Co se k tomu hodí?
Přestože je slovo „prodejce“ považováno v některých kruzích za urážku, já osobně jsem na svou práci jako prodejce hrdý. A to proto, že lidem pomáhám řešit jejich problémy rychleji a s menší námahou.
Pokud své povolání berete stejně – jako prodejce zájezdů například pomáháte lidem odpočívat, jako prodejce vitamínů se staráte o jejich zdraví nebo se jako prodejce brzdových destiček staráte o jejich bezpečnost – následující tip se vám bude hodit.
Pokud totiž plníme svou roli dobře a nepřemýšlíme o tom, „co dalšího bychom zákazníkovi mohli prodat“, ale spíše „co dalšího by mu pomohlo vyřešit jeho problém“ můžeme mu před uzavřením objednávky říci také:
„K tomuto produktu se hodí také X. Chcete se na něj podívat?“
nebo
„K tomuto produktu se hodí také X. Můžu vám jej doplnit do objednávky?“
Pokud se zákazníky nejednáte osobně, ale posíláte jim například katalog, stejného cíle dosáhnete tím, že u každé fotografie produktu uvedete také další, které jeho účinnost či užitek dále podporují.
Nevnucujeme.
Netlačíme zákazníka do nákupu.
Pouze ukazujeme, co dalšího by mu pomohlo.
A protože tímto způsobem přebíráte iniciativu a zákazníkovi stačí na vaši nabídku jen kývnout, současně tím i zvyšujete prodej.
Jak v následujících sedmi dnech změníte váš systém prodeje, aby zákazník u každého nákupu věděl, co dalšího se mu k vybranému produktu bude hodit?
Autor: Pavel Řehulka