ASBIS představuje kompaktní počítače Intel NUC desáté generace

15. 6. 2020. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: ASBIS CZ)
Společnost ASBIS CZ měla jako jedna z prvních možnost vyzkoušet si minipočítač Intel NUC desáté generace, který se právě dostává k dealerům a do prodejen. V čem překvapil a jaké dostal počítač hodnocení?

Nejprve trocha historie

Elegantní malá zařízení Intel NUC, anglicky vyslovováno jako „nak“, nabízí výkon stolního počítače, a přesto se se svou velikostí vejdou do dlaně. Když se podíváme stručně do minulosti, miniaturní počítače představovaly v posledních letech velkou část rostoucího segmentu na trhu s PC. Sestavy NUC neboli Next Unit of Computing zaznamenaly bezprecedentní úspěch, který přiměl společnost oddělit celou rodinu těchto zařízení a dále ji specializovat na různé segmenty trhu. V listopadu minulého roku oznámili novou řadu NUC s procesorem Comet Lake, která je známá pod kódovým označením Frost Canyon.

Počítače jsou dostupné jako hotový systém nebo barebone a u obou variant můžete vybírat z procesorů Intel Core i3, Core i5 i Core i7. Intel NUC Kit se prodávají jako barebone a můžete si je osadit komponentami a softwarem dle individuálních požadavků. Na webových stránkách společnosti Intel se dá jednoduše ověřit kompatibilita zvolených komponentů přes nástroj Intel Product Compatibility Tool.

Oproti tomu přístroje distribuované pod názvem NUC Mini PC jsou již předkonfigurované, a tudíž připravené k okamžitému použití, a již v základu obsahují paměťové noduly a řešení Optane, pevný disk nebo SSD úložiště a operační systém Windows 10.

Nový versus starý

Intel NUC 10 s označením Frost Canyon vypadá na první pohled téměř stejně jako jeho předchůdce. Zařízení má kovové tělo s půdorysem 11,7 × 11,2 centimetrů a lesklý plastový horní kryt. Jako obvykle jsou k dispozici dvě různé výšky šasi, a to 3,8 cm a 5,1 cm. Do vyššího šasi se kromě M.2 SSD vejde také 2,5" zařízení pro rozhraní SATA.

Model Frost Canyon má čtečku paměťových karet (až SDXC UHS-II) umístěnou z boku a dva porty USB typ C, jeden s podporou technologie Thunderbolt 3. Uživatelům jsou k dispozici výstupy HDMI 2.0, DisplayPort přes rozhraní Type-C a nechybí ani integrované síťové připojení Gigabit Ethernet a Bluetooth. Intel NUC 10 v porovnání s předešlým modelem nabízí vyšší frekvenci DDR4 a Intel Wi-Fi 6. Avšak nejdůležitější změnou ve vnitřním vybavení je přechod z osmé generace procesoru Intel Core s grafikou Iris Plus 655 na desátou generaci procesoru s UHD.

Uchyťte si NUC třeba k televizi

Zařízení NUC jsou všestranné počítače vhodné pro použití v domácnosti, v kancelářích nebo i školách. Počítač ve variantě barebone se zpravidla dodává s praktickým VESA držákem. Jednoduše jej tak připevníte třeba za monitor nebo pod pracovní desku, ušetříte spoustu místa, a zařízení navíc nebude vůbec vidět. Velmi praktické je využití v obývacích pokojích, kde se dá umístit k televizi jako součást multimediálního systému.

Díky zabudovanému infračervenému snímači je možné ho jednoduše ovládat přes dálkové ovládání TV. Podniky mohou díky možné kombinaci se softwarem Unite maximalizovat sdílení bezdrátového obsahu a rychleji zadávat schůzky. Technologie NUC je také vhodná i pro ta nejnáročnější řešení Digital Signage, jako je vzdálená správa, více displejů, rozlišení 4K a mnoho dalších.

Ještě více zajímavostí a specifikací se dozvíte po naskenování QR kódu v naší videorecenzi.

Štítky: 

Profilová karta firmy

ASBIS CZ, spol. s r.o.

ASBIS CZ, spol. s r.o.

ASBIS patří mezi největší dodavatele počítačových komponent na rozvíjejících se trzích v Evropě. Společnost byla založena roku 1990 a dnes má 33 poboček ve 27 evropských zemích. Společnost obsluhuje prostřednictvím tří distribučních center a 33 místních velkoobchodů (vlastních poboček) více než 30 000 aktivních zákazníků.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Bezpečnost počítačů s Windows zajistí speciální čip

1. 12. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Microsoft plánuje zabezpečit počítače s Windows speciálním čipem. Nazval jej Pluton a na jeho přípravě spolupracuje se společnostmi AMD, Intel a Qualcomm, které by jej měly napevno zahrnout do výbavy svých budoucích procesorů. Čtěte více

Potvrzeno: Nvidia kupuje ARM

15. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Nvidia se s firmou SoftBank dohodla na podmínkách akvizice britské technologické společnosti ARM. Kvůli déletrvajícím spekulacím však již nejde o žádné velké překvapení, informace o jednáních se objevovaly již během letních prázdnin. Čtěte více

Procesory Intel Tiger Lake (Core 11. generace) se hlásí do služby

4. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Intel)
Intel oficiálně představil nejnovější generaci svých mobilních procesorů, jejichž nedílnou součástí se poprvé stávají také grafické čipy Iris Xe. Vedle dalšího dílčího nárůstu výkonu i energetické efektivity se můžeme těšit také na nové funkce, důraz na umělou inteligenci a aktuální komunikační protokoly. Další novinkou je představení certifikačního programu EVO. Čtěte více

Macy přecházejí na vlastní procesory

25. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Apple)
Spekulovalo se o tom již delší dobu, nyní je to konečně oficiální. Americký Apple začne své počítače, stejně jako iPady a iPhony, postupně osazovat vlastními čipy. Nazývá je Apple Silicon, jsou postaveny na bázi ARM a Applu to umožní oprostit se od závislosti na Intelu a zároveň mu to poskytne řadu dalších výhod. Čtěte více