Projekční technologie Panasonic proměnila Prahu v město světla

30. 10. 2025. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Panasonic)
Nejmodernější projekční technologie Panasonic se staly klíčovým prvkem letošního Signal Festivalu. Laserové a LCD projektory přetvořily pražské památky i vnitřní prostory v působivé umělecké instalace propojující svět kultury a inovací.
Autor: Tomáš Slavík (Fotografie použity se svolením Signal Festivalu)

Festival digitální a kreativní kultury Signal Festival opět rozzářil pražské ulice, historické fasády i veřejná prostranství. Letošní ročník, který se konal od 16. do 19. října 2025, přilákal více než půl milionu návštěvníků a poprvé využil nejmodernější projekční technologie Panasonic, jež se staly klíčovým prvkem několika uměleckých instalací po celém městě.

Špičkové projektory Panasonic pomohly umělcům oživit historickou architekturu, přetvořit běžné prostory v interaktivní scény a vytvořit vizuální zážitky, které překračovaly hranice klasické projekce.
Díky mimořádné barevné věrnosti, vysokému jasu a preciznímu sladění obrazu nabídly instalace návštěvníkům působivé okamžiky, v nichž se technologie přirozeně stala součástí uměleckého vyjádření.

„Signal Festival je pro nás inspirací i výzvou,“ říká Zdeněk Krýsl, Project Sales Manager zastupující Panasonic Connect Europe. „Bylo nám ctí stát se poprvé technologickým partnerem tak významného a oblíbeného projektu, jakým je Signal Festival. Spolupráce s jeho týmem nám umožnila ukázat možnosti našich projekčních technologií v inspirativním kulturním prostředí.“

Projekce na vodní stěnu

Jednou z nejpůsobivějších instalací letošního Signal Festivalu byla 3D projekce na vodní stěnu, kterou mohli návštěvníci obdivovat z Dvořákova nábřeží. Dílo s názvem Světlo Tzolk’inu vytvořilo tchajwanské studio Peppercorns a nabídlo jedinečné spojení vody, světla a pohybu, které vytvářelo dojem vznášejícího se hologramu.

3D projekce na vodní stěnu (Viktor Schwing)

Projekce byla realizována pomocí Panasonic DLP laserového projektoru PT-RQ32, který zajistil mimořádný jas, přesnost barev a stabilitu obrazu i v náročných venkovních podmínkách. Výsledkem byl fascinující vizuální zážitek, jenž dokonale zapadl do atmosféry večerní Prahy.

Videomapping na Staroměstské radnici

Dominantou letošní festivalové trasy v historickém centru Prahy se stal velkolepý videomapping na věž Staroměstské radnice. Italské studio mammasONica zde poprvé představilo své dílo OVERLOЯD, které proměnilo jednu z nejznámějších pražských památek v dechberoucí plátno světla a pohybu.

Instalace Proudy (Tomáš Slavík)

K projekci bylo využito šest DLP laserových projektorů Panasonic PT-RZ31, instalovaných na dvou pozicích na Staroměstském náměstí. Společně vytvořily plynulý, dokonale sladěný obraz, který si zachoval brilantní jas i při velkém měřítku projekce a podtrhl architektonickou krásu historické budovy.

Signal Inside – klidnější cesta k umění světla

Zatímco hlavní festivalové trasy přitahovaly tisíce návštěvníků, program Signal Inside nabídl klidnější a osobnější pohled na digitální umění. V interiérech po celé Praze vzniklo sedm instalací, které propojily architekturu, světlo a zvuk do jedinečných vizuálních kompozic.

Jednou z nejvýraznějších vnitřních instalací letošního ročníku byly Proudy od nizozemského umělce Roelofa Knola, umístěné v Kampusu Hybernská. Umělec zde proměnil prostor v hravou krajinu světla, zvuku a pohybu, která reagovala na přítomnost diváků. Návštěvníci svým pohybem rozpohybovali statické linie a stávali se tak přirozenou součástí samotného díla.

