Češi se cítí ohroženi při provádění finančních transakcí online

26. 6. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Více než třetina (37 %) internetových uživatelů v Česku věří, že návštěva banky „u přepážky“ je bezpečnější než internetové bankovnictví. I přes veškeré obavy však většina lidí stále některé platby online provádí. Mnozí uživatelé přitom nezavedli ani základní bezpečnostní opatření.

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak může útočník získat přístup k online bankovnímu účtu, je vydávat se za majitele účtu. To lze provést získáním informací phishingem, kdy uživatelé nevědomky zadávají svá uživatelská jména a hesla na falešných webech. Dalším způsobem je zachycení uživatelského jména a hesla bankovním trojským koněm v době, kdy se uživatel přihlašuje na oficiálních stránkách. Těmto útokům jsou vystaveny počítače i mobilní zařízení.

Průzkum ukázal, že značná část českých uživatelů (38 %) se cítí při provádění online finančních transakcí ohrožena. Více než polovina (57 %) dotázaných uvedla, že platby offline jim připadají spolehlivější než ty online. Jen 37 % dotázaných uvedlo, že offline bankovnictví je bezpečnější.

I přes všechny obavy však většina internetových uživatelů provádí online platby: 87 % dotázaných z ČR používá pro online platby své desktopy nebo notebooky, 9 % používá tablet, 19 % platí pomocí svých chytrých telefonů a 8 % majitelů chytrých televizí připustilo, že využívají k platbám právě tato zařízení. Podle průzkumu rovněž více než jeden ze čtyř uživatelů nijak nechrání svá online finanční data.

„Je nezbytné, aby banky investovaly do technologií k zajištění bezpečného bankovního prostředí pro své zákazníky. Tento přístup ujistí zákazníky, kteří dávají přednost docházení na pobočky, že online a mobilní bankovnictví je bezpečné. Také bude sníženo riziko u nedbalých zákazníků, kteří by mohli ztratit důležitá finanční data,“ řekl analytik Kaspersky Lab Ross Hogan.

Údaje vyplývají z průzkumu Kaspersky Lab a B2B International, který oslovil přes jedenáct tisíc uživatelů ve 23 zemích včetně Česka.

Štítky: 
Bezpečnost, Platby, Kaspersky

Podobné články

GFI Unlimited uvádí nabídku kompletního zabezpečení práce na dálku pro SMB firmy

1. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Dodavatel řešení bezpečnosti v podnikových sítích GFI Software představil nabídku cenově dostupného komplexního řešení IT bezpečnosti a spolupráce pro SMB firmy. Prostřednictvím licenčního modelu GFI Unlimited mohou nyní firmy získat kompletní sadu aplikací za méně než 40 USD na rok a uživatele. Čtěte více

Firmy i státní instituce se potýkají s tisícovkami škodlivých emailových zpráv denně

28. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: České Radiokomunikace)
S masivním nárůstem práce z domova je infrastruktura společností vystavena odlišným bezpečnostním rizikům, než kterým čelí obvykle. Útočníci do firemních infrastruktur pronikají prostřednictvím zneužití lidského faktoru. Středně velká společnost přitom podle Českých Radiokomunikací čelí několika tisícům e-mailům se škodlivým obsahem denně. Čtěte více

Evropští IT prodejci generují z řízených služeb již čtvrtinu svého obratu

27. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: SolarWinds MSP)
Podle průzkumu společnosti průzkumu SolarWinds MSP 2019 Trends in Managed Services průměrný IT prodejce v Evropě generuje již čtvrtinu svého obratu z řízených služeb. Průzkum tak potvrdil další nárůst podílu IT služeb s pravidelným příjmem na úkor tradičního obchodního modelu, kdy se jednorázově platí za odstranění problémů s IT infrastrukturou. Čtěte více

Počet kyberútoků na české společnosti je nad celosvětovým průměrem, více než 20 % hrozeb pochází z ČR

26. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Na jednu českou organizaci bylo v předchozích šesti měsících podle Check Pointu vedeno v průměru 530 kyberútoků za týden. Celosvětový průměr přitom činí 491 kyberútoků týdně na jednu společnost. Čtěte více