MWC 2023: Nejzajímavější novinky ze světa mobilních technologií

3. 3. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Veletrh Mobile World Congress 2023 každoročně přináší to nejzajímavější nejen ze světa chytrých telefonů, ale i z mnoha dalších oborů. Na které trendy a technologie se můžeme v nejbližších měsících těšit?
Barcelonské výstaviště Fira Gran Via

Vývoj v segmentu mobilních telefonů a souvisejících technologií (tedy včetně např. sítí) má v mnoha ohledech přesah do světa osobních počítačů a dalších oblastí. I letos jsme tedy byli zvědaví, jaké novinky se na veletrhu MWC v Barceloně objeví. Ty nejzajímavější si přiblížíme na následujících řádcích.

Satelitní komunikace (již brzy) pro všechny?

iPhony od Applu přišly s možností připojení k satelitům vloni, nyní se této technologie, zdá se, dočká i „zbytek světa“ (tedy ekosystém konkurenční platformy Android).

Jednou z cest je nové Bluetooth zařízení motorola defy satellite link využívající službu Bullitt Satellite Messenger s funkcemi satelitního zasílání zpráv, sdílením polohy a asistencí SOS. Motorola defy satellite je univerzální řešení a jako takové poskytuje satelitní připojení jakémukoli smartphonu se systémem Android (ale i iOS). Jde o kompaktní a lehké příslušenství, které je však současně odolné (prošlo testováním Mil-Spec 810H), vodotěsné a prachotěsné (IP68). Vestavěná 600mAh baterie poskytuje výdrž na několik dní používání.

Bullitt Satellite Messenger je první satelitní NTN služba „direct-to-device“ založená na standardech 3GPP. Motorola defy se připojuje ke geostacionárním satelitům ve výšce 36 tisíc km nad zemí a umožňuje odesílat textové zprávy prostřednictvím aplikace Bullitt Satellite Messenger, když nejsou k dispozici mobilní sítě a Wi-Fi. Příjemci bez aplikace Bullitt Satellite Messenger mohou obdržet zprávu formou SMS na svůj stávající telefon.

Další možností je nový odolný smartphone Cat S75, který má podporu satelitní („NTN“) komunikace prostřednictvím služby Bullitt Satellite Messenger díky čipu od společnosti MediaTek již přímo integrovánu. Vedle možnosti podívat si se satelity telefon zaujme extrémní odolností a schopní fungovat i v těch nejnáročnějších podmínkách.

HMD Global hodlá vyrábět telefony v Evropě

Společnost HMD Global, výrobce telefonů Nokia, představila tři nové chytré telefony (G22, C32 a C22) a oznámila plán stát se prvním zvučným výrobcem chytrých telefonů, který zahájí výrobu v Evropě. V současné době firma činí první kroky a zajišťuje výrobní kapacity, které umožní start produkce ještě letos. Mezi důvody, které k tomuto rozhodnutí přispěly, patří bezpečnost uživatelů a naprostá transparentnost podnikání.

Z hlediska produktových novinek zaujme zejména Nokia G22, jejímž hlavním benefitem je zjednodušená opravitelnost. Výrobce počítá s možností opravy vybraných závad v domácích podmínkách. Rychlý přístup a náhradním dílům zajistí spolupráce se společností iFixit. Snadno tak půjde vyměnit poškozený displej, ohnutý nabíjecí konektor nebo baterii.

Skládací HONOR míří na mezinárodní trh

Skládací Honor Magic Vs, který byl až doposud k dispozici pouze na čínském trhu, se konečně vydá do světa. Telefon zaujme svou tenkou konstrukcí (ve složeném stavu má na výšku 12,9 mm), ke které přispívá přepracovaný bezkloubový pant. Inovovaný mechanismus vznikl odlitím z jednoho kusu plastu, čímž se počet konstrukčních prvků snížil z 92 u předchozí generace na pouhé čtyři. Pant je podle testů TÜV Rheinland vydrží až 400 000 přeložení, což odpovídá více než deseti letům používání. Díky důmyslné konstrukci pantu se telefon skládá bez mezery a po rozložení má téměř plochou obrazovku. Navzdory své konstrukci, 5 000mAh akumulátoru a další výbavě se podařilo stlačit hmotnost na 267 g.

