Lenka Priesolová z ASBIS CZ představuje procesory AMD RYZEN 3. generace

22. 6. 2020. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: ASBIS CZ)
Zajímají vás výsledky testů procesorů AMD, ale nemáte čas pročítat všechny recenze? Podívali jsme se na nejvýznamnějších světové weby (např. TomsHardware, Anandtech, Overclockers a další), porovnali výsledky za vás a připravili jednoduchý přehled nejdůležitějších informací.

Novinky z jara 2020

Třetí generace procesorů Ryzen přinesla v průběhu jara 2020 několik novinek a nás nejvíce zajímaly očekávané modely 3100 a 3300X. Jde o především levné čtyřjádrové procesory s osmi vlákny, vysokým výkonem a smělými možnostmi přetaktování. Z různých zahraničních zdrojů jsme zjistili, že je lze jednoduše přetaktovat až na 4,4GHz (dodejme že základní frekvence je 3,6 resp. 3,8 GHz). Nárůst výkonu bývá shodně uváděn cca 6%.  S lepším chladičem pak až na 4,6GHz a nárůstem výkonu o 10 %.

Ve srovnání s konkurenčním Intelem poráží 3300X s přehledem čtyřjádro Core i7-7700K. O poloviční ceně vůči konkurenci ani nemluvě. Ve výkonu na jedno jádro se vyrovná i Core i7-9700K (ne tak samozřejmě v celkovém výkonu, jelikož Intel disponuje osmijádry). Ve více vláknovém výkonu najde srovnání s Core i5-9600K (šestijádro).

Testy třetí generace Ryzenů

Třetí generace Ryzenů na nejnovější architektuře Zen 2 byla uvedena na trh na podzim roku 2019.  Šlo o vůbec první procesory postavené na 7nm výrobním procesu, čímž se opět povedlo snížit TDP a s chipsety (X570) přinesly podporu PCIe 4. generace. Socket AM4 zůstal, takže zákazníkům odpadla nutnost kupovat novou základní desku. AMD uváděl nárůst výkonu oproti předchozí generaci o 15 % při zachování stále velmi příznivých cen, a to především ve srovnání s konkurenčními procesory od Intelu. Jak tedy tato generace procesorů obstála?

Testy a recenze nejvýznamnějších světových webů za tu dobu jednoznačně ukázaly výkonnostní posun a nadvládu AMD nad Intelem. Ryzen se vyrovnal Intelu co do výkonu na jedno jádro a výrazně ho překonal při vícejádrových operacích. Při menší spotřebě a nízké ceně překonal dokonce i výrazně dražší CPU od Intelu. Pouze ve hrách drží Intel krok nebo je dokonce i o maličko lepší. Zde ale samozřejmě hodně dělá grafická karta a nastavení testů.

Syntetické testy

Ryzeny nabízejí v porovnání s Intelem za stejnou cenu více jader a vláken.  Např. cenově srovnatelný Ryzen 9 3900X má 16 jader a 24 vláken, a ačkoli Core i9-9900K má osm jader a 16 vláken, výkonnostně je na tom Ryzen v syntetických testech o 25 % lépe. U modelů se stejnými počty jader (např. Ryzen 5 3600 a Core i7-8700K, kdy oba mají šest jader a 12 vláken) Ryzen v syntetických testech mírně vede na Intelem, cena Ryzenu je však zároveň téměř poloviční. Mezigenerační srovnání (Ryzen 3. generace vs. Ryzen 2. generace), jak už bylo řečeno v úvodu, také vychází velice zajímavě, a v podstatě dává za pravdu oficiálnímu tvrzení AMD, které udává 15% nárůst výkonu. Např. Ryzen 5 3600 má v testech průměrně 16% náskok oproti Ryzenu 5 2600 na stejné frekvenci (zdroj: ComputerBase.de, Guru3D).

Herní testy

V herních testech si Ryzeny oproti předchozí generaci polepšily, ale na Intel co do výkonu na jedno jádro stále zaostávají. Avšak již zdaleka ne o tolik, v některých titulech jsou výkony dokonce srovnatelné. Důvod lze najít v nižších taktovacích frekvencích Ryzenů oproti Intelu. Dle měření různých světových webů vychází rozdíl u srovnatelných modelů o tři až deset procent lépe ve prospěch procesorů Intel. Ze závěrů testů ale také vyplývá, že v běžné vyvážené sestavě jsou rozdíly ve výkonu prakticky neznatelné.

Závěr                                                                   

Nové Ryzeny jsou jednoznačně povedenými procesory, nabízejícími vysoký výkon, nízkou spotřebu a v porovnání s konkurencí příznivou cenu. Nezanedbatelné plus je zachování patice AM4 a tím odpadající nutnost koupě nové základní desky. Příjemné jsou i možnosti přetaktování. Za nás dáváme nejvyšší hodnocení pět hvězdiček.

(PR článek)

Štítky: 

Profilová karta firmy

ASBIS CZ, spol. s r.o.

ASBIS CZ, spol. s r.o.

ASBIS patří mezi největší dodavatele počítačových komponent na rozvíjejících se trzích v Evropě. Společnost byla založena roku 1990 a dnes má 33 poboček ve 27 evropských zemích. Společnost obsluhuje prostřednictvím tří distribučních center a 33 místních velkoobchodů (vlastních poboček) více než 30 000 aktivních zákazníků.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Macy přecházejí na vlastní procesory

25. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Apple)
Spekulovalo se o tom již delší dobu, nyní je to konečně oficiální. Americký Apple začne své počítače, stejně jako iPady a iPhony, postupně osazovat vlastními čipy. Nazývá je Apple Silicon, jsou postaveny na bázi ARM a Applu to umožní oprostit se od závislosti na Intelu a zároveň mu to poskytne řadu dalších výhod. Čtěte více

ASBIS představuje kompaktní počítače Intel NUC desáté generace

15. 6. 2020. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: ASBIS CZ)
Společnost ASBIS CZ měla jako jedna z prvních možnost vyzkoušet si minipočítač Intel NUC desáté generace, který se právě dostává k dealerům a do prodejen. V čem překvapil a jaké dostal počítač hodnocení? Čtěte více

Intel představil nové desktopové procesory. Levné i výkonné herní

6. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
V čele nových procesorů Intel řady Comet Lake-S pro stolní počítače stojí model Core i9-10900K, podle výrobce nejvýkonnější herní procesor současnosti dosahující se svými deseti jádry frekvence až 5,3 GHz. Vedle této výkonné novinky však Intel představil i řadu dostupnějších variant napříč řadami i3, i5, i7, Celeron i Pentium. Čtěte více

To nej z veletrhu IFA 2019

30. 9. 2019. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: DCD Publishing)
Berlínská IFA, kterou bychom mohli bez okolků nazývat evropským CESem, se opět překonala. Letos sem totiž zavítal rekordní počet vystavovatelů, jichž zde byly téměř 2 000. Německá metropole se tak na pár dní pro IT, ale i laickou veřejnost opět stala jedním z nejsledovanějších míst. Novinky z tohoto veletrhu spotřební elektroniky byly v podstatě ve všech médiích. A my rozhodně nebudeme výjimkou. Čtěte více