CES 2024: Audio, video, AR/VR a další oblasti

26. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
V předchozích článcích jste se mohli seznámit s novinkami ze světa osobních počítačů, na CESu jsou však samozřejmě k vidění i představitelé mnoha dalších tržních segmentů. Nyní tedy dáme prostor zástupům z oblastí, jako jsou audio a video průmysl, chytré telefony či virtuální a rozšířená realita.
A/R brýle Sony pro tvorbu 3D obsahu

Společnost Samsung patří mezi leadery (nejenom) v segmentu audia a videa a na jejích prezentacích na veletrhu CES to bylo dobře patrné. Zákazníci si tak mohli prohlédnout širokou škálu nových televizorů včetně nejnovějších špičkových modelů řady Neo QLED 8K nebo soundbarů. Nechyběl ani operační systém Tizen ve verzi 2024, který dále vylepšuje a usnadňuje sledování televize.

Svého představení se dále dočkal např. projektor s bezdrátovou konektivitou The Premiere 8K s mimořádně krátkou projekční vzdáleností a řadou skvělých vlastností, mezi něž patří třeba špičkové ozvučení (do výbavy patří patentovaná technologie Sound-on-Screen s výkonnými softwarovými algoritmy a jedinečným prostorovým zvukem), podpora cloudového hraní, hlasové ovládání nebo možnost rozdělit obraz na čtyři samostatná okna.

Pomyslnou třešničkou na dortu pak byla prezentace panelů s novými průhlednými micro LED diodami. Obrazovka, na první pohled prostě tabulka průhledného skla, se ve skutečnosti pyšní extrémně malými LED čipy a precizním výrobním procesem schopným dokonale eliminovat viditelné spoje i lom světla. Výrobní proces umožňuje instalaci LED okruhů přímo na sklo. Výsledkem mnohaletého vývoje je jasný a ničím nerušený obraz v domácnostech, ve firmách i na dalších místech. Výhodou je i modulární provedení, díky němuž si uživatelé můžou vybrat a na míru přizpůsobit tvar, velikost a poměr stran obrazovek.

S unikátní novinkou na veletrh dorazilo také LG, které návštěvníky kromě mnoha dalších atraktivních řešení lákalo hlavně na průhledný bezdrátový televizor LG SIGNATURE OLED T. Tato novinka kombinuje průhlednou 77" obrazovku s rozlišením 4K a technologii bezdrátového přenosu obrazu a zvuku. Unikátní televizor přináší mnoho nových možností umístění v místnosti a poskytuje nebývalou svobodu při zařizování bytových i nebytových prostor. Ve vypnutém stavu je přístroj prakticky neviditelný a již nemusí být umístěný u stěny – nic nebrání jeho přesunutí do středu místnosti, kde může tvořit přirozenou přepážku. Díky absenci kabelů mezi boxem Zero Connect Box, který zajistí bezdrátový přenos obrazu i zvuku, a televizorem OLED T si uživatelé mohou užívat čisté prostředí bez kabelů. Průhledná obrazovka navíc přináší i zcela nové způsoby využití. Díky funkci Always On se může z televizoru stát např. průhledné digitální plátno pro prezentaci uměleckých děl, videí nebo fotografií s tím, že obsah zobrazený na průhledné obrazovce se zdánlivě vznáší ve vzduchu, ale zároveň splývá s okolním prostorem. Díky funkci T-Bar se pak může obrazovka proměnit v užitečný informační ukazatel.

Společnost TCL na akci představila svůj nejnovější 4K mini LED televizor o úhlopříčce 115", o jehož rekordní jas 5 000 nitů se stará více než 20 000 osvětlovacích zón. Zpracování obrazu a dalších funkcí má na starosti nový čip AIPQ Ultra. Ozvučení je zajištěno audiosystémem v konfiguraci 6.2.2 s podporou Dolby Atmos. Panel zaujme i hráče – podporuje frekvenci 144 Hz a nabízí i HDMI 2.1 porty s podporou VRR. Ve speciálním herním režimu lze dosáhnout frekvence až 240 Hz při rozlišení Full HD.

Zastínit se však nechtěli nechat ani ostatní – například Hisense předvádělo 110" 8K ULED televizor s jasem 10 000 nitů.

Na náročné zákazníky cílí i trojice nových sluchátek firmy Sennheiser (sluchátka do uší Momentum True Wireless 4 a Momentum Sport a náhlavní model Accentum Plus). My si přiblížíme primárně „sportovní“ model, který integruje fotopletysmografický snímač srdečního tepu a teploměr, které mohou přenášet údaje do oblíbených fitness aplikací a zařízení, jako jsou Apple Watch/Health, Garmin Watch/Connect, Strava, Peloton a další. Biometrické senzory a datová analýzy staví na technologiích společnosti Polar (Flow) a lze je samozřejmě využívat jak pro kontrolu dat v reálném čase, tak i pro následnou hlubší analýzu po tréninku či závodu. Sluchátka jsou dále vybavena akustickým odlehčovacím kanálem a polootevřenou konstrukcí pro přirozené vnímání prostředí a řadou dalších funkcí včetně adaptivního potlačení hluku nebo režimu propustnosti. Konstrukce s certifikací IP55 odolá potu i vodě a je nárazuvzdorná. Odolné je i pouzdro s krytím IP54 a podporou Qi dobíjení. Samotná sluchátka nabídnou až šest hodin poslechu, v kombinaci s pouzdrem pak až 24 hodin.