HONOR Magic Vs je vybaven 6,45" vnějším displejem s poměrem stran 21:9 a 90% poměrem obrazovky k tělu. V rozloženém stavu je pak k dispozici 7,9" vnitřní displej. Smartphone dále nabízí např. trojitý zadní fotoaparát složený z 54MPx hlavního snímače IMX800, 50MPx ultra širokoúhlého (a makro) senzoru a 8MPx teleobjektivu s 3× optickým zoomem.

Další novinky od Honoru, telefon Magic5 Pro, rovněž přináší řadu vylepšení v oblasti designu, displeje či fotoaparátu. Design svými symetricky zaoblenými, ultra zkosenými hranami na obou stranách vzdává hold katalánskému architektovi Gaudímu. Zaujme také rozmístěný fotoaparátů na zadní straně. „Plovoucí“ LTPO displej (6,81") zaoblený na všech čtyřech hranách svítí jasem až 1 800 nitů. Fotoaparát je tvořen trojicí 50MPx snímačů doplněných a disponuje např. i unikátní filmovou technologii IMAX Enhanced pro natáčení filmů. Zajímavostí je i zabezpečení Dual-TEE nabízející ochranu dat na hardwarové úrovni.

Chytré hodinky v neotřelých podobách

Na své předchozí úspěchy chtěla na letošním veletrhu MWC společnost Huawei navázat představením dvou nositelných produktů, které demonstrují nejmodernější technologie ve své oblasti. Zatímco Huawei Watch Buds integrují do jednoho celku bezdrátová sluchátka a chytré hodinky, model Watch GT Cyber umožňuje snadno a rychle měnit vzhled hodinek pomocí výměnných lunet.

Nejnovější „vlajka“ společnosti Oppo

K aktivním inovátorům patří v posledních letech i společnost Oppo. A bylo to vidět i na jejím stánku na MWC2023. Hlavním lákadlem byl vertikálně skládací telefon Find N2 Flip. Jde o vyklápěcí telefon s 3,26" vnějším displejem a 6,8" vnitřním flexibilním AMOLED panelem s rozlišením 2 520 × 1 080.

Pant Flexion Hinge nové generace podporuje režim FlexForm umožňující nastavit obrazovku v libovolném úhlu v rozmezí 45° až 110°. Další výbavu tvoří např. 50Mpx fotoaparát doplněný o obrazový systém Hasselblad a procesor MariSilicon X. Do těla smartphonu se podařilo umístit baterii s kapacitou 4 300 mAh a podporou 44W nabíjení.

Novinky od Xiaomi zaujmou fotoaparáty Leica

Společnost Xiaomi vyslala na evropské trhy svou nejnovější vlajkovou řadu smartphonů Xiaomi 13. Modely Xiaomi 13 a Xiaomi 13 Pro se soustředí zejména na fotografování, pod které se výrazně podepsala spolupráce s firmou Leica. Oba jsou vybaveny trojitou sestavou senzorů a řadou chytrých funkcí. Systém fotoaparátů Leica Vario-Summicron u Xiaomi 13 Pro pokrývá ohniskové vzdálenosti od 14 do 75 mm a skládá se z 23mm širokoúhlého hlavního fotoaparátu s jednopalcovým snímačem IMX989, 75mm plovoucího teleobjektivu a 14mm ultraširokoúhlého fotoaparátu. Xiaomi 13 Pro podporuje 10bitový formát RAW DNG a barevné profily Adobe. Obě zařízení umožňují tvořit Dolby Vision videa, pořizovat 4K Ultra Night videa a nabízejí stabilizaci videa HyperOIS.

