Interaktivní displeje pro vzdělávací segment

30. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Podobným tempem jako v řadě dalších oblastí postupuje digitalizace také ve školství. V důsledku toho do škol rychle pronikají nejrůznější moderní technologie včetně velkoformátových interaktivních dotykových panelů. Velkoformátové displeje se tak stávají nejen atraktivní výukovou pomůckou, ale také intenzivně se rozvíjející kategorií signage řešení.

Ještě nedávno sloužily displeje ve školách hlavně k pasivnímu zobrazování výukových materiálů, např. ve formě prezentací, nebo k přehrávání multimediálního obsahu. Nejnovější generace interaktivních dotykových panelů však zachází podstatně dál a její možnosti jsou díky adopci nejmodernějších technologií ve vztahu k žákům i učitelům podstatně zajímavější. Stále častěji tak jde o středobod učebny i celé výuky.

Fyzické provedení

Interaktivní displeje jednotlivých výrobců si bývají na první pohled podobné, ostatně u zařízení, kde se vše točí kolem velké obrazové plochy s minimem dalších prvků, nezbývá pro větší ozvláštnění příliš prostoru (často to navíc ani není příliš žádané).

Jedním z nejdůležitějších parametrů se tak stává úhlopříčka obrazovky, která se nejčastěji pohybuje v rozmezí 45" až 85", narazit lze ale i na menší či větší modely, jež mohou ve specifických případech rovněž přijít vhod. Displeje tak dnes pokrývají potřeby různých typů učeben od těch nejmenších až po prostorné auly. Samozřejmostí již bývá u takto velkých displejů také jemné rozlišení 4K (UHD). Nejčastěji jde o IPS či VA panely s různými povrchovými úpravami, které si stále lépe poradí i s intenzivním okolním světlem a s odlesky či odrazy. Některá řešení pak dokonce nabízejí i speciální provedení navozující pocit srovnatelný se psaním na běžný papír.

Moderní dotykové panely jsou schopné registrovat současně až několik desítek dotyků (díky čemuž je může v jednu chvíli využívat více lidí). Nezbytností je dnes i možnost displeje ovládat jak pomocí dotykového pera, tak prstů. A hodit se může také hlasové ovládání zprostředkované digitálními asistenty.

Další požadavek bude individuální školu od školy, ale užitečná je možnost panely provozovat v režimu alespoň 16 hodin denně po sedm dní v týdnu, což je rozmezí dostatečné i pro pokrytí náročného, celodenního výukového programu včetně víkendů.

Rozměrnější panely jsou vhodnější k permanentní instalaci v konkrétních učebnách, menší panely bývá možné naistalovat také na mobilní stojany (často i motorizované) a v případě potřeby je lze mezi třídami přemisťovat (a navzdory řadě úskalí, které jsou s přesuny velkých obrazovek spojeny, si lze vystačit s menším počtem zařízení).

Konektivita

Moderní technologie se neobejdou bez připojení k internetu a standardní součástí výbavy interaktivních displejů napříč cenovými kategoriemi se tak stalo bezdrátové připojení prostřednictvím Wi-Fi a většinou také Ethernetu. Často nechybí ani Bluetooth a některé modely disponují třeba i čtečkou NFC čipů pro autentifikaci uživatelů.

Stále běžnější součástí výbavy panelů se stává také univerzální USB-C port, který slouží nejen pro přenos obrazu a zvuku (např. z připojeného notebooku, tabletu či telefonu), ale také pro jejich současné napájení. Tento port lze samozřejmě využít i pro připojení dalších periferií, např. externích kamer, nebo paměťových médií. Většinou nechybí ani další rozhraní včetně klasických USB-A portů či HDMI vstupů a výstupů (ty se uplatní např. v případě potřeby připojit další obrazovku nebo třeba projektor či jiné specializované zařízení).

Vzdálená a hybridní výuka

Moderní interaktivní výuka se samozřejmě neobejde bez ozvučení, které rovněž bývá, alespoň v základní podobě, zastoupené ve výbavě většiny panelů. V případě náročnějších instalací je samozřejmě možné zařízení napojit na externí ozvučení.

