Co přinesl CES 2021?

22. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Máme za sebou další ročník veletrhu CES. Tentokrát kompletně digitální. I tak však přinesl celou řadu zajímavých novinek, které by jistě neměly uniknout vaší pozornosti. Věřme, že se s většinou z nich co nejdříve shledáme i u nás…

Začněme novinkami z PC světa, kterými se pochlubilo hned několik důležitých výrobců.

Společnost Lenovo představila celou řadu zařízení pro firemní zákazníky i domácnosti. Do firem zamíří přepracovaná řada nových ThinkPadů, z nichž za pozornost stojí např. model X12 Detachable, který kombinuje vlastnosti notebooku s flexibilitou 12,3" odnímatelného tabletu. Další zajímavou novinkou je dosud nejtenčí zařízení ze série ThinkPad – model X1 Titanium Yoga. Notebook je vyroben z titanu a při tloušťce jen něco málo přes 11 mm disponuje 13,5" displejem s poměrem stran 3 : 2 a podporou Dolby Vision HDR a Dolby Aos Speaker System.

Domácí uživatele zaujme 14" notebook Yoga Slim 7i Pro s OLED obrazovkou. Díky panelu vyrobenému společností Samsung je zařízení dostupné s 2,8K (2 880 × 1 800) displejem s obnovovací frekvencí 90 Hz. Ani to však není vše – dále z novinek od společnosti Lenovo stojí za pozornost např. all-in-one počítač Yoga AIO 7 s otočnou obrazovkou, druhá generace zařízení ThinkBook Plus s vnějším E-Ink displejem nebo celá plejáda nových herních počítačů z řady Legion.

Při přípravách na letošní rok nezaháleli ani v HP. Zákazníkům již brzy nabídnou např. model Elite Dragonfly G2, který patří díky hmotnosti pod 1 kg k nejlehčím kompaktním konvertibilním zařízením vůbec. Díky procesorům Intel Core 11. generace a nové integrované grafické kartě Intel Xe nabízí dostatečný výkon pro veškeré myslitelné byznys aplikace a umožňuje uživatelům zůstat ve spojení prostřednictvím sítí 5G nebo 4G LTE. HP Envy 14 cílí na kreativní uživatele, které osloví díky svému 14" IPS displeji s velmi přesnou a uživatelsky následně snadno konfigurovatelnou kalibrací barev, výkonem procesorů Intel Core 11. generace a grafických karet až Nvidia GeForce GTX 1650 Ti Max-Q, pokročilým systémem chlazení využívajícím infračervený termočlánkový senzor nebo výdrží přesahující 16 hodin.

Nejen při práci, ale i při zábavě se uplatní nová kompletně bezdrátová sluchátka HP Elite s funkcemi pro usnadnění týmové kooperace. Sluchátka umožňují individuální doladění zvukového profilu, nastavitelné potlačení okolního hluku a předvolby pro různá zvuková prostředí. Sluchátka spolupracují s platformami Windows, iOS i Android a přinášejí snadné přepínání mezi konferenčními hovory a poslechem hudby.

Několik zajímavých modelů představil také Asus. Většinou šlo o evoluci již existujících zařízení, jedna novinka však přece jen docela vybočovala. Již sám o sobě dost výkonný konvertibilní herní notebook Flow X13, který dokáže již v základu nabídnout kombinaci osmijádrového procesoru AMD Ryzen 9 5980HS a grafiky Nvidia GeForce GTX 1650, lze totiž ještě výrazně vylepšit připojením externího boxu s grafickou kartou GeForce RTX 3080. Pro propojení s PC se využívá vlastní rozhraní vyvinuté Asusem a založené na PCIe. Napájení je zajištěno 280W zdrojem. Samotný přenosný počítač, který mimo jiné nabídne 4K Ultra HD nebo 120Hz Full HD displej, lze přitom např. na cestách nabíjet i kompaktním USB-C adaptérem.

Acer představil aktualizované produkty ve svých herních noteboocích, mezi které patří Predator Triton 300 SE, Predator Helios 300 a Acer Nitro 5. Notebooky Predator Triton 300 SE a Acer Nitro 5 byly vybaveny novými procesory Intel Core řady H35 pro ultrapřenosné hraní, zatímco Predator Triton 300 SE a Predator Helios 300 se dočkaly aktualizace na notebookové grafické čipy Nvidia GeForce RTX řady 3000 a dalších vylepšení, jako je vyšší obnovovací frekvence displeje a lepší technologie chlazení. Dále Acer na veletrhu představil např. svůj první chromebook s mobilními procesory AMD Ryzen 3000 řady C a grafikami AMD Radeon.