Xiaomi 13 má 6,36" AMOLED displej s rovnými okraji a zakřivenou zadní stranou. Zájemci o model Xiaomi 13 Pro se mohou těšit na zakřivené keramické tělo a 6,73" displej s jasem až 1 900 nitů. Obě zařízení jsou odolná proti prachu a vodě podle normy IP68. Z výbavy vyčnívá i podpora Wi-Fi 7. V kombinaci s dalšími chytrými technologiemi pak mohou telefony teoreticky nabídnout rychlosti až 5,8 Gb/s (Xiaomi 13 Pro) a 3,6 Gb/s (Xiaomi 13).

Nová generace šetrných displejů od TCL

Společnost TCL vylepšila svou technologii NXTPAPER, která je velmi šetrná k očím uživatelů. Technologie TCL NXTPAPER 2.0 zvyšuje jas až o 150 % a nabízí panely dosahující až 500 nitů. Navíc překonává úrovně redukce modrého světla certifikované organizací TÜV. Novinkou je automatický světelný senzor schopný upravovat teplotu barev v závislosti na prostředí a čase.

Technologii NXTPAPER 2.0 využívá nový 11" tablet TCL NXTPAPER 11. Zařízení dále nabízí technologii AI Visual Boost pro výraznější a věrnější barvy, 8Mpx přední širokoúhlou kameru, 8 000mAh akumulátor nebo volitelné pero T-pen.

HTC rozšiřuje svůj AR/VR ekosystém o služby pro firmy

Cílem účasti společnosti HTC na veletrhu Mobile World Congress 2023 byla demonstrace synergií celého jejího XR (MR/VR/AR) ekosystému a představení novinek, které opět posunují hranice profesionální XR technologie.

Na stánku byly k vidění např. ukázky scén z virtuální koncertní platformy BEATDAY od interního produkčního studia VIVE Originals, které se soustředí na XR tvorbu, animace, filmy a hudební projekty. Ty byly v reálném čase přenášeny prostřednictvím privátní 5G sítě vytvořené pomocí řešení G REIGNS 5G do všech obrazovek na stánku. Prohlédnout si bylo možné také virtuální studio VIVE Mars CamTrack včetně jeho posledních vylepšení.

Další novinkou je platforma VIVERSE for Business pro snadnou tvorbu vlastních zákaznických virtuálních kolaborativních prostor, které firmám usnadňují spolupráci i vzdělávání nebo poskytují nové prodejní příležitosti a zároveň šetří náklady. S pomocí VIVERSE for Business mohou firmy snadno vytvořit vlastní virtuální světy z předpřipravených stavebních bloků zahrnujících vše od designu Avatarů, přes komunikační funkce až po vzhled a ráz samotného prostoru. VIVERSE for Business byl navíc stvořen tak, aby k němu mohli zaměstnanci i zákazníci přistupovat z různých zařízení, včetně chytrého telefonu, tabletu, stolního počítače anebo notebooku. Nebudou tak odkázáni jen na XR zařízení.

Digitální transformace s novinkami Lenovo

Společnost Lenovo na veletrhu představila novinky z kategorie počítačů i chromebooků zaměřené na profese, při kterých zaměstnanci často mění místo práce. Výrobce se obecně zaměřil na vlastnosti jako atraktivní design, vyšší výkon, zlepšování uživatelského prostředí či důraz na použití udržitelných materiálů.

Notebooky ThinkPad Z13 Gen 2 a ThinkPad Z16 Gen 2se mohou pochlubit elegantním designem s charakteristickými znaky, který je v tomto případě podtržen tenkými a lehkými tvary a ultra úzkými rámečky, které dělají oba přístroje ještě zajímavější. ThinkPad Z13 Gen 2 lze pořídit ve variantě s novým materiálem vyztuženým přírodními lněnými vlákny, který je připevněn k hornímu krytu, jenž navíc využívá i recyklovaný hliník.

