Lenka Priesolová z ASBIS CZ představuje procesory AMD RYZEN 3. generace

22. 6. 2020. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: ASBIS CZ)
Zajímají vás výsledky testů procesorů AMD, ale nemáte čas pročítat všechny recenze? Podívali jsme se na nejvýznamnějších světové weby (např. TomsHardware, Anandtech, Overclockers a další), porovnali výsledky za vás a připravili jednoduchý přehled nejdůležitějších informací.

Novinky z jara 2020

Třetí generace procesorů Ryzen přinesla v průběhu jara 2020 několik novinek a nás nejvíce zajímaly očekávané modely 3100 a 3300X. Jde o především levné čtyřjádrové procesory s osmi vlákny, vysokým výkonem a smělými možnostmi přetaktování. Z různých zahraničních zdrojů jsme zjistili, že je lze jednoduše přetaktovat až na 4,4GHz (dodejme že základní frekvence je 3,6 resp. 3,8 GHz). Nárůst výkonu bývá shodně uváděn cca 6%.  S lepším chladičem pak až na 4,6GHz a nárůstem výkonu o 10 %.

Ve srovnání s konkurenčním Intelem poráží 3300X s přehledem čtyřjádro Core i7-7700K. O poloviční ceně vůči konkurenci ani nemluvě. Ve výkonu na jedno jádro se vyrovná i Core i7-9700K (ne tak samozřejmě v celkovém výkonu, jelikož Intel disponuje osmijádry). Ve více vláknovém výkonu najde srovnání s Core i5-9600K (šestijádro).

Testy třetí generace Ryzenů

Třetí generace Ryzenů na nejnovější architektuře Zen 2 byla uvedena na trh na podzim roku 2019.  Šlo o vůbec první procesory postavené na 7nm výrobním procesu, čímž se opět povedlo snížit TDP a s chipsety (X570) přinesly podporu PCIe 4. generace. Socket AM4 zůstal, takže zákazníkům odpadla nutnost kupovat novou základní desku. AMD uváděl nárůst výkonu oproti předchozí generaci o 15 % při zachování stále velmi příznivých cen, a to především ve srovnání s konkurenčními procesory od Intelu. Jak tedy tato generace procesorů obstála?

Testy a recenze nejvýznamnějších světových webů za tu dobu jednoznačně ukázaly výkonnostní posun a nadvládu AMD nad Intelem. Ryzen se vyrovnal Intelu co do výkonu na jedno jádro a výrazně ho překonal při vícejádrových operacích. Při menší spotřebě a nízké ceně překonal dokonce i výrazně dražší CPU od Intelu. Pouze ve hrách drží Intel krok nebo je dokonce i o maličko lepší. Zde ale samozřejmě hodně dělá grafická karta a nastavení testů.

Syntetické testy

Ryzeny nabízejí v porovnání s Intelem za stejnou cenu více jader a vláken.  Např. cenově srovnatelný Ryzen 9 3900X má 16 jader a 24 vláken, a ačkoli Core i9-9900K má osm jader a 16 vláken, výkonnostně je na tom Ryzen v syntetických testech o 25 % lépe. U modelů se stejnými počty jader (např. Ryzen 5 3600 a Core i7-8700K, kdy oba mají šest jader a 12 vláken) Ryzen v syntetických testech mírně vede na Intelem, cena Ryzenu je však zároveň téměř poloviční. Mezigenerační srovnání (Ryzen 3. generace vs. Ryzen 2. generace), jak už bylo řečeno v úvodu, také vychází velice zajímavě, a v podstatě dává za pravdu oficiálnímu tvrzení AMD, které udává 15% nárůst výkonu. Např. Ryzen 5 3600 má v testech průměrně 16% náskok oproti Ryzenu 5 2600 na stejné frekvenci (zdroj: ComputerBase.de, Guru3D).

Herní testy

V herních testech si Ryzeny oproti předchozí generaci polepšily, ale na Intel co do výkonu na jedno jádro stále zaostávají. Avšak již zdaleka ne o tolik, v některých titulech jsou výkony dokonce srovnatelné. Důvod lze najít v nižších taktovacích frekvencích Ryzenů oproti Intelu. Dle měření různých světových webů vychází rozdíl u srovnatelných modelů o tři až deset procent lépe ve prospěch procesorů Intel. Ze závěrů testů ale také vyplývá, že v běžné vyvážené sestavě jsou rozdíly ve výkonu prakticky neznatelné.

Závěr                                                                   

Nové Ryzeny jsou jednoznačně povedenými procesory, nabízejícími vysoký výkon, nízkou spotřebu a v porovnání s konkurencí příznivou cenu. Nezanedbatelné plus je zachování patice AM4 a tím odpadající nutnost koupě nové základní desky. Příjemné jsou i možnosti přetaktování. Za nás dáváme nejvyšší hodnocení pět hvězdiček.

(PR článek)

Štítky: 

Profilová karta firmy

ASBIS CZ, spol. s r.o.

ASBIS CZ, spol. s r.o.

ASBIS patří mezi největší dodavatele počítačových komponent na rozvíjejících se trzích v Evropě. Společnost byla založena roku 1990 a dnes má 33 poboček ve 27 evropských zemích. Společnost obsluhuje prostřednictvím tří distribučních center a 33 místních velkoobchodů (vlastních poboček) více než 30 000 aktivních zákazníků.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Wafery pro produkci čipů

Nedostatek čipů může přetrvávat roky

7. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Yahoo Finance)
CEO a předseda představenstva společnosti Cisco Chuck Robbins se nechal v rozhovoru pro Yahoo Finance slyšet, že současné potíže s dodávkami čipů mohou přetrvat měsíce i roky. V podobném duchu se bohužel nesla i následná reakce šéfa Intelu Pata Gelsingera. Čtěte více
Foto: Vishnu Mohanan, Unsplash

V posledním kvartálu roku 2020 bylo vyrobeno 6,7 miliardy „armových“ čipů

22. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: ARM)
Popularita ARM čipů v poslední době (i díky firmě Apple) rychle roste. V posledním čtvrtletí loňského roku byl navíc podle společnosti ARM, která čipy navrhuje a poskytuje následně k nim poskytuje licence výrobním partnerům, vytvořen nový historický rekord. Čtěte více

AMD a Intel na CESu

25. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing, AMD, Intel)
Souboj mezi společnostmi AMD a Intel pokračuje. Oba výrobci představili na svých virtuálních tiskových konferencích konaných při příležitosti veletrhu CES 2021 řadu zajímavých novinek. Pojďme si je proto na následujících řádcích přiblížit, rozhodně jde o důležitou věc, která bude ovlivňovat PC trh v nejbližších měsících a možná i letech. Čtěte více

Bezpečnost počítačů s Windows zajistí speciální čip

1. 12. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Microsoft plánuje zabezpečit počítače s Windows speciálním čipem. Nazval jej Pluton a na jeho přípravě spolupracuje se společnostmi AMD, Intel a Qualcomm, které by jej měly napevno zahrnout do výbavy svých budoucích procesorů. Čtěte více