Blockchain

30. 10. 2018. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: DCD Publishing)
Během několika posledních let získala na popularitě kryptoměna bitcoin a s ní spojená technologie blockchain, která si však našla využití i v jiných oborech. Na následujících řádcích si společně projdeme problematiku blockchainu. Zjistíte, jak vlastně tato technologie funguje, a proč si získala takovou oblibu.

Řada textů na internetu bohužel nešťastně spojuje blockchain a bitcoin v jeden nerozdělitelný celek. To však není pravda. Bitcoin je totiž pouze jednou z mnoha možností využití technologie blockchain. Snad vám tedy tento článek vnese do světa blockchainu jasno.

Jak jej definovat?

Velmi často se stává, že z definice nepochopíme reálnou podstatu věci. Většinou si ji musíme zjednodušit či naopak dovysvětlit, abychom se dostali k jádru problému. Nicméně Microsoft Azure definuje blockchain celkem srozumitelně: „Blockchain je transparentní systém s možností ověření, který mění způsob, jakým přistupujeme k výměně hodnot a prostředků, vynucování smluv a sdílení dat. Tato technologie představuje sdílenou a zabezpečenou účetní knihu transakcí, která je distribuovaná v síti počítačů, místo aby byla u jediného poskytovatele.“

Blockchain má velmi složitou strukturu, ale popis toho, jak ve skutečnosti vypadá, není naopak složitý vůbec. Stačí si pouze jeho název rozložit na dvě slova, tedy „block“, kde se ukrývají data, a „chain“ – řetěz, do nějž jsou tyto bloky spojeny. Naštěstí tato data nelze ukrást pouhým přetržením řetězu, ale jeho ochrana je mnohem komplexnější, než se může podle názvu zdát. Pokud bychom však měli blockchain nějakým způsobem popsat, došli bychom k tomu, že jde o databázi dat řazených v jednotlivých blocích, které na sebe navazují. Platnost tohoto řetězce pak kontrolují všichni členové sítě, v níž se blockchain nachází.

„Block“ a co je v něm Abychom pochopili, jak skutečně blockchain funguje, musíme se podrobněji podívat na bloky, z nichž se skládá. Každý blok v sobě nese určitá data. Může jít o obyčejný text, základní informaci o přihlášení uživatele do sítě nebo o popis transakce – kdo, komu a co poslal – jak tomu je v případě již zmiňovaného bitcoinu. Bloky se však neomezují pouze na jednu informaci na blok. V každém z nich bývá průměrně 500 informací, přičemž velikost jediného bloku dosahuje cca 1 MB (ve výjimečných případech až 8 MB).

Tyto informace však nejsou pouze uloženy v databázi, která by byla volně přístupná. Každá z nich je zašifrována tak, aby se k ní jen tak někdo nemohl dopracovat. Při tvorbě jednotlivých bloků je jeho obsah zašifrován tak, že se promítne do 256bitového (o 64 znacích) hash kódu. Ten je považován za tak unikátní, že bývá velmi často srovnáván s otisky prstů.

Pokračování článku v říjnovém vydání Digitálního Reseller Magazinu najdete zde.

Štítky: 

Podobné články

Zaměstnavatelé věří, že umělá inteligence a virtuální realita budou vytvářet nová pracovní místa

19. 6. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Experis )
Podle průzkumu společnosti Experis většina dotazovaných společností buď přijímá nebo plánuje začlenit nové technologie jako umělou inteligenci nebo virtuální realitu do svých náborových procesů. Většina zaměstnavatelů po celém světě je optimistická v tom, že nové technologie, včetně AI, strojového učení, VR/AR nebo blockchainu nepovede k propouštění, ale naopak vytvoří více pracovních míst. Čtěte více
John Shier, bezpečnostní expert společnosti Sophos

Před nasazením blockchainu je třeba zodpovědět důležité otázky

17. 1. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
V Evropě poznamenané válkou na Ukrajině zůstává stejně jako v roce 2022 hlavní hrozbou ransomware, který je sám o sobě živen přívalem phishingu a trojan-downloaderů, tedy typem trojského koně, který se nainstaluje do systému a čeká, až bude k dispozici internetové připojení, aby se připojil ke vzdálenému serveru nebo webové stránce a stáhl do infikovaného počítače další programy, obvykle malware. Čtěte více

Klíčové trendy v podnikových technologiích podle Zebra Technologies

9. 4. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra Technologies)
Společnost Zebra Technologies představila nejnovější technologické trendy, které v roce 2020 řídí rozhodnutí CIO a managementu technologických firem, a umožní jim se stát se „chytřejšími“ pro vstup do nové dekády. Patří mezi ně blockchain, inteligentní automatizace a pokročilé sledovací technologie. Čtěte více

Obchodování na blockchainu vyvolává obavy z nedostatečné bezpečnosti

5. 2. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: EY)
Obavy z bezpečnosti a ochrany osobních údajů vnímají respondenti u privátní i veřejné blockchainové sítě. I přesto jsou tři čtvrtiny respondentů připraveny v budoucnu využít příležitostí, které veřejná síť blockchain nabízí. Společnost EY vydala již třetí generaci vlastní implementace mechanizmu důkazu na blockchainu Etherea a zpřístupnila ji k volnému užití. Čtěte více