Dvojicí nových sluchátek Elite 8 Active a Elite 10 se zapsala do historie veletrhu také dánská společnost Jabra. Mezi klíčové inovace patří algoritmy výkonnější potlačení šumu (ANC), čistší hovory a lepší povědomí o okolí díky funkci HearThrough, která do sluchátek v případě potřeby propouští čistší a přirozenější okolní zvuk.

Mobilní technologie

Společnost TCL se na veletrhu CES 2024 prezentovala i svými pokroky v oblasti mobilních zařízení. Příkladem může být zobrazovací technologie NXTPAPER 3.0 optimalizována pro co nejšetrnější dopady na lidské oko a navozující pocit ze čtení srovnatelný s papírem. Společnost TCL rovněž představila rozšířené portfolio tabletů a čerstvou řadu chytrých telefonů řady 50 s větším výběrem produktů s technologií NXTPAPER a podporou 5G.

Novými telefony ROG Phone 8 a ROG Phone 8 Pro se pochlubil ASUS. Oba modely nabízejí špičkové technologie, inovativní design i výjimečný uživatelský komfort, díky čemuž jsou vhodné pro široký okruh náročných uživatelů. Ničím nerušený obraz přináší 6,78" AMOLED displej s obnovovací frekvencí 165 Hz. Individuální styl uživatele mohou vyjádřit přizpůsobitelné prvky, jako jsou logo Aura RGB Lighting či Anime Vision Mini-LED. Řada telefonů ROG Phone 8 nabízí také odolnost proti vodě a prachu díky stupni krytí IP68. Ústředním bodem výbavy novinek je mobilní platforma Snapdragon 8 Gen 3 doplněná o řadu pokročilých funkcí na bázi umělé inteligence, včetně X-Sense 2.0, AI Grabber, X Capture, sémantického vyhledávání nebo potlačení. O virtuální prostorový zvuk se stará technologie Dirac Virtuo for Headphone. Přístroje využívají pokročilé mechanismy vnitřního chlazení včetně technologie Rapid-Cooling Conductor, která odvádí teplo přímo ze SoC do zadního krytu. Navzdory opět o něco tenčímu provedení se mohou pochlubit baterií o kapacitě 5 500 mAh s podporou bezdrátového nabíjení.

Společnost Motorola představila nové funkce založené na bázi umělé inteligence pro softwarovou platformu MotoTalk, která se zaměřuje na zvýšení produktivity podniků a výkonnosti týmů. Pomocí funkce Image Recognition mohou týmy v terénu identifikovat a spočítat množství jakéhokoliv produktu v regálech, rozpoznat i shromáždit informace o jejich cenách nebo získat přístup ke zprávám o každém obchodě, čímž se zabezpečí soulad se zbožím a zlepší správa prodeje na různých místech. Díky této funkci mohou uživatelé okamžitě přistupovat k automaticky generovaným metrikám místo čekání na údaje z manuálního průzkumu od zaměstnanců na různých pobočkách, což zvyšuje produktivitu promotérů a zaměstnanců na prodejních místech a v maloobchodě. Funkce Route Planning pak díky využití umělé inteligence strategicky optimalizuje komerční trasy, maximalizuje efektivitu z hlediska vzdálenosti, času a prodejních příležitostí. Tato funkce umožňuje generovat itineráře pro různé týmy v terénu za zlomek času, který zabere manuální plánování. Nástroj také sumarizuje návštěvy zaměstnanců a výkony v obchodech.

Tři zajímavé technologické novinky, které posouvají možnosti a flexibilitu mobilních zařízení, představila společnost Infinix. Technologie E-Color Shift dokáže měnit barvy a motivy na zádech telefonu. Tato technologie funguje na podobném principu jako elektronický inkoust, ovšem na rozdíl od běžných řešení není monochromatická a její struktura obsahuje barevné částice. Obraz je stálý a jeho udržení nevyžaduje žádnou energii. Technologie AirCharge otevírá zcela nové možnosti nabíjení telefonů, protože od tradičního, dnes používaného bezdrátového nabíjení, nevyžaduje odložení přístroje na speciální podložku, ale dokáže jej dobíjet i ve chvíli, kdy jej má uživatel v ruce a aktivně ho používá. Díky inovativnímu přístupu postavenému na vícecívkové magnetické rezonanci a adaptivních algoritmech dokáže AirCharge bezkontaktně nabíjet výkonem až 7,5 W na vzdálenost až 20 centimetrů při náklonu až 60 stupňů. Poslední z technologií (Extreme-Temp Battery) pak posouvá teplotní omezení běžných lithium-iontových akumulátorů, které jsou pak schopné běžného fungování i v hlubokém mrazu až do −40 °C i ve vysokých teplotách až do 60 °C, aniž by utrpěl jejich výkon a výdrž.