Zdaleka ne všechno se ale „točilo“ jen kolem těch nejznámějších výrobců – zajímavý ultrabook pro herní životní styl Xenia Xe zde představila společnost XPG. Novinka s 15,6" displejem a moderním designem s prémiovým pláštěm z eloxovaného hliníku je určená uživatelům hledajícím univerzální počítač, který se velmi snadno přenáší, ale je současně dostatečně výkonný, aby splňoval moderní požadavky, včetně hraní, snadného vytváření obsahu a produktivity. A aby to bylo ještě zajímavější, vyvinuli v XPG také herní žvýkačku. Žvýkačka je první vyráběná u XPG a mezi její přísady patří kofein pro dlouhodobou dodávku energie a lepší koncentraci. Žvýkačka obsahuje také lutein, antioxidant známý svým přínosem pro oči, včetně jeho protizánětlivých účinků a zostření vidění.

 

Sítě, sítě, sítě

Nechyběly ani zajímavé novinky ze světa sítí. Podobně jako u notebooků zde byl hodně patrný nástup mobilních sítí páté generace (5G), ale viditelný byl také trend hlasového ovládání, různých digitálních asistentů nebo třeba chytré domácnosti.

Hned několika zajímavými novinkami se pochlubila firma TP-Link. Změnami prošla např. oceňovaná řada Deco, jejíž představitel Voice X20 je vybaven Wi-Fi Mesh systémem s reproduktorem a hlasovým ovládáním, který poskytuje zákazníkům Wi-Fi síť pro celou domácnost. Zařízení pokryje plochu až 370 m2 (se dvěma jednotkami), pracuje s technologií TP-Link Mesh, a vytváří tak jednotnou síť, která umožňuje bezproblémový roaming i při pohybu po domě bez výpadku signálu. Integrovaná asistentka Alexa umožňuje správu domácnosti, hlasové ovládání nebo streamování hudby. Dále se zákazníci mohou těšit na zařízení s podporou Wi-Fi 6E, nové 10G switche, sítě 5G nebo bezpečnostní službu HomeShield.

Vidět byl také D-Link. V kategorii 2.5 Gigabit a síťových řešení představil nový USB-C adaptér 2.5G Ethernet DUB-E250 a multigigabitový nemenežovatelný přepínač DMS-106x. Společnost také uvedla nejnovější technologické novinky pro inteligentní a bezpečné domácnosti, jako jsou venkovní 2K QHD Wi-Fi kamera s otáčením a přiblížením DCS-8635LH nebo Wi-Fi 6 AX1800 USB 3.0 adaptér DWA-X1850, mobilní 5G Wi-Fi 6 hotspot DWR-2101 a 5G Wi-Fi AC2600 router DWR-978.

 

Smartphony, gaming a další drobnosti

U Sony se na akci zaměřené na spotřební elektroniku, jako je CES, dá s přívalem novinek počítat takřka s jistotou. A japonský výrobce ani tentokrát nezklamal.

Velký důraz Sony letos kladlo např. na svou technologii prostorového zvuku 360 Reality. Technologie 360 Reality Audio umožňuje vytvořit realistický hudební zážitek a posluchačům se snaží navodit prožitek, jako by byli na živém koncertě. Již brzy vypustí do světa dvojici s touto technologií kompatibilních Wi-Fi reproduktorů SRS-RA5000 a SRS-RA3000. Novinky využívají speciální algoritmus Immersive Audio Enhancement od Sony a lze je ovládat prostřednictvím nástrojů Google Assistant nebo Amazon Alexa. Sony zároveň představilo i několik nástrojů pro přípravu a konzumaci audia i videa obsahujícího 360 Reality.

Velmi zajímavý byl také koncept designu dronu Airpeak vybaveného full-framovým zrcadlovým fotoaparátem Sony „α“ (Alpha) kombinujícího možnosti dynamického natáčení společně s přesným a stabilním letem.

Do dějství veletrhu CES 2021 promluvila také společnost LG. Pokud se zaměříme na technologické zajímavosti, musíme v první řadě zmínit zveřejnění prvního náhledu na projekt rolovacího telefonu. Smartphone LG Rollable se na veletrhu objevil úplně poprvé a krátce předvedl svou jedinečnou obrazovku s možností změny velikosti. Jako druhé zařízení zahrnuté do projektu Explorer Project značky LG je toto rolovací zařízení „průzkumným“ pohledem na to, co může budoucnost smartphonů přinést. Velmi futuristicky působil také robot LG CLOi, který využívá ultrafialové (UV-C) světlo k čištění ploch, kterých se často dotýkáme na vysoce frekventovaných místech, jako jsou hotelové pokoje a restaurace.

