Češi nejvíce utrácejí na britských, lucemburských a irských e-shopech

12. 5. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Visa)
Na internetu nakupují Češi stále více. Vedle domácích e-shopů jsou nejoblíbenější britské, lucemburské, irské, americké, německé a slovenské.
Foto: Freeimages.com

Zdaleka nejvíce, a to zhruba 110 milionů korun (přes čtyři miliony eur), utratí čeští držitelé karet Visa na britských e-shopech, dalších bezmála 31 milionů korun (1,13 milionu eur) spadá na lucemburské obchodníky a necelých 15 milionů (0,53 milionu eur) na irské internetové obchody. „Vysoká obliba britských e-shopů je dlouhodobým trendem – Češi rozumí anglicky a na rozdíl od amerických e-shopů zde odpadá komplikace s proclíváním. Při objednávce je pro Čechy klíčová jednoduchost, pohodlnost, a především bezpečnost nákupu. Jedním ze znaků důvěryhodnosti je logo Verified by Visa na webových stránkách e-shopu,“ informoval regionální manažer Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko Marcel Gajdoš.

Naopak v České republice při nakupování na internetu (e-commerce) nejraději utrácejí Slováci, a to necelých 635 milionů korun (23,2 milionu eur), Rusové se zhruba 225 miliony korun (8,2 milionu eur) a Američané s bezmála183 miliony korun (zhruba 6,7 milionu eur). Ti, stejně jako Češi, na internetu stále nejraději nakupují elektroniku nebo oblečení.

I v nákupním chování ale dochází k postupným změnám. Podle údajů Visa Europe totiž více roste počet placení kartou na internetu než částka, kterou Češi na internetu utratí. „Trend přechodu k levnějšímu zboží sledujeme již delší dobu. S tím souvisí i stále rostoucí obliba nakupování takzvaného digitálního obsahu, jako jsou mobilní aplikace nebo hudba. Stále významnou roli při nakupování hraje u Čechů široká nabídka slevových portálů,“ doplnil Gajdoš.

E-commerce posiluje

Prostřednictvím karty se od října 2013 do září 2014 na internetu kartami Visa zaplatilo zboží za bezmála 6,4 miliardy korun, což meziročně představuje nárůst o více než osm procent. Rozvoj elektronického nakupování Visa Europe prohlubuje také spolupráci se všemi významnými e-shopy na českém trhu, jako je např. Aukro.

Oblast e-commerce má před sebou stále velký potenciál růstu. Třeba i proto, že na rozdíl např. od Velké Británie je v České republice sice velký počet e-shopů na hlavu, ale jen málo z nich je terminalizovaných, tj. jen na velmi malém procentu z nich lze platit kartou. Zatímco počet internetových obchodníků je v obou zemích stejný (zhruba 37 tisíc), v České republice akceptuje platební kartu podle statistik Visa Europe pouze deset procent e-shopů, ve Velké Británii je to téměř 70 procent.

Dalšímu růstu e-commerce napomůžou i nové a inovativní technologie placení. V průběhu roku 2015 se chystá oficiální spuštění digitální peněženky V.me založené na cloudovém řešení. „Intenzivně komunikujeme s klíčovými bankami a internetovými obchodníky. Zkušenosti z jiných zemí potvrzují, že tento typ platební aplikace rozhodně napomůže zjednodušení a zrychlení nakupování a placení na internetu,“ uvedl Marcel Gajdoš.

Štítky: 

Podobné články

Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa pro Česko a Slovensko

Pět faktů o bezkontaktních a mobilních platbách

28. 4. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: VISA)
Stále více lidí přichází na chuť bezkontaktním a mobilním platbám a používají je i při běžných nákupech. Dali jsme proto dohromady několik zajímavostí o moderních platbách s Visa – ať už jde o platby kartou, mobilem nebo chytrými hodinkami. Čtěte více

Češi dávají přednost otisku prstu

21. 2. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Visa)
Čeští spotřebitelé vnímají biometrické ověřování plateb jako bezpečnější a pohodlnější oproti tradičním metodám. Např. 19 % procent zákazníků eshopů, kteří nedokončí svou objednávku, ji opustí kvůli zapomenutému heslu. Čtěte více

PSD2 – jen heslo už nestačí. Budou nákupy na e-shopech složitější?

9. 8. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: VISA)
Zákazníci nejen českých e-shopů se od 14. září letošního roku dočkají vylepšeného zabezpečení svých plateb. V platnost vstoupí evropská směrnice o platebních službách PSD2 a její principy silného ověření klienta (SCA). To přinese zásadní změny v ověřování online plateb. Heslo už stačit nebude, a kromě jednorázových přístupových kódů budou zákazníci naplno využívat biometrické technologie. Čtěte více

Visa díky umělé inteligenci zabránila podvodům v hodnotě 25 miliard dolarů

8. 7. 2019. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: Visa)
Společnost Visa dnes zveřejnila novou analýzu, z níž vyplývá, že technologie Visa Advanced Authorization (VAA) využívající umělou inteligenci pomohla za jeden rok finančním institucím zabránit podvodům ve výši 25 miliard dolarů. Globální systém plateb je tak díky této technologii bezpečnější pro maloobchodníky i spotřebitele. Čtěte více