Nákup přes mobil dokončí 12 lidí ze 100, při výběru zboží je jeho využití podstatně vyšší

11. 8. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Seznam.cz)
Nákupy z mobilních telefonů už nejsou tak neobvyklé, podle průzkumu společnosti Seznam.cz uskuteční celý svůj nákup přes mobil 12 % dotázaných. V současnosti je nakupování přes mobil bližší mužům než ženám. K výběru zboží pak mobil využívá již více než 40 % respondentů.

Narůstající význam chytrých telefonů potvrzují také trendy mobilní reklamy u služeb společnosti Seznam.cz. Například reklamní systém Sklik si od ledna do května letošního roku připsal 13% nárůst prokliků na reklamu z mobilního vyhledávání. Stejná tendence je patrná i u internetové televize Stream.cz, jež v červnu zaznamenala víc kliknutí na videoreklamu před pořady z mobilů než z klasických počítačů.

Průzkum uskutečněný v květnu 2016 přes nástroj Seznam.cz Výzkumník se dotazoval na zvyklosti a používání mobilního internetu. Vyplynulo z něj, že 12 % z těch, kteří internet v mobilu využívají, běžně přes mobil uskuteční i celý svůj nákup. To znamená, že 12 lidí ze sta si zboží v mobilu vybere, případně porovná s dalšími produkty a na závěr i potvrdí tlačítkem zaplatit. „Velkou roli v nákupním procesu hraje mobil i u těch, kteří si zatím na dokončení nákupu v něm netroufají. Běžně totiž k výběru zboží a zjištění dalších informací používá mobil 41 % respondentů našeho průzkumu, 24 % pak výjimečně. Nákup včetně provedení platby dokončují tito lidé přes počítač, nebo pak osobně na prodejně,“ interpretoval výsledky průzkumu Marko Zekič, manažer mobilní reklamy společnosti Seznam.cz.

Nákupy přes mobil jsou bližší mužům

Mezi ženami a muži je více jak 10% rozdíl v tom, jak používají internet v mobilu k nakupování. Ke čtení recenzí, výběru zboží nebo k samotnému nákupu mobil běžně využívá 38 % mužů. Oproti tomu je mobil běžnou součástí nakupování jen pro 29 % žen, 36 % z nich dokonce mobil k této činnosti nevyužívá vůbec. „Zajímavé jsou výsledky z pohledu věku respondentů. Neukazují totiž téměř žádný rozdíl. Jak pro 37 % mladých (ve věku 10 - 24 let), tak pro 37 % ekonomicky aktivních (ve věku 25 - 44 let) je mobil běžným prostředkem při nakupování,“ okomentoval Marko Zekič.

Využívání internetu a nakupování v mobilu v praxi

Mobil hraje v nákupním procesu, kam patří také inspirace reklamou, čím dál větší roli. Výsledky průzkumu potvrzují i trendy u jednotlivých služeb společnosti Seznam.cz. Například reklamní systém Sklik jen od ledna do května letošního roku zaznamenal 13% nárůst proklikovosti reklamy v mobilním vyhledávání. Na službě Zboží.cz se zase v týdnu od 6. do 12. června lidé téměř 300tisíckrát proklikli do e-shopů ze svých mobilů, zatímco z počítače uskutečnili za stejnou dobu jen přibližně pětkrát více prokliků.

Stále rostoucí význam mobilního telefonu při využívání on-line služeb dokládají i data internetové televize Stream.cz. „Je dobré si uvědomit, že dnes je uskutečněno z mobilů už 14 % veškerých zhlédnutí videí, a to nepočítáme aplikaci, která tvoří dalších 10 %. Navíc se tato čísla stále zvyšují – právě počet zhlédnutí na mobilním webu se loni pohyboval kolem 11 %. V souvislosti s tím také sledujeme nárůst kliknutí na videoreklamu. Například v červnu 2016 jsme diváky Stream.cz zaujali až třikrát více reklamním videospotem pre-roll před videem na mobilním telefonu než na klasickém webu. Proto je třeba při plánování marketingové kampaně myslet také na to, že ji část cílové skupiny zahlédne na mobilu,“ doplnil Petr Hoffmann, account manager nových médií v Seznam.cz.

Zajímavé je porovnat odpovědi na otázku „Jaké reklamy nebo doporučení na zboží by vás v mobilu mohly zaujmout?“ s reálnými daty. Z nabídky kategorií lidé během průzkumu nejčastěji volili slevy a akce, oblečení a elektroniku. Reálná data však jejich odpovědi potvrzují jen částečně. V období od 6. do 12. června se lidé na službě Zboží.cz nejčastěji proklikli v mobilech do e-shopů u produktů zařazených do kategorií mobilní telefony, bazény a dámské parfémy.

Podobné články

Vít Fiala bude opět zástupcem obchodního ředitele Seznamu

6. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Seznam.cz)
Vít Fiala bude od ledna 2021 opět zastávat pozici zástupce obchodního ředitele české internetové jedničky Seznam.cz. V týmu Tomáše Búřila se bude věnovat obchodnímu rozvoji největších inzerentů, cross-mediálního portfolia a speciálních projektů. Čtěte více
Foto: Daniel Romero

Seznam.cz požaduje od Googlu náhradu škody v hodnotě více než devět miliard korun

11. 12. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Seznam.cz)
Společnost Seznam.cz písemně vyzvala firmu Google k uhrazení částky ve výši 9,072 miliardy korun jako náhradu škody, která vznikla v důsledku omezené hospodářské soutěže v oblasti internetového vyhledávání na mobilních telefonech se systémem Android. Čtěte více

Telefony Huawei dostanou služby od Seznamu

17. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
HUAWEI AppGallery, celosvětově 3. největší obchod s aplikacemi s 400 miliony aktivních uživatelů měsíčně, v Česku zahájil spolupráci se společností Seznam.cz. Jeho aplikace včetně zpravodajství budou součástí nabídky v nových telefonech Huawei. Čtěte více
Aneta Kapuciánová, manažerka interní a externí komunikace v Seznam.cz

Seznam.cz: Aneta Kapuciánová

5. 1. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Seznam.cz)
Manažerkou PR a interní komunikace společnosti Seznam.cz se od 1. 1. 2018 stala Aneta Kapuciánová. V nové funkci má na starosti externí a interní komunikaci a zastává i post tiskové mluvčí. Čtěte více