Evropský trh s AR a VR technologie v roce 2027 v hodnotě přesáhne 10 miliard USD

8. 6. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle odhadů IDC utratí Evropané v letošním roce 1,1 miliardy USD za technologie pro rozšířenou realitu a 3,4 miliardy USD za virtuální realitu. Ačkoli jsou aktuální odhady o něco nižší než původní prognózy, stále se pro letošek počítá s 32% růstem.

IDC dále odhaduje, že výdaje na AR a VR mezi lety 2022 až 2027 výdaje porostou průměrným tempem téměř 25 %.

„Mnoho evropských organizací v reakci na vysokou inflaci a obecný makroekonomický vývoj přehodnotilo postoj k některým IT projektům, což bohužel zapříčinilo určité omezení investic do AR či VR technologií,“ uvedl analytik IDC Lubomir Dimitrov. „Nicméně změna priorit, která klade důraz na optimalizaci návratnosti a zvyšování produktivity a efektivity, bude zájem o AR a VR podporovat, a to i z důvodu stále častějšího prosazování různých forem vzdálené práce a spolupráce – a to i v průmyslu – tlaku na růst bezpečnosti zaměstnanců.“

Nejvíce za AR a VR technologie v roce 2023 v Evropě utratí spotřebitelé spolu s maloobchodní sférou a diskrétní výrobou. Dohromady jde o 63,7 % celkových výdajů.

V oblasti B2B budou dlouhodobě nejrychleji růst odvětví, která se zabývají zdroji, a to s dvouciferným růstem po celé zmiňované období. AR/VR technologie pomáhají podnikům zvyšovat efektivitu tím, že umožňují poskytnou rychlou podporu na dálku a efektivně řešit problémy v případě poruchy zařízení.

Současně zvyšují produktivitu, protože rozšiřují lidské schopnosti, a zvyšují bezpečnost tím, že v prvních fázích zaškolování umožňují nahradit výcvik v často nebezpečném prostředí možností si vše nejprve v klidu osahat v bezpečném prostoru. Např. v odvětví těžby surovin je bezpečnost klíčová a AR umožňuje odborníkům virtuálně kontrolovat stroje i okolní prostředí, což umožňuje podrobnou a přesnou revizi nebezpečných oblastí bez ohrožení obsluhy na pracovišti/staveništi apod.

Tréninky a školení, prezentace produktů v obchodech a údržba průmyslových strojů a zařízení budou letos v B2B segmentu nejčastějšími důvody k investicím do AR/VR. Virtuální školení jsou populární díky tomu, že zaměstnancům umožňují rychleji zvládnout základní návyky praktickým, zábavným interaktivním způsobem, navíc bezpečně. Navíc bývají oproti tradičním formám školení levnější.

V dlouhodobém horizontu bude nejvíce investic směřovat do (týmové) spolupráce a oblasti vzdálené či hybridní práce, růst tohoto segmentu bude v průměru dosahovat téměř 90 %. Mělo by jít zejména o atraktivnější a více pohlcující alternativu klasických audio- a videokonferencí.

Podobné články

Globální prodej PC se v prvním čtvrtletí 2024 vrátil na předpandemickou úroveň

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle údajů společnosti IDC se celosvětový trh s osobními počítači po dvou letech poklesu vrátil v prvním čtvrtletí roku 2024 k růstu. Celkem se v tomto období prodalo 59,8 milionu PC, což představuje meziroční nárůst o 1,5 %. Čtěte více
Ilustrační foto (Motorola)

Samsung se znovu stal nejprodávanější značkou chytrých telefonů

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej smartphonů v prvním čtvrtletí roku 2024 podle IDC meziročně vzrostl o 7,8 % a Samsung se znovu vyhoupl do pozice nejprodávanějšího výrobce. Čtěte více

Globální trh s monitory se ve 4. čtvrtletí 2023 vrátil k růstu. Mírné oživení by mělo pokračovat

9. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej počítačových monitorů zakončil rok 2023 pozitivně – v posledním loňském kvartále se podle IDC prodalo 31,9 milionu zařízení. Výsledný meziroční růst na úrovni 3,8 % za čtvrtý kvartál tak dokonce mírně překonal původní prognózu, jež předpokládala růst o 3,2 %. Čtěte více

Prodej nositelné elektroniky vloni mírně rostl, do budoucna se očekává růst poptávky

4. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Trh s nositelnými zařízeními ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 podle IDC meziročně klesl o 0,9 %. Navzdory zlepšeným ekonomickým podmínkám zaznamenaly vyspělé trhy, jako jsou Spojené státy, západní Evropa a Japonsko, ve na konci loňského pokles v důsledku utlumené poptávky, náročného srovnání s obchodně úspěšným rokem 2022 nebo převisu nahromaděných zásob. Čtěte více