Češi netuší jakou hodnotu mají data poskytovaná technologickým společnostem

20. 7. 2021. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: Vodafone)
Žádost o poskytnutí alespoň nějakých údajů na nás dnes vyskočí téměř na každé internetové stránce. Lidé nad sdílením svých dat přemýšlejí a naprostá většina z nás odmítá sdílet své osobní údaje, přístup k médiím, kontaktům či chování na stránkách.

Ochotnější jsou lidé při sdílení GPS polohy a nákupní historie, i v tomto případě ale nejde ani o polovinu Čechů. Data mají přitom pro společnosti hodnotu několika málo stovek korun měsíčně, to ovšem ví jen 20 % z nás. Vyplývá to z průzkumu, který pro Vodafone Nápad roku provedla agentura STEM/MARK.

Když přijde na sdílení dat, většina z nás si dobře rozmyslí, které údaje jsme technologickým společnostem ochotni poskytnout. A mezi těmi, které jsou nakonec lidé ochotní sdílet často nejsou ani ty základní. Devět z deseti Čechů odmítá sdílet osobní údaje jako je rodné číslo nebo osobní doklad, obsah e-mailu a zpráv nebo údaje o platební kartě. Osobní údaje a údaje o platební kartě si přitom více střeží ženy. Podíl mužů, kteří jsou tato data ochotni sdílet, je i více než dvojnásobný v porovnání s ženami. 

Méně striktní jsou Češi ohledně sdílení fotografií a videí v telefonu nebo cloudu, kontaktů a zvuků z okolí přístroje. I tato data ovšem poskytne jen čtvrtina z nás. Chování v aplikaci nebo na webové stránce nechce sdílet polovina lidí. Také zde je očividná větší zdrženlivost žen, které jsou se sdílením těchto dat opatrnější. Odlišnost je patrná i u mladých ve věku 18 - 29 let, mezi kterými je na rozdíl od obecné populace více těch, kteří tato data ochotni sdílet jsou (50,5 %), než těch, kteří se o ně dělit nechtějí (42,6 %). Ochota sdílet chování v aplikaci nebo na webové stránce pak s rostoucím věkem klesá. Obecně jsou osobní údaje jako je rodné číslo, osobní doklady, jméno, příjmení, věk a bydliště ochotni více sdílet mladí Češi a muži.  

Ve všech zdarma nabízených službách je uživatel produkt, informace o něm slouží k vytváření profilů pro cílení reklamy a společnosti jako Facebook, Google, Microsoft, Twitter, TikTok a další tímto způsobem vydělávají na uživatelích peníze,” řekl Daniel Dočekal, expert na sociální sítě a soukromí uživatelů. „Miliardy či stovky milionů uživatelů těchto služeb se pak proměňuje snadno v miliardové zisky.“ dodal. 

GPS polohu, polohu na bázi vysílačů Wi-fi nebo mobilního signálu či nákupní historii je ochotna sdílet necelá polovina lidí. Podíl těch, kteří tato data sdílet nechtějí je jen o pár procent méně. 

 O tom, že jsou pro technologické společnosti sdílená data uživatelů cenná, není pochyb. Většina z nás ale netuší, že hodnota dat, která si o naši online aktivitě ukládají internetové společnosti jako Facebook, Google nebo Twitter dosahuje stovek korun měsíčně. Facebook a Google patří k těm, kdo na datech uživatelů vydělávají nejvíce, běžně i 300 až 400 korun měsíčně. Vše se navíc odvíjí od země a stavu ekonomiky a v ročním měřítku pak uživatel Facebooku či Google může znamenat výdělek i čtyři až pět tisíc korun. Z průzkumu vyšlo najevo, že o reálné hodnotě má správné ponětí jen 20 % Čechů, třetina (34,8 %) pak nemá o hodnotě vůbec odhad a další třetina (32,2 %) věří, že se částka pohybuje od desítky tisíc korun výš. Nejčastěji takto tipovali mladí ve věku mezi 18–29 lety (43,6 %), kteří jsou právě ke sdílení dat nejméně zdrženliví.

Průzkumu se zúčastnilo celkem 509 respondentů, kteří socio-demografickým rozložením reprezentovali celou českou populaci.

Štítky: 

Podobné články

Prodej počítačů v regionu EMEA nadále slušně rostl

29. 7. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Prodej stolních PC, notebooků a pracovních stanic v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky ve druhém kvartále letošního roku podle IDC meziročně vzrostl o 4,7 % na 22,2 milionu zařízení. Čtěte více

PC trh zaznamenal silnou poptávku, očekává se však ochlazení

23. 7. 2021. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: IDC)
Zvýšená poptávka po osobních počítačích v kombinaci s nedostatkem komponent, který výrazně ovlivnil nabídku notebooků, vedla k tomu, že růst počtu stolních počítačů v tomto čtvrtletí předstihl růst počtu notebooků. Čtěte více

Celosvětové výdaje na IT porostou v roce 2021 o 9 %

21. 7. 2021. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: Gartner)
Podle nejnovější prognózy společnosti Gartner dosáhnou celosvětové výdaje na IT v roce 2021 celkové výše 4,2 bilionu dolarů, což představuje nárůst o 8,6 % oproti roku 2020. Čtěte více

Prodej PC ve 2. čtvrtletí roku 2021 vzrostl o 4,6 %

19. 7. 2021. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: Gartner)
Podle předběžných výsledků společnosti Gartner dosáhly celosvětové dodávky osobních počítačů ve druhém čtvrtletí roku 2021 celkem 71,6 milionu kusů, což představuje nárůst o 4,6 % oproti druhému čtvrtletí roku 2020. Tempo růstu se zpomalilo a bylo omezeno dopadem přetrvávajícího nedostatku polovodičů. Čtěte více