Notebooky jsou poháněny mobilními procesory AMD Ryzen 7000 s integrovanou grafikou řady Radeon. Počítače lze nakonfigurovat s až 64GB dvoukanálovou pamětí a až 2TB PCIe SSD. Výbavu doplňuje Wi-Fi 6E v kombinaci s Full HD kamerou a mikrofony s podporou Dolby Voice.

Ovládání usnadňuje velký haptický touchpad i TrackPoint (jehož dvojitým poklepáním lze vyvolat speciální rychlou přizpůsobitelnou nabídku rychlých akcí pro obsluhu fotoaparátu, mikrofonu, ozvučení nebo napájecích profilů atd.).

K dalším novinkám společnosti Lenovo patří ThinkPad X13 Gen 4 a X13 Yoga Gen 4, ThinkPad L13 Gen 4 a L13 Yoga Gen 4, ThinkPad L14 Gen 4 a L15 Gen 4 nebo ThinkPad E14 Gen 5 a  E16 Gen 5.

Další novinky ve zkratce

Kromě „velkých“ odhalení, kterými se zabýváme na předchozích řádcích, přinesl veletrh i další novinky, které si zaslouží zmínku.

  • Značka Motorola předváděla koncept telefonu s rolovacím displejem, u kterého lze plynule přecházet mezi úhlopříčkou 5" až 6,5". V zavřeném stavu je tenký, ohebný displej srolovaný na zadní stranu přístroje, kde funguje jako informační panel (nebo třeba „hledáček“ fotoaparátu). Lenovo se naopak pochlubilo „rolovacím notebookem.“
  • Zajímavé koncepty demonstroval Samsung – k vidění byly mimo jiné rolovací displeje nebo telefony s nadvakrát přeloženými zobrazovači.
  • Xiaomi představilo 300 W nabíjení. Telefon s baterií o kapacitě 4 100 mAh je tak možné dobít asi za pět minut.
  • Rychlým (240W) dobíjením se pochlubilo i Realme. Model GT3 s kapacitou 4 600 mAh by se měl nabít za necelých 10 minut.
  • Společnost ZTE představila tablet Nubia Pad 3D s displejem schopným vytvořit trojrozměrný obraz (bez potřeby používat brýle). Funguje to třeba u YouTube videí, při prohlížení fotografií, ale i jinde.
  • Honor představil křemíkovo-uhlíkovou baterii, která ve srovnání s běžnými akumulátory nabízí při stejné velikosti vyšší kapacitu. Využívá ji čínská verze telefonu Magic5 Pro (která nabízí 5 450 mAh namísto 5 100 mAh u evropské varianty).
  • OnePlus se pochlubil novým systémem chlazení Active Cryoflux založeným na bázi oběhu chladicí kapaliny uvnitř přístroje (primárně okolo čipové sady). Teplotu má snížit asi o 2° C. One Plus dále představil 11,6" tablet OnePlus Pad s procesorem MediaTek Dimensity 9000 a možností připojit klávesnici.
  • Tecno ukazovalo (podélně) skládací smartphone Phantom V Fold, zaujmout by chtěl primárně cenou. Tecno se chlubilo také telefonem Phantom X2 Pro s výsuvným teleobjektivem.
  • Smartphone Unihertz Explore Luna se snaží okopírovat svítící a blikající zadní stranu telefonu Nothing Phone (1). Dojmy z přístroje jsou však přinejmenším rozporuplné.
  • Xiaomi ukázalo koncept svých AR brýlí. Řešení se nazývá Xiaomi Wireless AR Smart Glass Discovery Edition a využívá adaptivní MicroOLED displeje, které se přizpůsobují okolnímu osvětlení. Brýle mají lehkou konstrukci (váží 126 g) a díky propojení se smartphony s funkcí Snapdragon Spaces umožňují sledování rukou a ovládání gesty.

Mobilní operátoři a poskytovatelé služeb

Mobile World Congress se netýká jen výrobců hardwaru, stejně důležitou součástí jsou i firemní klienti a mobilní operátoři.

