Intel křísí desktopové PC

21. 3. 2014. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Intel)
Odemčené procesory, nové technologie a další plány na zlepšení, platformové funkce a softwarová partnerství, jejichž cílem je oživit oblast stolních počítačů.

Zájem o tuto kategorii výrazně zvýšily atraktivní nové designy typu mini PC nebo počítačů typu all-in-one a společnost Intel chce nabídnout nové schopnosti, které spotřebitelé i firemní uživatelé chtějí. Hlavní kategorii mezi uživateli stolních počítačů tvoří nadšenci a právě na ně jsou zaměřeny novinky, které dnes ve svých plánech Intel představil. Desktopová divize společnosti Intel si vedla obzvláště dobře v posledním čtvrtletí roku 2013, kdy oproti předchozímu roku zaznamenala nárůst objemu o 7 procent.

Intel představil speciální odemknutou verzi procesoru Intel Core čtvrté generace, kódově označovanou jako „Devil’s Canyon.” Na trhu by se měla objevit v polovině roku 2014. K novinkám, které přináší, patří lepší termální rozhraní a lepší materiály v okolí CPU, což by mělo vést k nárůstu výkonu a větším možnostem taktování. Pro ty, kteří vyžadují maximální počet jader i propustnost pamětí, nabídne Intel osmijádrový procesor Intel Core Extreme Edition o 16 vláknech. Bude uveden ve druhé polovině tohoto roku, bude podporovat nový paměťový standard DDR4 a nabídne velmi vysoký výkon pro hry, editaci videa, 3D obsah a další možnosti využití.

Intel rovněž představil plány pro výroční edici procesoru Intel Pentium, jenž připomene více než 20 let používání značky Pentium. Procesor bude obsahovat odemknuté multiplikátory, které umožní zvýšit počet jader i paměťové frekvence nezávisle na zbytku systému. Vedle toho byly potvrzeny plány na uvedení odemknutých desktopových verzí chystané páté generace Intel Core s grafikou Iris. Procesory mají kódové označení „Broadwell”.

Široká škála nových designů desktopů výrazně přispěla k nárůstu zájmu o tento druh počítačů a ukázala, že lidé touží po kreativním designu, jenž zároveň plně využívá výkonu procesoru i funkcí, které Intel nabízí. Tyto systémy svým uživatelům nabízejí skutečnou hodnotu — od mini PC na tak neobvyklých místech, jako jsou lodi nebo kiosky, přes plně vybavené, leč prostorově úsporné systémy, jako je herní systém Steambox, až po přenosné počítače typu all-in-one v kuchyni. Na základě těchto nových designů uzavřel Intel partnerské dohody s mnoha softwarovými výrobci, kteří dodají na trh multiuser a multitouch (MU/MT) aplikace. Jde například o hry nebo vzdělávací tituly vhodné pro velikost a možnosti dotykového ovládání počítačů typu all-in-one.

Intel rovněž představil referenční design přenosného all-in-one PC s názvem „Black Brook,” tenký a lehký počítač, na kterém lze pohodlně pracovat kdekoliv v domě. Systém byl postaven se zřetelem k využití nových technologií, takže je vybaven integrovanou kamerou Intel RealSense 3D, sadou čtyř mikrofonů, prémiovým audiem a displejem full HD.

Intel Ready Mode Technology je funkce, která využívá úsporných stavů u procesorů Intel Core čtvrté generace. V kombinaci s optimalizací softwaru a základní desky je dosaženo toho, že tyto počítače jsou neustále připraveny, neustále online a přitom spotřebovávají jen minimum energie. Technologie Intel Ready Mode v kombinaci se softwarovými tituly třetích stran tak nabídne PC, které je okamžitě k dispozici, automaticky se aktualizuje nebo také synchronizuje a ukládá pořízené fotografie. Technologie je dostupná na vybraných OEM systémech, přičemž mnoho dalších přibude v průběhu roku 2014.

Štítky: 
Procesory, PC, Intel

Podobné články

Intel zahájil prodej nových mobilních procesorů 11. generace

13. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Nejnovější generace notebookových herních CPU od Intelu, označovaná také jako Tiger Lake-H, dosahuje taktů až 5 GHz. Procesory vyráběné 10nm SuperFin metodou slibují maximální možný výkon pro hráče, tvůrce obsahu i profesionální uživatele. Současně byly představeny procesory pro mobilní profesionály zastoupené modely Core i9-11950H Xeon W-11000. Čtěte více

ARMové Macy získávají díky Parallels schopnost spouštět Windows

19. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Parallels)
Nová verze nástroje Parallels Desktop 16.5 pro Mac přináší do světa počítačů vybavených armovými procesory Apple M1 možnost spouštění virtualizovaných Windows 10 (v ARM edici). Čtěte více

Nvidia představila vlastní serverové procesory

15. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Grace, jak Nvidia svůj nový procesor nazývá, je založen na ARMu. Ve vybraných operacích, jako jsou výpočty pro umělou inteligenci a obecně high performance computing (HPC), na které se specializuje, slibuje oproti dnes běžně používaným řešením až 10× vyšší výkon. Čtěte více
Wafery pro produkci čipů

Nedostatek čipů může přetrvávat roky

7. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Yahoo Finance)
CEO a předseda představenstva společnosti Cisco Chuck Robbins se nechal v rozhovoru pro Yahoo Finance slyšet, že současné potíže s dodávkami čipů mohou přetrvat měsíce i roky. V podobném duchu se bohužel nesla i následná reakce šéfa Intelu Pata Gelsingera. Čtěte více