Češi nakupují elektroniku na splátky

10. 12. 2012. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Expert elektro)
Elektronika je segmentem zboží, u kterého Češi nejvíce využívají možnosti nákupu na splátky. Z celkového objemu takto prodaných výrobků tvoří elektronika více než 50 %.
Foto: Sxc.hu

Čeští zákazníci po celý rok využívají splátkového prodeje zejména při nákupu bílé techniky, hlavně lednic, praček nebo myček nádobí, ale i televizí, počítačů a notebooků. Letos jsou v kurzu také elektronické čtečky knih a tablety.

Ještě před několika lety u nás obliba nákupů elektroniky na splátky prudce rostla. Nedávný vývoj ekonomiky však tento trend zastavil. „Češi začali být v době všeobecné nejistoty mnohem opatrnější a více si hlídali, za co utrácejí a zda budou mít na splácení úvěrů. Mezi lety 2008 a 2011 jsme zaznamenali pokles splátkového prodeje. V letošním roce však opět pozorujeme pozvolný nárůst poptávky. Ještě jsme ale nedosáhli podobných čísel, na jaká jsme byli zvyklí z období před krizí,“ řekl Robin Weintritt, ředitel prodeje sítě Expert Elektro.

Blížící se Vánoce ale nárůst ještě umocňují. V listopadu a prosinci zájem o nákupy na splátky oproti zbytku roku několikanásobně roste. Silný je také leden, protože mnozí zákazníci nákupy odkládají. Čekají na výhodné povánoční výprodeje. „Ve srovnání s rokem 2011 letos očekáváme mírný nárůst splátkového prodeje,“ řekl Robin Weintritt. Z celkového počtu transakcí v roce 2012 splátky figurují přibližně u osmi nákupů ze sta. V případě e-shopu je to méně, okolo tří procent. Zákazník totiž obvykle chce dražší zboží ještě před pořízením vidět a vyzkoušet. Rovnou při tom vyřídí veškerou administrativu přímo na prodejně.

V řetězci Expert Elektro lidé na splátky nejvíce nakupují televize, počítače a notebooky. Tato forma prodeje je oblíbená také u praček, sušiček, ledniček a mrazniček. Stále více rozšířené jsou také kreditní karty. Jejich výhoda spočívá ve větší flexibilitě a také v bohatém systému bonusů a odměn.

Nejčastější hodnota nákupu na splátky se pohybuje kolem 11 000 korun. „Na menší spotřebiče si lidé raději půjčí od známých nebo od rodiny, větší nákupy zase obvykle financují komplexním spotřebitelským úvěrem, který si berou na vybavení celého bytu, tedy nejen na elektroniku, ale například i na nábytek,“ dodal Robin Weintritt.

Štítky: 

Podobné články

Netradiční značky smartphonů již Čechy netáhnou

5. 9. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Expert Elektro)
Zatímco ještě v roce 2011 mohli Češi vybírat v obchodech řetězce Expert Elektro z nabídky šestnácti značek smartphonů, o tři roky později se jejich počet zdvojnásobil. Za výrazným nárůstem stála obliba netradičních značek, ke kterým si čeští zákazníci rychle našli cestu. Vloni však došlo k obratu: trh se z pohledu zastoupených značek nasytil a jejich celkový počet dokonce poklesl. Čtěte více

Češi stále častěji dávají přednost levnějším smartphonům

8. 7. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Expert Elektro)
Na trhu s chytrou elektronikou je v posledních letech patrný rostoucí zájem o zboží v nižší cenové kategorii na úkor střední třídy. Trend je nejviditelnější zejména u mobilních telefonů – zatímco v roce 2013 patřil prodaným smartphonům v ceně mezi čtyřmi a osmi tisíci korunami 34% podíl, vloni to bylo již jen necelých 20 %. Čtěte více

K celoplošnému zdražení elektroniky by dojít nemělo, pokles cen ale zpomalí

25. 1. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Expert Elektro a ČSÚ)
Monitory, MP3 a Blu-Ray přehrávače nebo přenosná rádia s CD. U této spotřební elektroniky byly s koncem loňského roku její ceny již dokonce meziročně mírně vyšší. Z aktuálních dat Českého statistického úřadu zároveň vyplývá, že v nejžádanějších kategoriích elektro zboží, jako jsou mobilní telefony nebo notebooky, pokles cen i nadále zpomaloval. Čtěte více
Ricatech RMC90

Mezi Čechy roste obliba retro elektroniky

20. 7. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Expert Elektro)
Na „recyklaci“ starých nápadů slyší Češi nejen v oblasti módy nebo umění. Pozitivní vztah českých zákazníků k minulým časům je patrný i v oblasti elektroniky a domácích spotřebičů. Podle společnosti Expert Elektro zájem o retro elektroniku roste, jen v loňském roce se jí prodalo dvakrát více než v předchozím období. Čtěte více