Na co se můžeme těšit v Androidu P

15. 3. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Právě v těchto dnech v Googlu intenzivně pracují na dokončení nejnovější verze mobilní platformy Android, která se právě dostává k vývojářům a testovacím uživatelům. Distribuce do koncových zařízení bude následovat. Mezi nejdůležitější novinky patří navigace uvnitř budov, podpora „vykousnutých“ displejů, vylepšené notifikace nebo schopnost nativně obsloužit fotoaparáty s více snímači.

Nový Android P (jehož přesné označení ještě není známo, ale dá se předpokládat, že Google opět použije něco „sladkého“) zatím není ve fázi, kdy by byl reálně a stabilně využitelný. Díky vývojářské verzi, která je již veřejně dostupná, se však můžeme podívat na nejdůležitější novinky, na které se mohou uživatelé těšit (jde tedy o pohled na funkce pro uživatele, nikoli vývojáře softwaru). Finální verze by se měla mezi uživatele pravděpodobně dostat během koncem léta nebo začátkem podzimu.

Navigace uvnitř budov

Přesná, praktická a uživatelsky přívětivá navigace uvnitř budov (typicky například v obchodních centrech, nemocnicích nebo velkých firmách) je dlouhodobým problém, které se nedaří příliš uspokojivě řešit. Lékem na tuto problematiku by mohl být protokol Wi-Fi RTT (Wi-Fi Round-Trip-Time, IEEE 802.11mc), který by měl do aplikací a služeb přinést fungující navigaci ve vnitřních prostorách. Patřičně vybavená zařízení by totiž měla být schopna na základě přijímaného signálu přesně měřit vzdálenost od okolních přístupových bodů a na základě toho zobrazovat vzdálenost na mapě. Již při přítomnosti tří (ale ideálně více) přístupových bodů je možné lokalizovat pozici s přesností na jeden až dva metry, což už je dostatečné pro navigaci na konkrétní místo uvnitř budov. Kvůli zachování soukromí není potřeba, aby bylo zařízení k přístupovým bodům připojeno.

Podpora „vykousnutých“ displejů

Od představení iPhonu X se vyrojila celá řada novinek, která se inspirovala v jeho „vykousnutém“ displeji. Nová verze Androidu s tím již bude nativně počítat a pro výrobce bude podstatně jednodušší využívat celou plochu obrazovky. Systém bude automatickou zvládat nakládání s horní lištou podle typu aplikace a jejího obsahu.

Vylepšené notifikace

Android P opět vylepšuje a rozšiřuje na možnosti zobrazení notifikací a práce s nimi. Notifikace tak budou opět o něco interaktivnější, zvládnou zobrazovat i fotografie a další grafiku a měly by inteligentně nabízet předpřipravené odpovědi.

Podpora fotoaparátů s více snímači

Fotoaparáty se dvěma (nebo dokonce i více) snímači se postupně stávající standardem i ve střední třídě a Google na to reaguje zahrnutím jejich přímé podpory do jádra systému. Ten tak umožní podstatně širší možnosti využití dvou snímačů, než jsou dnes běžně známé funkce typu zoomu nebo tzv. bokeh efektu, a to zejména díky tomu, že obraz z obou (nebo více) bude možné zpracovávat současně.

HDR a HEIF

Android P přinese nativní podporu HDR (VP9 Profile 2), což umožní přehrávání patřičně připravených videí včetně jejich streamování ze služeb, jako jsou YouTube a Play Movies. Z podobného soudku je podpora stále populárnějšího a rozšířenějšího formátu HEIF, který se používá pro ukládání fotografií.

Video : 

Podobné články

Hlasové asistenty aktivně používá jen zlomek (českých) uživatelů

9. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nielsen Admosphere )
Funkce hlasových asistentů, která prostřednictvím rozpoznání řeči plní příkazy uživatele a lze s ní například na dálku ovládat nejrůznější chytrá zařízení v domácnosti, se v posledních letech stala technologickým fenoménem v oblasti uživatelské zkušenosti. A jak ukazují data z výzkumu, ani Čechům není úplně cizí. Čtěte více

Google vývojářům zpřístupnil Android 11. Jaké přinese novinky?

24. 2. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Vývojáři mobilních aplikací mají již k dispozici tzv. Developer Preview verzi systému Android 11. A ačkoli se finální verze na naše mobilní telefony dostane až za několik měsíců, k prvním šťastlivcům nejspíš během podzimu, nám však nic nebrání v tom si přiblížit ty nejzajímavější připravované novinky. Čtěte více

Flowmon umožňuje nativní analýzu provozu v Google Cloud

2. 1. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Flowmon Networks)
Společnost Flowmon Networks, která vyvíjí pokročilá řešení pro monitorování a bezpečnost počítačových sítí, oznamuje podporu funkce Packet Mirroring pro Google Cloud. Rozšiřuje tím své schopnosti monitoringu cloudového prostředí. Díky nové funkci mohou zákazníci analyzovat nativně zrcadlený provoz z prostředí Google Cloud a využít jej k pokročilému monitoringu hrozeb, k řešení výkonnostních problémů nebo k detekci síťových anomálií. Čtěte více

Google představil nové telefony i Pixelbook Go

24. 10. 2019. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing, Google)
Podzimní novinky představil v polovině října vedle Microsoftu a Applu také další technologický gigant. Google se pochlubil novými smartphony Pixel 4, sluchátky Pixel Buds, chromebooky Pixel Go a lákal také na novinky z portfolia Nestu. Nové produkty mají podle Googlu razit tzv. „ambient computing“, kde všechny připojené gadgety vždy naslouchají uživateli, a usnadňují mu tak život. Čtěte více