Instalace Proudy (Tomáš Slavík)

K realizaci instalace bylo použito sedm LCD projektorů Panasonic PT-MZ882. Tři promítaly na interaktivní podlahu reagující na pohyb návštěvníků a čtyři osvětlovaly interaktivní stěny v sousední místnosti. Díky přesné reprodukci barev, vysokému jasu a tichému provozu těchto projektorů vznikla vizuálně působivá a technicky precizní instalace, která zaujala dospělé i děti a potvrdila, že spojení moderní technologie a kreativity dokáže vytvořit skutečně pohlcující zážitek.

Technologie, která spojuje umění a inovaci

Panasonic dlouhodobě podporuje projekty, které propojují technologii, udržitelnost a kreativitu. Zapojení do Signal Festivalu je součástí širší strategie společnosti, která má za cíl inspirovat lidi prostřednictvím obrazu, rozvíjet digitální kulturu a ukazovat, jak mohou inovace obohatit veřejný prostor.

Festival i letos potvrdil, že Praha patří mezi evropská centra digitálního umění a projekční systémy Panasonic se staly jeho srdcem i světlem současně.

O společnosti Panasonic Connect Europe

Panasonic Connect Europe je součástí skupiny Panasonic Corporation a zaměřuje se na poskytování inovativních B2B řešení v oblastech vizuálních systémů, IT infrastruktury, průmyslové automatizace a mobilních technologií.

Cílem společnosti je pomáhat podnikům a organizacím transformovat jejich provoz prostřednictvím technologií, které spojují spolehlivost, efektivitu a udržitelnost.

Více informací naleznete na https://eu.connect.panasonic.com/cz/cs/projektory.

Fotografie jsou použity se svolením Signal festivalu.

Štítky: 

Podobné články

Hasan Koçyiğit, viceprezident pro obchod a marketing ve společnosti ViewSonic

Hasan Koçyiğit (ViewSonic): Stavíme na vztazích s partnery i zákazníky

13. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a ViewSonic)
Hasan Koçyiğit, viceprezident pro obchod a marketing ve společnosti ViewSonic, se s námi v rozhovoru podělil o nejnovější informace související s děním v této firmě zaměřené na zobrazovací technologie. Kromě produktových novinek se můžete seznámit také s aktuální kondicí společnosti nebo o plánu stát se dodavatelem komplexních řešení a ekosystémů. Čtěte více

ViewSonic se dlouhodobě zaměřuje na inovace

24. 7. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Josef Švejda ze společnosti ViewSonic se v rozhovoru zaměřil na klíčové trendy ve spotřebitelském segmentu, jako je autonomní fungování zařízení a integrace Wi-Fi a Bluetooth konektivity. Představil také nejzajímavější produktové novinky značky a vysvětlil, proč jsou produkty ViewSonic atraktivní volbou pro resellery. Čtěte více

TCL uvede na trh nové přenosné projektory

6. 10. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: TCL)
Na český a slovenský trh přichází trojice chytrých, na cesty připravených projektorů TCL PlayCube, TCL Projector A1s a TCL Projector C1, díky kterým si uživatelé vychutnají svůj oblíbený obsah téměř kdykoli a kdekoli. Novinky kombinují snadné ovládání s kvalitním zvukem i obraz v kompaktním provedení, které se přizpůsobí každému místu. Čtěte více

Epson představil přenosné streamovací projektory Lifestudio s technologií Sound by Bose

18. 9. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Epson)
Společnost Epson představila své první chytré streamovací přenosné projektory s technologií Sound by Bose pro náročné zákazníky, kteří ocení to nejlepší z domácí zábavy. Novinky se sdružují v řadě Lifestudio, která aktuálně zahrnuje přenosné projektory a modely s ultrakrátkou projekční vzdáleností. Čtěte více