Češi se cítí ohroženi při provádění finančních transakcí online

26. 6. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Více než třetina (37 %) internetových uživatelů v Česku věří, že návštěva banky „u přepážky“ je bezpečnější než internetové bankovnictví. I přes veškeré obavy však většina lidí stále některé platby online provádí. Mnozí uživatelé přitom nezavedli ani základní bezpečnostní opatření.

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak může útočník získat přístup k online bankovnímu účtu, je vydávat se za majitele účtu. To lze provést získáním informací phishingem, kdy uživatelé nevědomky zadávají svá uživatelská jména a hesla na falešných webech. Dalším způsobem je zachycení uživatelského jména a hesla bankovním trojským koněm v době, kdy se uživatel přihlašuje na oficiálních stránkách. Těmto útokům jsou vystaveny počítače i mobilní zařízení.

Průzkum ukázal, že značná část českých uživatelů (38 %) se cítí při provádění online finančních transakcí ohrožena. Více než polovina (57 %) dotázaných uvedla, že platby offline jim připadají spolehlivější než ty online. Jen 37 % dotázaných uvedlo, že offline bankovnictví je bezpečnější.

I přes všechny obavy však většina internetových uživatelů provádí online platby: 87 % dotázaných z ČR používá pro online platby své desktopy nebo notebooky, 9 % používá tablet, 19 % platí pomocí svých chytrých telefonů a 8 % majitelů chytrých televizí připustilo, že využívají k platbám právě tato zařízení. Podle průzkumu rovněž více než jeden ze čtyř uživatelů nijak nechrání svá online finanční data.

„Je nezbytné, aby banky investovaly do technologií k zajištění bezpečného bankovního prostředí pro své zákazníky. Tento přístup ujistí zákazníky, kteří dávají přednost docházení na pobočky, že online a mobilní bankovnictví je bezpečné. Také bude sníženo riziko u nedbalých zákazníků, kteří by mohli ztratit důležitá finanční data,“ řekl analytik Kaspersky Lab Ross Hogan.

Údaje vyplývají z průzkumu Kaspersky Lab a B2B International, který oslovil přes jedenáct tisíc uživatelů ve 23 zemích včetně Česka.

Štítky: 
Bezpečnost, Platby, Kaspersky

Podobné články

Jaká je připravenost na otevřené bankovnictví?

22. 10. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Trend Micro)
Směrnice PSD2 – známá také pod označením otevřené bankovnictví – zavádí bezpečnostní opatření nejen pro banky, ale také pro technologické společnosti, které data o zákaznících zpracovávají. Průzkum firmy Trend Micro potvrdil, že směrnicí ovlivněné organizace berou bezpečnostní rizika vážně, a to i nad rámec povinných opatření. Čtěte více

„Mobilní ochrana“ SandBlast Mobile přináší další funkce

22. 10. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Mobilní bezpečnostní řešení SandBlast Mobile společnosti Check Point se dočkalo dvou nových velmi užitečných vylepšení na ochranu před kyberhrozbami. „Download Prevention“ blokuje stahování škodlivých aplikací a profilů a „Zero-Phishing“ chrání před krádeží přihlašovacích údajů. Čtěte více

Acronis vylepšuje kybernetickou ochranu, tradiční metody jsou zastaralé

21. 10. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Acronis ohlásil tři nová řešení kybernetické ochrany (Acronis Cyber Protect, Acronis Cyber Platform a Acronis Cyber Infrastructure), která zásadně mění způsob, jakým podniky řeší moderní ochranu dat a výzvy kybernetické bezpečnosti. Čtěte více

IoT pod náporem kyberútoků

17. 10. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Technologie společnosti Kaspersky v průběhu prvního pololetí zaznamenaly 105 milionů útoků na zařízení internetu věcí, které pocházely z 276 000 unikátních IP adres. Jde o sedmkrát větší množství, než jaké bylo detekováno za stejný časový úsek minulý rok. Čtěte více