Intel představil nové desktopové procesory. Levné i výkonné herní

6. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
V čele nových procesorů Intel řady Comet Lake-S pro stolní počítače stojí model Core i9-10900K, podle výrobce nejvýkonnější herní procesor současnosti dosahující se svými deseti jádry frekvence až 5,3 GHz. Vedle této výkonné novinky však Intel představil i řadu dostupnějších variant napříč řadami i3, i5, i7, Celeron i Pentium.

Vlajková loď desáté generace desktopových procesorů, odemčený model Core i9-10900K, zaujme celou řadou vlastností: má deset jader, 20 vláken a podporuje operační paměti DDR4 běžící na frekvenci 2 933 MHz.

Třetí generace technologie Intel Turbo Boost Max přináší automatické navýšení výkonu v závislosti na aktuálním vytížení jednotlivých jader a umožňuje tak průběžně reagovat na výkonové požadavky právě běžících her a aplikací. Implementace verze 3.0 této technologie podle Intelu umožňuje:

  • Ve hrách dosáhnout až 187 snímků za vteřinu při současném streamování a zaznamenávání obrazu. Podle propočtů Intelu jde až o 63% navýšení oproti tři roku starému PC.
  • 12% zvýšení výkonu při editaci videa ve srovnání s předchozí generací (15% navýšení oproti tři roky starému PC).
  • 18% zvýšení výkonu při editaci 4K videa ve srovnání s předchozí generací (35% navýšení oproti tři roky starému PC).
  • Celkově až 31% zvýšení celkového systémového výkonu ve srovnání s tři roky starým PC.

Thermal Velocity Boost a další inovace

Další (po)krok při práci s výkonem jednotlivých jader představuje funkce Thermal Velocity Boost, umožňující krátkodobě výkon jader zvyšovat ještě o něco více. V běžném režimu Turbo lze při zapojení všech jader počítat s frekvencí 4,8 GHz a při využití funkce Turbo Boost Max 3.0 se lze dostat na 5,2 GHz. Technologie Thermal Velocity Boostpak umožní dosáhnout frekvencí až 4,9 GHz (více jader), respektive 5,3 GHz (jedno jádro). A to už jsou oproti výchozímu taktu nastavenému na 3,7 GHz zajímavá čísla, že?

Spolu s dobou pokročila také podporovaná konektivita – procesory Intel Core 10. generace tak nativně podporují jak 2,5Gbps Ethernet, tak i Wi-Fi 6 (Gig+). Dále nechybí ani podpora protokolů jako USB-C, Thunderbolt 3 či Intel Optane.

Obecně Intel nabídne i procesory Core 10. generace ve třech variantách – jako odemčené připravené pro přetaktování a mířící mezi nejnáročnější uživatele a herní nadšence. Dále jde o standardní variantu a naposledy o variantu bez integrovaného grafického jádra – tedy např. Core i9-10900KF. Ve výchozí výbavě přitom tento model obsahuje integrovaný grafický čip Intel UHD 630.

I přes veškeré inovace se však Intel stále nedokázal posunout od (i když již značně optimalizovaného) 14nm výrobního procesu.

Aby byly informace kompletní, hodí se dodat, že procesory budou využívat novou patici LGA 1200 a poběží na deskách s čipsety Intel řady 400, což je kombinace, která mimo jiné zajistí i potřebné vyšší napájení.

Změny napříč řadami

Intel neinovoval pouze ve své nejvyšší řadě i9, ale i napříč dalšími svými procesorovými rodinami (i3, i5, i7, Celeron i Pentium).

Zástupci ve druhé nejvyšší procesorové řadě i7 výrobce přicházejí na trh s maximální základní frekvencí až 3,8 GHz a v závislosti na konkrétním modelu nabídnou až osm jader a frekvenci mohou krátkodobě „vyšponovat“ až na 5,1 GHz. I v tomto případě mohou zákazníci počítat s podporou DDR4 pamětí na frekvenci až 2 933 MHz. TDP se standardně pohybuje od 65 do 125 W podle varianty, u nejvyššího modelu se však může nárazově vyšplhat až na dvojnásobek. Stejně jako v případě nižších řad se využívá sběrnice PCI Express 3.0 až se 40 linkami.

V řadě i5 na trh přijdou procesory s výchozí frekvencí až 4,1 GHz (a maximem až 4,8 GHz). To vše maximálně se šesti jádry a DDR4 RAM pamětí s frekvencí nejvýše 2 666 MHz. TDP se standardně pohybuje v rozmezí 65 a 125 W.

V řadě i3 pak počítejte s frekvencí 3,8 GHz v základu a maximálně pak až 4,6 GHz při zapojení funkce Turbo. Procesory nabídnou maximálně čtyři jádra a pojmou paměti s frekvencí do 2 666 MHz. TDP bylo stanoveno na 65 W.

Pro základní využití jsou připraveny procesory Pentium a Celeron se dvěma nebo čtyřmi jádry taktovanými na maximálních 4,2 GHz. S pokročilými funkcemi jako jsou TurboBoost či Thermal Velocity Boost v tomto případě samozřejmě počítat nelze. Paměti DDR4 pracují na maximálním taktu 2 666 MHz a o zpracování grafiky se starají integrované čipy UHD 610 nebo UHD 630. TDP má hranici 58 W.

Do prodeje by se nové procesory měly postupně dostávat již od května 2020.

Podobné články

To nej z veletrhu IFA 2019

30. 9. 2019. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: DCD Publishing)
Berlínská IFA, kterou bychom mohli bez okolků nazývat evropským CESem, se opět překonala. Letos sem totiž zavítal rekordní počet vystavovatelů, jichž zde byly téměř 2 000. Německá metropole se tak na pár dní pro IT, ale i laickou veřejnost opět stala jedním z nejsledovanějších míst. Novinky z tohoto veletrhu spotřební elektroniky byly v podstatě ve všech médiích. A my rozhodně nebudeme výjimkou. Čtěte více

Cooler Master, MSI a AMD spolupracují při uvedení 3. generace procesorů Ryzen řady 3000

20. 8. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cooler Master)
Společnost Cooler Master spojuje své síly se značkami MSI a AMD při uvedení nové řady procesorů AMD Ryzen řady 3000 a představují kampaň Play Fast, Play Cool. Cílem kampaně je zaměřit se na přizpůsobitelnost a univerzálnost základních desek řady X570. Tvůrci počítačů si mohou vybrat, jak přizpůsobit svůj build tak, aby co nejlépe vyhovoval preferencím pro výkon a stabilitu. Čtěte více

Intel představil 10. generaci procesorů Core

29. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Společnost Intel na veletrhu Computex představila detaily dlouho očekávané nové generace procesorů řady Core. Rodina procesorů Ice Lake staví na 10nm výrobním procesu a nejprve přijde v provedení pro mobilní zařízení (série U a Y). Čtěte více

ASUS bude podporovat nejnovější procesory AMD Ryzen na deskách AM4 řad 300 a 400

14. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Asus)
Společnost ASUS vydá aktualizace systému BIOS pro své základní desky řady 300 a 400, čímž zajistí jejich kompatibilitu s nejnovější generací procesorů AMD Ryzen. Nejnovější aktualizaci systému BIOS pro uvedené základní desky lze stáhnout z oficiální webové stránky společnosti ASUS. Čtěte více