Virtuální a rozšířená realita

Společnost Sony oznámila vývoj systému pro tvorbu prostorového 3D obsahu, který zahrnuje náhlavní displej XR vybavený 4K OLED mikrodispleji a funkcí průhledového videa. Kromě rozpoznávání prostoru s celkem šesti kamerami a snímači je systém vybaven kruhovým ovladačem, který umožňuje intuitivně manipulovat s objekty ve virtuálním prostoru, a také ukazovacím ovladačem pro přesné polohování. Systém s vlastní technologií renderingu od společnosti Sony umožňuje v reálném čase a s vysokým rozlišením realisticky vykreslovat textury 3D objektů a výrazy obličeje lidských postav. Sony na produktu exkluzivně spolupracuje se společností Siemens, která je lídrem v oblasti průmyslových technologií. Výsledkem bude nové řešení pro imerzivní design a kooperativní navrhování produktů s využitím softwaru otevřené digitální platformy Siemens Xcelerator. Systém však bude otevřen i dalším aplikacím třetích stran.

Přenosným monitorem na oči, jak svůj nový produkt nazývá, se blýskl také ASUS. Zařízení AirVision M1 je nositelný displej, který vypadá jako stylové brýle, vybavený Full HD Micro OLED displejem s rozlišením 1 920 × 1 080 pixelů, jasem 1 100 nitů a 95% barevným gamutem DCI-P3. Brýle nabízejí zorné pole s vertikální perspektivou 57° a propustností 60 %. Brýle jsou vybaveny dotykovým panelem umístěným v oblasti levého spánku a obsluhují se prostřednictvím intuitivní aplikace umožňují např. vytvářet více virtuálních obrazovek. K připojení slouží port USB-C (režim DisplayPort Alt) a nechybí ani mikrofony a reproduktory s potlačením šumu.

Fitness a nositelná elektronika

Revoluci v domácím sledování důležitých zdravotních funkcí a parametrů slibuje pomůcka Withings BeamO, která měří tělesnou teplotu a saturaci krve kyslíkem a zároveň poskytuje údaje EKG. Přístroj slouží také jako digitální stetoskop pro monitorování srdečních a plicních funkcí. Zařízení tak poskytuje ucelenou sadu informací nezbytných pro osobní i telemedicínské lékařské prohlídky a je dobře použitelné doma i na cestách. Výhodou je i možnost získání dlouhodobého přehledu, který může lékařům pomoci při diagnostice i následné kontrole.

K vidění byla samozřejmě i řada dalších více či méně nápaditých pomůcek včetně prstenů, z jejichž nabídky vyčníval produkt Evie ring určený pro ženy. Tento prsten není typickým zařízením pro sledování zdravotního stavu, protože se odlišuje nejenom svým originálním designovým pojetím navozujícím dojem běžného šperku, ale také tím, že kromě běžných údajů dokáže sledovat menstruaci, ovulaci, menstruační příznaky nebo náladu.

Video : 
Štítky: 
Televize, Televizory, Sluchátka, Projektory, Audio, Video, Rozšířená realita, Virtuální realita, ASUS, Jabra, Lenovo, LG Electronics, Samsung, Sennheiser, Sony, TCL, Withings

Podobné články

Aplikace Philips Hue Sync TV rozšiřuje spolupráci se Samsung SmartThings a míří do ČR a SR

2. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Signify)
Již více než rok si mohou diváci propojit svůj kompatibilní Samsung televizor se svítidly Philips Hue a vytvořit si tak pohlcující atmosféru díky kombinaci interaktivního osvětlení a domácího kina. Aplikace Philips Hue Sync TV bude nově k dispozici také pro uživatele v ČR a SR. Novinkou je také možnost měsíčního předplatného. Čtěte více

EET Group se stala distributorem displejů a videostěn Leyard

14. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: EET Group)
Skupina EET Group uzavřela strategické celoevropské partnerství se společností Leyard Europe. Leyard je světovým lídrem v oblasti řešení displejů a digital signage známých svými inovacemi a špičkovými technologiemi, které od roku 1995 stanovují průmyslové standardy kvality a výkonu. Čtěte více

Samsung vládne globálnímu trhu s televizory už 18 let v řadě

11. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Výzkumná firma Omdia ohlásila, že Samsung v roce 2023 dosáhl na globálním trhu s televizory podílu 30,1 % a díky tomu si upevnil pozici světové jedničky, kterou drží už od roku 2006. Za úspěchem stojí zejména strategická orientace na kvalitnější televizory s větší úhlopříčkou, kde bodují modely Samsung s technologií QLED a OLED. Čtěte více

TCL je již druhým rokem po sobě druhým největším výrobcem TV

29. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: TCL)
Značka TCL Electronics byla společností Omdia, která se zabývá průzkumem trhu, opět uznána za Global Top 2 TV Brand. TCL v roce 2023 dodala na trh více než 25 milionu televizorů, což představuje 12,5% podíl na trhu. Čtěte více