iOS stále více terčem phishingových útoků

1. 12. 2013. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Trend Micro)
S blížícím se obdobím Vánoc upozorňuje zpráva Trend Micro za třetí čtvrtletí 2013 na průběžné šíření podvodných phishingových webů zaměřených na platformu Apple iOS a dále na značný nárůst malwaru v oblasti online bankovnictví.

„S tím, jak spotřebitelé stále více tíhnou k pohodlnosti online bankovnictví, vyvíjejí počítačoví zločinci rychle nástroje, které zneužívají obecného nedostatku povědomí o možných bezpečnostních hrozbách. Navíc platformu Apple tradičně spotřebitelé považovali za maximálně bezpečný systém, odolný proti hrozbám. Z našich zjištění však vyplývá, že osobní informace lze i zde ohrozit, neboť phishingové scamy zacílené na tuto platformu začínají nabývat na intenzitě. Dále naše poznatky naznačují, že období předvánočních nákupů poskytne dokonalou příležitost k dramatickému nárůstu těchto útoků, protože komerční i soukromí uživatelé budou hojně využívat mobilní platformy,” uvedl Rik Ferguson, Global VP Security Research, Trend Micro.

Po prudkém nárůstu ve 2. čtvrtletí (5 800 v květnu) zůstávaly phishingové stránky pro Apple během 3. čtvrtletí relativně stabilní (4 100 v červenci, 1 900 v srpnu, 2 500 v září). To vzbuzuje obavy ohledně potenciálních nových cílů ve 4. čtvrtletí, kdy analytikové odhadují, že jen v samotném 4. čtvrtletí prodá Apple 31 milionů iPhonů a 15 milionů iPadů.

„Z průzkumu provedeného společností Trend Micro vyplynulo, že za poslední měsíc počet malwaru a vysoce rizikových aplikací, které mohou způsobit zneužití dat jejich uživatelů, pro platformu Android překročil hranici jednoho milionu. Bohužel však nejsou v ohrožení jen uživatelé platformy Android. Zaznamenali jsme rovněž vysoký nárůst malwarových aplikací zacílených na více platforem, tedy hlavně na Android, iOS a Windows Phone. Mobilní telefony zůstávají i nadále v hledáčku zájmu kyberzločinců, kteří neustále zdokonalují své metody, jak překonat bezpečnostní ochrany mobilních platforem,“ vysvětlil Rik Ferguson, Global VP Security Research, Trend Micro.

Analytikové společnosti Trend Micro dále ve 3. čtvrtletí identifikovali více než 200 000 malwarových infekcí cílených na online bankovnictví. Nejčastější cíle představují tři země: na USA směřovala téměř jedna čtvrtina z celkového počtu malwarových bankovních nákaz ve světě (23 %), na Brazílii 16 % a na Japonsko 12 %. V Evropě patří k nejčastějším cílům Německo a Francie, kam směřovala 3 % nákaz; tento relativně nízký počet může pramenit z růstu požadavků na vícefaktorovou autentizaci při bankovních transakcích, které se v těchto regionech uplatňují. Spolu s těmito nárůsty se však zvýšila i úroveň sofistikovaných matoucích technik, které podvodní hráči používají. Podobnou situaci lze pozorovat ve střední a východní Evropě – rostoucí popularita chytrých telefonů v tomto regionu způsobila dynamický nárůst hrozeb cílených na mobilní bankovní služby.

„V porovnání s předchozím čtvrtletím jsme ve východní Evropě zaznamenali vysoký nárůst škodlivého softwaru pro zařízení Android. Země jako Rusko nebo Ukrajina se dostaly do TOP 10 zemí s největšími objemy stažených škodlivých aplikací Android. Stejný trend se projevuje i v dalších zemí tohoto regionu,” uvedl Peter Lupsic, Manager for Central-Eastern Europe, Trend Micro.

Štítky: 
iOS, Android, Trend Micro

Podobné články

IDC: Další vlna „lockdownů“ udrží prodej tabletů v regionu EMEA nadále „nad vodou“

1. 12. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC předpokládá, že prodej tabletů v regionu EMEA vykáže ve čtvrtém čtvrtletí 2020 meziroční růst o 3,6 %. Za celý rok pak půjde o 10,1% nárůst, což je nejvíce od roku 2013. Prodeji tabletů nejvíc pomohl vzdělávací segment. Čtěte více

GeForce NOW hlásí příchod na iOS a další novinky

23. 11. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Společnost Nvidia spustila betaverzi svého streamovacího herního řešení GeForce NOW pro prohlížeč Safari v systému Apple iOS. Nově si tak mohou službu užít i miliony majitelů iPadů a iPhonů. Čtěte více

IDC: Android a iOS v roce 2014 drtily konkurenci

2. 3. 2015. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: IDC)
Podle IDC byly systémy Android a iOS v roce 2014 na 96,3 % prodaných chytrých telefonech. V roce 2013 přitom Android a iOS zabíraly 93,8% podíl trhu.‬ Tato čísla jasně ukazují, kdo na trhu dominuje. Čtěte více

Nové Office pro iOS a Android

11. 11. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Microsoft uvedl nové Office aplikace pro uživatele zařízení iPhone a iPad. Současně představil preview verzi Office aplikací pro tablety se systémem Android, na kterých lze nově Office využívat i pro vytváření a úpravu obsahu bez potřeby předplatného. Čtěte více