k tomu, že podle prvních měření zvyšuje individuální přístup e-shopům tržby o čtvrtinu, očekáváme v příštích dvou letech boom zájmu o podobné služby na principu personalizace. Rozesílat plošně všem zákazníkům stejné nabídky se bude vyplácet jen těm největším e-shopům.“

Štítky: 

Podobné články

Úspěšný prodejce potřebuje propojenou komunikační síť

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Konecta )
Digitální technologie transformovaly způsob, jakým zákazníci interagují s prodejci. Studie odhalují, že většina klientů dnes při nákupu využije hned několik online i offline komunikačních kanálů. To zvyšuje tlak na prodejce, kteří jsou nuceni poskytovat plynulé a konzistentní služby napříč všemi platformami. V ten moment přichází na scénu strategie omnichannel. Čtěte více

Česká e-commerce zakončila první kvartál roku se 4% růstem

18. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Heureka Group)
První čtvrtletí roku 2024 přineslo pokračující vzestup v oblasti e-commerce. Podle dat společnosti Heureka Group se po úspěšném závěru předchozího roku podařilo udržet pozitivní trend a první kvartál roku skončil s celkovým růstem tržeb o 4 % ve srovnání s předchozím rokem. Mírně se také zvýšila průměrná hodnota objednávky na 1 512 Kč. Čtěte více

Češi se nebojí zkoušet nové e-shopy a svoji ekonomickou situaci vnímají lépe

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: APEK)
Loajalita zákazníků v on-line prostředí je každým rokem silnější a pro e-shopy důležitá. I tak mají nadále nové kvalitní internetové obchody slibnou šanci na trhu uspět. Jak totiž ukázal výzkum Asociace pro elektronickou komerci (APEK), čtyři z deseti internetových nakupujících jen v letošním prvním čtvrtletí vybrali pro svůj nákup z jejich pohledu dosud nevyzkoušený e-shop. Čtěte více

ShopRoku 2023 zná své vítěze

16. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Heureka Group)
Už popatnácté nákupní rádce Heureka.cz vyhlásil vítěze soutěže ShopRoku. Nejoblíbenější je největší český e-shop Alza.cz, speciální cenu Heureky získalo české hračkářství Hugo chodí bos, udržitelným e-shopem roku je Elis design. Výhercem kategorie Visa Special Award pro e-shopy zapojené do Heureka Marketplace je mall.cz. Ocenění za kvalitu získal knihobot.cz. Čtěte více