Příkladem může být společnost VMware, která zde představila novinky pro poskytovatele komunikačních služeb a edge zařízení i podniky. Kromě novinek, které mají poskytovatelům komunikačních služeb napomoci rychleji modernizovat sítě zde společnost představila např. i svou vizi pro správu a orchestraci služeb (SMO) vycházející ze snahy aliance O-RAN o zjednodušení, optimalizaci a automatizaci sítí RAN a jejích aplikací, a dále předběžný technický náhled nového řešení, které umožní poskytovatelům komunikačních služeb doplnit VMware ESXi o provozování disagregovaných a virtualizovaných funkcí RAN přímo na fyzickém serveru prostřednictvím VMware Tanzu. Další novinkou je zpřístupnění funkcí laterálního zabezpečení založených na DPU, jako je distribuovaný firewall nebo distribuovaná detekce a prevence průniku, spolu s vyrovnáváním zátěže jádra 4G/5G zvyšujícím energetickou efektivitu. Z partnerského hlediska bylo důležité i představení vzdělávacího program VMware Certified Professional a certifikát pro VMware SD-WAN a SASE, který umožní partnerům a zákazníkům vyhledat odborníky s dovednostmi a znalostmi nezbytnými pro efektivní nasazení a správu řešení VMware SD-WAN.

S používáním smartphonů jsou samozřejmě těsně spjaty také mobilní sítě. I o těch se na veletrhu hovořilo, např. v souvislosti s jejich kvalitou. Z tuzemského pohledu pro nás může být zajímavé ocenění společnosti Ookla, které bylo v letošním roce přisouzeno T-Mobilu. T-Mobile totiž zvítězil v porovnání českých operátorů a získal ocenění Ookla Speedtest Awards za nejlepší mobilní pokrytí i za nejrychlejší mobilní síť. Díky úspěchu v obou kategoriích si operátor odnesl i celkové ocenění Ookla Speedtest Awards za nejlepší mobilní síť v ČR.

Video : 

Podobné články

Ilustrační foto (Motorola)

Samsung se znovu stal nejprodávanější značkou chytrých telefonů

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej smartphonů v prvním čtvrtletí roku 2024 podle IDC meziročně vzrostl o 7,8 % a Samsung se znovu vyhoupl do pozice nejprodávanějšího výrobce. Čtěte více

Motorola: chytrý telefon edge 50 ultra

28. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Motorola)
Nové telefony řady Motorola edge 50, včetně vlajkové lodi edge 50 ultra, přinášejí exkluzivní materiály, vysoký výkon, vylepšený design nebo pokročilý systém fotoaparátů, který obsahuje vylepšení na bázi umělé inteligence. Novinka zaujme také fotoaparátem a displejem s certifikací společnosti Pantone. Čtěte více

Google Find My Device umožní lokalizovat ztracenou elektroniku

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Společnost Google spustila dlouho očekávanou funkci Find My Device, kterou poprvé ohlásila již na své loňské vývojářské konferenci. Technologie využívá sdílenou síť tvořenou miliardami zařízení se systémem Android a funkčně odpovídá možnostem podobných služeb společností Apple a Tile. Aktuálně je služba dostupná v USA a Kanadě, zbytek světa by měl brzy následovat. Čtěte více

Nová aktualizace uživatelského rozhraní One UI 6.1 rozšiřuje technologii Galaxy AI do dalších zařízení

5. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Společnost Samsung nasazuje umělou inteligenci Galaxy AI do většího počtu zařízení prostřednictvím aktualizovaného uživatelského rozhraní One UI 6.1. Mobilní umělá inteligence se tak dostane k podstatně většímu počtu uživatelů – od konce března ji budou moci postupně využít i majitelé telefonů řady Galaxy S23, S23 FE, Z Fold5, Z Flip5 a tabletů řady Tab S9. Čtěte více