Evropské výdaje na IoT v roce 2024 přesáhnou 260 miliard dolarů

1. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC odhaduje, že evropské organizace v roce 2024 investují do řešení souvisejících s internetem věcí přibližně 260 miliard dolarů. Růst výdajů na internet věcí bude podle IDC v roce 2024 a v dalších letech postupně nabírat na dynamice díky oživení evropské ekonomiky a zaznamená pětiletou složenou roční míru růstu (CAGR) ve výši 11,8 %. Do roku 2027 by tak měl trh dosáhnout hodnoty téměř 368 miliard dolarů.

Růst trhu internetu věcí v posledních dvou letech mírně zpomalil v důsledku geopolitických a makroekonomických dopadů na evropskou ekonomiku. Internet věcí však i nadále slouží jako katalyzátor pro podniky, které nasazují digitalizační projekty. Pro organizace, které se snaží snížit náklady, zlepšit zákaznickou zkušenost a stanovovat nové strategické cíle, je IoT klíčovým faktorem provozní efektivity, který pomáhá optimalizovat procesy a automatizovat provoz.

„Na IoT je třeba pohlížet jako na strategický nástroj, který organizacím umožní dosáhnout jejich cílů v oblasti odolnosti uprostřed bezprecedentních geopolitických, makroekonomických a zdravotních výzev,“ řekla Alexandra Rotaru, senior analytička evropského týmu IDC. „Internet věcí může organizacím pomoci transformovat jejich provoz, vytvářet nové hodnoty a přinášet obchodní příležitosti. V současné atmosféře nejistoty a nestability takové přínosy podtrhují význam využití internetu věcí jako strategického aktiva.“

Evropské výdaje na internet věcí budou taženy především investicemi z odvětví výroby, veřejných služeb a odborných služeb. Očekává se, že v pětiletém prognózovaném období nejrychleji porostou výdaje na software, přičemž hlavními případy využití budou monitorování stavu procesů a správa výrobních prostředků.

Organizace se dále zaměří na moduly a senzory a na související služby, jako je průmyslová údržba, vertikální outsourcing podnikových procesů, infrastruktura jako služba a data jako služba.

Předpokládá se, že významný růst zaznamenají investice do rozsáhlých sítí s nízkým příkonem (LPWAN). Tyto sítě poskytují energeticky úsporné, dálkové a nákladově efektivní připojení pro zařízení internetu věcí, která vyžadují pouze občasný přenos malého množství dat. Příkladem takových zařízení jsou inteligentní měřiče, zařízení pro sledování majetku, monitory životního prostředí a inteligentní zemědělské nástroje.

Podobné články

Ve druhém čtvrtletí bylo na AI připraveno 14 % prodaných PC

27. 8. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Canalys)
Podle nejnovějších údajů společnosti Canalys bylo ve 2. čtvrtletí 2024 dodáno 8,8 milionu počítačů s umělou inteligencí. Tato zařízení jsou definována jako stolní počítače nebo notebooky, které obsahují čipovou sadu nebo dedikovaná jádra pro specializované pracovní úlohy AI (například NPU). Čtěte více

Prodej tabletů překonal předpandemickou úroveň a vykázal slušný růst

15. 8. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle informací společnosti IDC zaznamenal celosvětový prodej tabletů ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziroční nárůst o 22,1 % na celkových 34,4 milionu kusů. Kromě mizerných výsledků z loňska, se kterými se letošní prodej porovnával, pramenil pozitivní vývoj zejména ze zahájení nově představených produktů z dílen předních světových výrobců. Čtěte více

Celosvětové výdaje na IT porostou v roce 2024 o 7,5 %

23. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Nejnovější prognóza společnosti Gartner očekává, že celosvětové výdaje na IT letos dosáhnou celkové výše 5,26 bilionu dolarů, což představuje nárůst o 7,5 % oproti roku 2023. Jde o pokles oproti předpovědi z předchozího čtvrtletí, která předpokládala 8% nárůst, ale o zvýšení oproti původní prognóze ve výši 5,06 bilionu dolarů. Čtěte více

Prodej PC ve druhém čtvrtletí vzrostl o tři procenta

19. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Trh s tradičními osobními počítači zaznamenal po osmi po sobě jdoucích čtvrtletích poklesu druhé čtvrtletí růstu. Podle společnosti IDC dodávky ve druhém čtvrtletí roku 2024 dosáhly 64,9 milionu kusů, což představuje meziroční růst o tři procenta. Zatímco celkový trh těžil z příznivého srovnání s rokem 2023, slabé výsledky v Číně trh nadále brzdily. Bez zahrnutí Číny by vzrostly celosvětové dodávky meziročně o více než pět procent. Čtěte více