V dnešní době, která již kromě tradiční prezenční výuky zcela přirozeně počítá i s různými modely kombinovaného, hybridního či kompletně vzdáleného vzdělávání, je nezbytnou součástí moderních řešení také soustava citlivých mikrofonů a webové kamery (nebo alespoň možnost je v případě potřeby doplnit formou externího příslušenství). Panely si obecně rozumí také s různými platformami pro videokonference včetně Meet či Duo, Skype, Teams, Zoom, Webex a dalších.

Hardwarové a softwarové platformy

Celkové funkční možnosti a výsledné dojmy z používání však nejvíce ovlivňuje osazený výpočetní hardware a softwarová platforma (operační systém). V případě hardwaru je to podobné jako u počítačů – je zde procesor (či spíše kombinovaný Soc), operační paměť, úložiště, grafický čip a další komponenty, někdy osazený napevno, v některých případech jako součást vyměnitelného modulu (někteří dodavatelé umožňují oba tyto přístupy také kombinovat, k čemuž se dostaneme později).

Většina výrobců dnes volí různé podoby Androidu, ale narazit můžeme také na Windows či jiné proprietární systémy (např. Tizen u některých modelů Samsungu). Konečná softwarová výbava a třeba i uživatelské prostředí jednotlivých přístrojů se pak mezi výrobci samozřejmě liší. Řada výrobců tak dodává i své specifické, vybrané programy a služby, které rozšiřují výchozí možnosti použitého operačního systému.

Alternativou (nejde však o samozřejmou podmínku) je i možnost instalace dalšího doplňkového softwaru z aplikačních katalogů, takže si výbavu panelu mohou přizpůsobovat správci IT dané organizace nebo třeba i samotní vyučující. Výhodou je u zařízení se systémem Android také certifikace Google Enterprise Devices Licensing Agreement neboli EDLA (nemají ji zdaleka všechny modely), která zaručuje plnou podporu Google Mobile Services (GMS) včetně aplikací, API a zabezpečení.

Specifický software a služby jednotlivých výrobců

Zástupce výrobců interaktivních dotykových panelů jsme požádali, aby se s námi podělili o informace o specifických funkcích a vlastnostech jejich zařízení, které často spadají i do důležitého segmentu vzdálené (hromadné) správy a managementu. Jaké zajímavé možnosti tedy jednotlivé značky nabízejí?

  • BenQ: Anotační software EZwrite6 (nahradí interaktivní tabuli nebo flipchart a umožňuje jednoduché ukládání a sdílení), Instashare (pro zrcadlení dalších zařízení na plochu panelu a opačně), Account management solution (pro tvorbu a správu uživatelských účtů s personalizací a napojením na cloudová úložiště), Device management systém (vzdálená správa) či Broadcast („školní rozhlas“ umožňující posílat na panely jednoduché textové, hlasové či obrazové zprávy).
  • Cisco: Webex (Education), Webex Board a další.
  • LG: výukový software LG CreateBoard a LG Air Class.
  • Optoma: Aplikace bíle tabule (whiteboard) Creative Board, výukový software Mozabook, software Reactive Suite, propojení s cloudem i komunikačnímu službami, základní výukové materiály a software v Optoma marketplace, vzdálené ovládání a správa displeje v sítí nebo přes cloudové rozhraní Optoma OSM.
  • Philips: Whiteboard, Screen Sharing and touch, TeamViewer. K dispozici jsou bezplatné aplikace pro výuku i zábavu pokrývající různé věkové kategorie počínaje mateřskými školami. Panely lze doplnit také platformou i3LEARNHUB. Pro ovládání, správu a práci s obsahem lze využít také řešení ArtemisOne.
  • Samsung: Whiteboard, Note, Device Management Solution (DMS), MagicINFO Remote Management, Share with AirPlay 2, Samsung Knox, MimioConnect a další.
  • Sharp/NEC: Whiteboard; Wireless Screen Sharing (E-Share), File Manager, Input Select, webový prohlížeč, USB Viewer na prezentaci obrázků a videí z USB, Calculator, Calender, Screen recorder; Timer; Voting Kit, PDF viewer a připojení ke vzdálení tiskárně Sharp. NaViSet Administrator 2 pro vzdálené řízení a správu.
  • ViewSonic: myViewBoard Suite, knihovna výukových materiálů nebo UNIVERSE – A Metaverse Built for Education.