Nová SSD představil Kingston. Připravovaný výkonný PCIe Gen 4.0 SSD disk „Ghost Tree“ s osmikanálovým řadičem je ideální pro náročné uživatele. Nabízet bude kapacitu až 4 TB a dosáhne rychlostí čtení a zápisu až 7 000 MB/s. Pro přenášení a zálohování souborů se pak bude hodit i nový externí USB-C 3.2 Gen2 SSD disk XS2000 s kapacitou až 2 TB a rychlostmi přenosu dat až 2 500 MB/s. Novinkou v portfoliu výrobce je také řada univerzálních čteček a dokovací stanice Workflow pro stahování multimédií z digitálních fotoaparátů či kamer.

HyperX, herní divize Kingstonu, představil nové herní vybavení pro počítače a konzole. Nové produkty zahrnují „šedesátiprocentní“ klávesnici HyperX Alloy Origins 60 Mechanical Gaming Keyboard a nabíjecí stanici ChargePlay Duo Controller Charging Station pro Xbox Series X/S. Některé produkty pak byly uvolněny pro prodej po celém světě (Pulsefire Haste Gaming Mouse, Cloud II Wireless Gaming Headset a Cloud Revolver Gaming Headset + 7.1).

Společnost TCL představila na virtuálním veletrhu nové smartphony z letošní řady TCL 20. Nejvyšší model TCL 20 5G je vybaven 6,67" displejem s rozlišením Full HD+ a poměrem stran 20 : 9. Novinka využívá novou generaci obrazové technologie NXTVISION, která podporuje přehrávání videí ve standardu HDR10. Srdcem telefonu je osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 690 5G vyráběný 8nm technologií. Procesor doplňuje 6 GB operační paměti a až 256GB úložiště. Telefon poběží zpočátku na Androidu 10, později dostane aktualizaci na Android 11. Smartphone obsahuje trojitý fotoaparát s umělou inteligencí a 4 500mAh akumulátor. Novinka bude na evropských trzích dostupná ve třech barevných variantách během února.

Řada „vynálezů“ se pak samozřejmě svezla i na aktuální „covidové“ vlně. Třeba Razer kromě poutavého konceptu rolovatelného OLED displeje představil chytrou obličejovou masku s řadou zajímavých vlastností včetně aktivní ventilace a samozřejmě i LED osvětlení. Méně známá společnost Rice Ear pak světu přispěla přenosnou mobilní čističkou vzduchu.

Video : 
Štítky: 
Stolní počítače, Notebooky, Smartphony, Audio, Gaming, Hry, Úložiště, Sítě, Síťové prvky, 5G, Ze světa firem, CES, Acer, Adata, ASUS, D-Link, Kingston, Lenovo, LG Electronics, Razer, Sony, TCL, TP-Link

Podobné články

Globální prodej PC se v prvním čtvrtletí 2024 vrátil na předpandemickou úroveň

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle údajů společnosti IDC se celosvětový trh s osobními počítači po dvou letech poklesu vrátil v prvním čtvrtletí roku 2024 k růstu. Celkem se v tomto období prodalo 59,8 milionu PC, což představuje meziroční nárůst o 1,5 %. Čtěte více

Nová vlna zařízení podporujících práci s AI

6. 5. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Na trh začínají přicházet nová zařízení, která jsou uzpůsobená práci s umělou inteligencí. Přední výrobci následují trend rozšiřování nástrojů gen-AI a díky novému hardwaru umožňují odbavovat úlohy pro AI částečně lokálně, a tudíž rychleji. Čtěte více
Chris Papaphotis, CEMA DPS Lead ve společnosti Microsoft

Chris Papaphotis (Microsoft): Pojďme zůstat společně v čele díky AI a nové vlně PC

5. 4. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Kolik počítačů v komerčním segmentu není připraveno na Windows 11 a kam směřuje vývoj umělé inteligence? Chris Papaphotis, CEMA DPS Lead ze společnosti Microsoft, s námi probral výhody nasazení operačního systému Windows 11. Detailně jsme se věnovali také umělé inteligenci v čele s Copiloty, AI asistenty, kteří se prolínají produkty Microsoftu. Čtěte více

Cooler Master představil ATX skříň TD500 MAX

3. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cooler Master)
Počítačová skříň Cooler Master TD500 MAX, která byla navržena tak, aby uspokojila požadavky nejnáročnějších nadšenců do stavby počítačů, integruje výjimečný systém chlazení, výkonné napájení i další uživatelsky přívětivé funkce a vlastnosti. Čtěte více