Mobilem místo peněženky platí velká část Čechů

3. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Vodafone)
Rychlejší, jednodušší a hygieničtější. Mobilním telefonem platí za zboží a služby rovná polovina lidí ve věku 25 až 34 let, kteří vlastní v tuzemsku chytrý telefon. A napříč generacemi je to více než třetina, ukázala studie Češi v síti od společnosti Kantar, kterou má společnost Vodafone k dispozici.

Bankovky jsou opotřebované, špinavé a prolezlé bakteriemi. Za takové závěry dostal v roce 2019 klinický mikrobiolog Andreas Voss z Lékařského univerzitního centra Radboud a jeho kolegové Ig Nobelovu cenu. Toto americké ocenění za neobvyklé nebo triviální výsledky vědeckého výzkumu, které paroduje světoznámou cenu švédské Královské akademie věd, uděluje komise složená z nositelů skutečných Nobelových cen.

Voss potvrdil to, co předchozí studie: otestované peníze jsou zamořené mikroby, které mohou být škodlivé pro osoby s oslabenou imunitou. Právě digitalizace a využívání mobilních telefonů, které na rozdíl od bankovek a tlačítek platebních terminálů neputují rukami stovek neznámých lidí, můžou tuto hrozbu snížit. Trend finančních transakcí bez dotyku sílí i v České republice.

„Pro bezkontaktní platby mobilem u terminálů v obchodech je zapotřebí technologie NFC. Aktuálně má tuto technologii už 90 procent mobilních telefonů, které prodáme. Nejlevnější smartphone s NFC je možné pořídit už za čtyři tisíce korun,“ uvedl Jakub Králík, manažer portfolia koncových zařízení Vodafonu.

Ale nejde jenom o placení telefonem, stejnou funkci zastanou i chytré hodinky. „Aktuálně máme v portfoliu necelou desítku modelů chytrých hodinek, kterými lze platit. Jeden z modelů pracuje i s eSIM, to znamená, že z hodinek se stává nejen peněženka, ale také samostatný a nezávislý telefon bez klasické plastové SIM karty. Hodinky s funkcí placení se dnes u nás dají koupit za cenu pod pět tisíc korun,“ dodal Králík.

Rychlé platby bez hledání karty nebo drobných

Důvody, proč lidé stále častěji platí mobilem nebo hodinkami, popisuje Michaela Lhotková, výkonná ředitelka pro platební řešení a inovace společnosti ČSOB. „Pro uživatele a obchodníky se zrychluje proces placení i obsluhy. Hodinky nebo telefon má většina lidí pořád u sebe. Sama oceňuji, když můžu zaplatit chytrými hodinkami, aniž bych musela hledat peněženku s kartami či hotovostí. Je to vysoce návykové a pohodlné.“

Podle banky jsou položkou, za kterou klienti nejčastěji platí mobilními platbami, potraviny. Obecně dnes bezkontaktní platby (mobilní i plastovou kartou) tvoří přes tři čtvrtiny z celkového počtu plateb kartou, uvádí ČSOB. Ta je partnerem Vodafonu v oblasti udržitelného podnikání. Obě firmy společně například hledají cesty, jak využít technologii k ochraně životního prostředí nebo jak u klientů a partnerů získat podporu pro obnovitelné zdroje energie.

Nejen platby, ale stále častěji celé nakupování

Jednou oblastí je placení telefonem v supermarketu nebo restauraci, ale další oblastí je samotné nakupování přímo přes mobil. Nákup zůstává jednou z posledních činností, kde počítače zatím mají podle společnosti Kantar nad mobily navrch. Ovšem za poslední dva roky se počet lidí, kteří raději sáhnou po telefonu, zdvojnásobil, uvádí průzkum. Třetina majitelů chytrých telefonů tak dnes obvykle celý nákup provede na mobilu a dalších 14 % lidí touto cestou řeší menší nákupy.

Digitalizace také usnadnila nákupy pro ty, kteří do obchodů chodí neradi nebo z různých důvodů nemohou. Například některé z velkých českých on-line prodejen otevřely speciální podporu internetového prodeje pro seniory.

*Studie se zaměřila na lidi ve věku 16-64 let, kteří se k internetu nějak připojují denně nebo téměř denně, proto je řeč o „Češích v síti“. Tato skupina zahrnuje 83 % populace ve zmíněném věku a tedy v přepočtu 5,6 milionu obyvatel Česka. Studie se zúčastnilo 2082 respondentů.

Podobné články

Ilustrační foto (Motorola)

Samsung se znovu stal nejprodávanější značkou chytrých telefonů

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej smartphonů v prvním čtvrtletí roku 2024 podle IDC meziročně vzrostl o 7,8 % a Samsung se znovu vyhoupl do pozice nejprodávanějšího výrobce. Čtěte více

Recenze realme 12+ 5G: Originální smartphone se zábavným fotoaparátem

19. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Po období určité stagnace se společnost realme opět vrací do boje o tuzemský trh. O přízeň českých zákazníků se bude ucházet také s modelem střední třídy realme 12+ 5G, který láká na elegantní design, povedený displej, všestranný fotoaparát nebo dobrou výdrž baterie s podporou rychlého nabíjení. Čtěte více

HONOR 200 Pro obsadil přední místo v žebříčku DXOMARK

9. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Honor)
HONOR 200 Pro se umístil na předním místě v žebříčku high-end smartphonů DXOMARK a potvrdil tak závazek společnosti HONOR přinášet inovace zaměřené na člověka. HONOR 200 Pro také obdržel ocenění Gold Display Label a Eye Comfort Label za vynikající kvalitu displeje a funkce pro pohodlí očí. Čtěte více

Motorola: smartphony razr 50 ultra a razr 50

6. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Motorola)
Značka Motorola představila dva nové stylové smartphony řady Razr. Nejnovější přírůstky do portfolia v podobě modelů razr 50 ultra a razr 50 se chlubí elegantním rozevíracím provedením, stylovými barvami, moderními materiály i pokročilou výbavou, ze které vyčnívají mimo jiné fotoaparáty a pokročilé funkce umělé inteligence. Čtěte více