Obchodování na blockchainu vyvolává obavy z nedostatečné bezpečnosti

5. 2. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: EY)
Obavy z bezpečnosti a ochrany osobních údajů vnímají respondenti u privátní i veřejné blockchainové sítě. I přesto jsou tři čtvrtiny respondentů připraveny v budoucnu využít příležitostí, které veřejná síť blockchain nabízí. Společnost EY vydala již třetí generaci vlastní implementace mechanizmu důkazu na blockchainu Etherea a zpřístupnila ji k volnému užití.

Vzhledem k novým možnostem sdružování více privátních převodů do jedné transakce došlo k výraznému poklesu transakčních nákladů, přičemž privátní transakce ve veřejné blockchainové síti bude možné mnohem efektivněji škálovat.

EY ve spolupráci s agenturou Forrester zveřejnila výsledky průzkumu, z něhož vyplývá, že téměř polovina respondentů se v souvislosti s obchodováním na blockchainu obává nedostatečné bezpečnosti (49 %) a ochrany osobních údajů (46 %). Necelá polovina (45 %) účastníků studie pak za hlavní překážku rozšíření privátních blockchainových platforem považuje problémy týkající se interoperability. U veřejného blockchainu znepokojuje respondenty obava z nedostatečné vyspělosti technologie (58 %), bezpečnosti (53 %) a ochrany osobních údajů (50 %).

Inovace jdou v technologickém prostředí velmi rychle dopředu a manažeři vidí v blockchainu potenciál do budoucna. Tři čtvrtiny účastníků průzkumu uvedly, že v budoucnu pravděpodobně využijí veřejnou síť založenou na blockchainu.

Snížení nákladů na transakci až na 0,05 USD

EY přichází s vylepšenou implementací kryptografické metody ZKP. Kromě zpracování většího počtu důkazů formou dávky vyniká nové řešení také zeštíhlenou datovou strukturou sloužící k bezpečnému ověření obsahu (tzv. Merklova hashového stromu). Najednou lze nyní zpracovat až 20 transakcí, čímž se jednotkové náklady snížily na úroveň pěti centů, což představuje 400násobné zefektivnění (při neměnném stanovování cen transakcí) oproti prvotní verzi uvedené v říjnu 2018.

„Dosáhli jsme významného technologického milníku. Vyšší škálovatelnost veřejného blockchainu, o kterou jsme usilovali, činí tyto sítě pro podnikovou sféru zase o něco dostupnější. Již s dřívějšími technologiemi z dubna 2019 se užitná hodnota veřejných blockchainových sítí privátním platformám téměř vyrovnala. V aktuální iteraci se nám znovu podařilo srazit náklady na transakci o více než 90 % a dále tak privátní transakce přiblížit konvenčním podnikovým aplikacím,“ uvedl Paul Brody, EY Blockchain Leader.

Vedle veřejné sítě Etherea lze vylepšenou technologii nasadit také do prostředí privátních blockchainových platforem od Etherea odvozených, kde nabízí dodatečnou vrstvu zabezpečení a soukromí, jelikož podporuje složitější modely ochrany napříč více organizacemi v rámci průmyslových sdružení.

Nový režim dávkového zpracování transakcí je první z řady takto zaměřených funkcí, jež EY s ohledem na další posílení škálovatelnosti představí v nadcházejících měsících. V roce 2018 se EY stala vůbec první organizací, které se podařilo úspěšně realizovat privátní transakci ve veřejné síti Ethereum.

„Jsem přesvědčený, že zavádění technologií na bázi ZKP v průmyslovém měřítku bude pro podniky přelomovým momentem z hlediska jejich přechodu od privátních k veřejným blockchainovým sítím. O potenciálu veřejných blockchainů nepochybují tři čtvrtiny respondentů, kteří o jejich využívání v budoucnu uvažují. Zabezpečené privátní transakce na veřejném blockchainu jsou tak díky nově představeným technologiím opět blíže realitě,“ uvedl Lukáš Mikeska, senior manažer EY a koordinátor blockchainových iniciativ pro Českou republiku.

Od data, kdy EY původní zdrojový kód („Nightfall“) implementace ZKP do veřejné domény uvolnila, jej vyhledalo přes 500 jednotlivců a subjektů a byl více než 80krát editován a přizpůsoben. V souvislosti s chystanými změnami v blockchainu Etherea plánuje EY dodatečné úpravy, jež přinesou další zlepšení výkonu a nové možnosti sdružování transakcí.

Štítky: 

Podobné články

Klíčové trendy v podnikových technologiích podle Zebra Technologies

9. 4. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra Technologies)
Společnost Zebra Technologies představila nejnovější technologické trendy, které v roce 2020 řídí rozhodnutí CIO a managementu technologických firem, a umožní jim se stát se „chytřejšími“ pro vstup do nové dekády. Patří mezi ně blockchain, inteligentní automatizace a pokročilé sledovací technologie. Čtěte více

Fujitsu Forum 2019: Vstříc důvěryhodné budoucnosti

18. 11. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fujitsu a DCD Publishing)
Na začátku listopadu proběhl v Mnichově další ročník konference Fujitsu Forum určené pro partnery a zákazníky z celého regionu. Hlavním tématem letošního ročníku byla digitální transformace a využití technologií a dat pro vytvoření reálných, užitečných a inovativních produktů a služeb uplatnitelných napříč všemi segmenty lidské činnosti. Čtěte více

Jsou kryptoměny v Česku vítány?

10. 6. 2019. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: DCD Publishing)
Kryptoměny si v poslední době získaly poměrně výraznou oblibu, a to jak v zahraničí, tak i v Česku. Jde přitom pouze o virtuální peníze, ale i tak s nimi lze platit. Hlavním důvodem, proč jsou kryptoměny tak oblíbené, je především vysoká volatilita jejich cen, které jsou schopny během jediného dne vystoupat či klesnout o desítky procent. Čtěte více

Červnový Reseller Magazine je tu!

6. 6. 2019. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: DCD Publishing)
Poslední vydání prvního pololetí 2019 je tady a je nabité nejrůznějšími články víc než kdy dříve. Léto už je skoro tady a tak jsme si pro vás připravili hned několik tematických okruhů, u nichž si můžete dle libosti doplnit své aktuální vědomosti. Mezi hlavní témata červnového čísla tak patří projektory všeho druhu, esport a gaming obecně nebo blockchain a s ním neodmyslitelně spjaté kryptoměny. Čtěte více