Mobilem se platí častěji

26. 11. 2013. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: MasterCard)
Podle průzkumu společnosti MasterCard o možnosti placení prostřednictvím mobilního telefonu ví 92 % lidí a každý třetí ho k tomuto účelu také aktivně používá. Nejoblíbenější je zejména úhrada jízdného ve veřejné dopravě. Mobilem za něj už někdy platilo 43 % uživatelů.

Průzkum MasterIndex se zaměřoval na využívání mobilních telefonů a jejich aplikací pro finanční transakce. Z odpovědí vyplynulo, že převážná většina respondentů ví o možnostech placení mobilním telefonem, a 29 % ho pro tento účel využívá alespoň příležitostně. Nejčastěji platí mobilním zařízením především lidé s příjmy nad 20 tisíc korun, z této skupiny takto platí 19 % lidí zcela běžně. V popularitě jasně vede placení jízdného ve veřejné dopravě, ale velký podíl mobilních plateb také tvoří úhrady za nákupy přes internet, účty za telefon nebo za energie, které využívá přibližně čtvrtina dotazovaných. 

Výsledky průzkumu MasterIndex také ukázaly, jak se Češi staví k používání aplikací ve svých mobilních zařízeních. Informace o aplikacích získává 81 % lidí s aktivním přístupem k instalaci nových doplňků pro své telefony z internetu, 48 % dá na doporučení svých přátel a 33 % přímo z App store. Většina Čechů používá aplikace pro pořizování fotografií, kontakt na sociálních sítích a hraní her. Finanční aplikace nejčastěji používá 13 % dotazovaných.

„Lidé dnes mají řadu možností, jak zaplatit mobilním telefonem. Mimo plateb pomocí SMS existuje již řada moderních metod, jak platit prostřednictvím mobilu. Je to například platební aplikace MasterCard Mobile, kam si svojí kartu nahrajete a můžete pak pohodlně platit třeba v e-shopech. Další možností je technologie NFC, kdy se mobilní telefon „změní“ v platební kartu a pouhým přiložením k terminálu u obchodníka zaplatíte,“ řekl Richard Walitza, ředitel pro rozvoj mobilních plateb a inovací MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Štítky: 

Podobné články

Trh s rozšířenou a virtuální realitou v 1. čtvrtletí vzrostl o 18 %

26. 6. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový trh s náhlavními soupravami pro rozšířenou a virtuální realitu zaznamenal podle společnosti IDC v prvním čtvrtletí letošního roku výrazné oživení a meziročně vzrostl o 18,1 %. V čele tohoto oživení stála společnost Meta, která získala 50,8 % trhu. Čtěte více

Prodej bezdrátových síťových prvků v prvním čtvrtletí 2025 vzrostl o 10,6 %

23. 6. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový trh s bezdrátovými sítěmi (WLAN) pro podniky podle IDC v prvním čtvrtletí roku 2025 meziročně vzrostl o 10,6 % a dosáhl hodnoty 2,3 miliardy dolarů. Čtěte více

Prodej tiskáren a multifunkcí v prvním čtvrtletí vzrostl o 2,7 %

18. 6. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej tiskáren a multifunkcí během prvního letošního kvartálu podle údajů společnosti IDC meziročně vzrostl o 2,7 % na 19,4 milionu zařízení. V tržbách na druhou stranu trh ve stejném období klesl o 3,2 % na devět miliard dolarů. Čtěte více

IDC snížilo prognózu prodeje chytrých telefonů pro letošní rok

12. 6. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Analytická agentura IDC snížila kvůli vysoké nejistotě na trzích, volatilitě celních tarifů a dalším makroekonomickým problémům včetně vysoké inflace a nezaměstnanosti v některých regionech odhad počtu prodaných chytrých mobilních telefonů. Zatímco ještě v únoru agentura očekávala meziroční růst trhu o 2,3 %, nyní své odhady snížila na 0,6 %. Čtěte více