PC moduly

V případech, kdy přestane výchozí platforma dostačovat (což může samozřejmě nastat třeba i v průběhu času po několika letech používání), umožňují některé modely osadit zásuvné OPS moduly, což jsou v podstatě miniaturní PC (nejčastěji s Windows) schopná převzít fungování panelu do své režie. I starším, ale jinak funkčně (a zejména obrazově) vyhovujícím zařízením tak lze i po delší době provozu opět vdechnout nový život.

Nezapomíná se ani na zdraví

Zejména u přístrojů, které se specializují na nasazení ve vzdělávacím sektoru, bychom měli pamatovat také na dopady jejich používání na zdraví žáků a studentů. Výrobci proto i v tomto ohledu napříč portfolii nabízejí řadu vlastností, jejichž možné přínosy bychom neměli při hledání toho nejlepšího možného řešení nechávat stranou.

V souvislosti s displeji bychom měli samozřejmě primárně pamatovat na ochranu očí (hlavně tedy na co nejvyšší možnou redukci vyzařovaného modrého světla, které způsobuje únavu zraku, problémy se spánkem a další potíže, ale možností se nabízí více). Některé modely také nabízejí např. antibakteriální úpravu displeje, ale i dalších povrchů a příslušenství (dálkové ovladače, stylusy apod.) snižující riziko přenosu bakterií.

Narazit lze třeba i na modely na vybavené senzory teploty či vlhkosti a kvality vzduchu (monitorují např. množství CO2, PM2.5 a dalších škodlivin v učebně a opravdovou specialitou v tomto ohledu může být třeba ionizátor vzduchu slibující snížení množství pevných částic.

Zajímavá může být v dnešním propojeném IoT světě i možnost panely využít ke sledování obsazenosti místností nebo třeba řízení automatizace budov (např. pro větrání, regulaci osvětlení, regulaci teploty apod.) a potažmo tak i k setření na energiích a snižování uhlíkové stopy.

Doplňkové služby

Podobně jako třeba u stolních počítačů či notebooků bývá i k interaktivním panelům v některých případech možné dokoupit nejenom nejrůznější specializované příslušenství, ale také rozšířené/prodloužené záruky nebo on-site servis apod.

Podobné články

ViewSonic: Komplexnost, jednoduchost a kompatibilita

26. 6. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Matúš Výbošťok, territory sales manager ve společnosti ViewSonic, nám představil novinky z IFP (interactive flat panel) portfolia výrobce a prozradil, jaké výhody přináší spolupráce tuzemským resellerům. Čtěte více

David Kordík (Samsung): Nabízíme vyspělé technologie a maximální podporu partnerů

7. 6. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
David Kordík, head of display division ve společnosti Samsung, nám prozradil, jaké novinky si společnost připravila v oblasti monitorů a digital signage. Řeč byla také o partnerském programu STEP a plánované Display Roadshow, kterou byste si neměli nechat ujít. Čtěte více

ViewSonic představil plány na druhé pololetí 2024 a uvedl na český trh nové produkty

10. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ViewSonic)
Společnost ViewSonic odhalila své ambiciózní plány na druhou polovinu roku 2024 a představila několik inovativních produktů. Klíčové novinky letošního roku zahrnují uvedení projektoru M10, bezdrátové sady ViewSonic Wireless Screen Casting Kit a herního monitoru XG272-2K-OLED. ViewSonic zároveň oznámil plánované zahájení výroby projektorů s 3LCD technologií. Čtěte více

Sharp/NEC uvedl na trh novou řadu interaktivních displejů LA

4. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sharp/NEC)
Nové displeje společnosti Sharp/NEC přinášejí pokročilé funkce pro podnikové zákazníky, kteří např. potřebují podpořit produktivitu hybridních schůzek. Samozřejmostí jsou nejvyšší standardy zabezpečení IT a maximální flexibilita. Možnosti přizpůsobení displeje rozšiřuje slot Intel SDM a funkce jako Sharp Meeting Launcher, FlatFrog Board for Rooms nebo AirServer pro bezdrátové sdílení. Čtěte více