Rozhovory

Kernun Clear Web v laboratoři DNS LiveLab

Lucie Harapesová, product manager ve společnosti DNS, a Radek Nebeský, channel account manager ve společnosti TNS, nám společně představili webový filtr nové generace Kernun Clear Web, který lze otestovat v LiveLabu, virtuální laboratoři pro resellery pod hlavičkou DNS.

Štěpán Feik
Zdroj: DCD Publishing
  • 3. 4. 2014
  • 9 min
Kernun Clear Web v laboratoři DNS LiveLab

Můžete nám představit řešení Kernun Clear Web?

Radek Nebeský: Kernun Clear Web je webový filtr nové generace orientovaný primárně na webové stránky, které uživatelé skutečně navštěvují. Na rozdíl od jiných podobných řešení Kernun nesází pouze na velikost databáze, ale sleduje především přesnost a účinnost filtrace. Již od původního návrhu není naším cílem mít v databázi miliony webových stránek, na které uživatelé zřejmě nikdy ani nenarazí. Úkolem efektivní filtrace je přeci detailně znát a řídit aktuální přístupy uživatelů.

Jak vlastně webový filtr funguje?

Radek Nebeský: Už podle názvu je určen k bezpečnému přístupu na internet dle skutečného webového obsahu. Kernun Clear Web filtruje s katalogem tematických kategorií, do kterých jsou přesně a detailně rozčleněny internetové stránky a domény. Fungují zde politiky přístupu uživatelů – jednotlivé kategorie lze pro uživatele nebo skupiny povolovat, zakazovat nebo jim povolit omezený přístup, tzv. bypass, což je mimochodem specialita Kernunu. Znamená to, že je uživatelům přístup povolen, ale pouze dočasně. Pokud chce uživatel i po uplynutí dané doby pokračovat, musí to manuálně potvrdit a celá akce se zaznamená do logu. Kdybych to měl shrnout, tak webové filtry umožňují managementu řídit přístup svých zaměstnanců k internetu a dosáhnout tak větší efektivity.

Pro koho je tedy Kernun Clear Web určený?

Radek Nebeský: Je to řešení určené pro všechny subjekty napříč trhem! Nezáleží ani na velikosti organizace. V soukromémi veřejném sektoru je snahou managementu ušetřit na nákladech a webové filtry slouží především k tomu, aby zaměstnanci užívali firemní internet pro pracovní účely, nikoli k přístupu na Facebook nebo YouTube. Reseller může s Kernun Clear Web obohatit svoji nabídku, pokud zákazníkovi představí jeho klíčové výhody, zejména pak fakt, že byl vyvinut pro lokální prostředí. Světoví výrobci webových filtrů totiž tvoří řešení určená pro celý svět a nestojí jim za to, aby věnovali úsilí a finance důkladné kategorizaci stránek na českém a slovenském internetu. Přitom konkrétně u nás směřuje až 75 % všech požadavků na domény cz. A ty jsou pro nás i zákazníka důležité a máme je v databázi.

Kdo například Kernun Clear Web používá?

Radek Nebeský: Máme významné reference napříč segmentem bankovnictví, státní správy i privátního sektoru. Naše případové studie potvrzují správnost lokálního zaměření našeho filtru a ukazují jeho reálné výsledky v ostrém provozu. Asi nejvýznamnější referencí je Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, kde naše řešení řídí přístup na web pro průměrně 14 000–16 000 uživatelů. Dále mohu jmenovat například Český hydrometeorologický ústav nebo Krajský úřad Jihomoravského kraje.

Jak funguje zpracování databáze pro Kernun Clear Web?

Radek Nebeský: V tuto chvíli se databáze plní několika způsoby – jedním z nich je zpětný reporting: Od našich zákazníků, kteří Kernun Clear Web využívají, k nám každý den přichází nové nekategorizované stránky ve formě anonymního reportu. Následnou kategorizaci pak provádějí lidé – skuteční lidé, nikoli žádný automatizovaný robot! Proškolení profesionálové, kteří nahlášenou stránku sami navštíví a následně správně zkategorizují. Každá internetová stránka navíc může být zařazena až ve třech kategoriích. Například stránka sport.idnes.cz je v kategorii „Sport“ i „Zpravodajství“ – a díky tomu lze velmi precizně nastavit jednotlivé profily uživatelů. Přidanou hodnotou je služba kategorizace nezařazených stránek do 24 hodin. To žádný jiný výrobce nemá!

Kernun Clear Web si může reseller pořídit u distributora, kterým je DNS. Jakou podporu nabízíte prodejcům?

Lucie Harapesová: Pro resellery máme připravený náš LiveLab, do kterého jim na požádání dáme přístup. Stačí kontaktovat mě nebo nám poslat e-mail na livelab@dns.cz.

O LiveLabu už jsme v Reseller Magazinu psali, ale můžete nám jej stručně připomenout?

Lucie Harapesová: Určitě! LiveLab je virtuální prostředí, které spravují naši technici. A ve spolupráci s TNS v něm běží i řešení Kernun Clear Web. V LiveLabu máme plně nastavitelné síťové prostředí, kde je nejen Kernun Clear Web, ale i další síťové prvky, se kterými zákazník běžně pracuje – AD server, stanice s Linuxem nebo síť s počítači s Windows XP. Resellerům můžeme nastavit přesně takové prostředí, jaké má jejich zákazník a nechat si je „hrát“. Kromě administrace je možné si také vyzkoušet, jak se bude Kernun Clear Web chovat na počítačích jednotlivých uživatelů.

Mohou reselleři využít přednastaveného prostředí v LiveLabu k prezentaci zákazníkovi?

Lucie Harapesová: Ano, bezpochyby! Rádi vyjdeme vstříc a je možné si domluvit testování a prezentaci klidně i na několik týdnů.

Jsou i další možnosti testování Kernun Clear Web?

Radek Nebeský: Zájemcům doporučuji naše stránky www.kernun.cz/demo, kde najdou demoverzi a mohou si na vlastním počítači otestovat jeho chování s webovým filtrem. Naše databáze je k nahlédnutí na www.kernun.cz/cwdb, kde si může každý otestovat své oblíbené URL, jak je zařazeno a zkategorizováno. A pokud není, tak má dokonce možnost kategorizaci sám navrhnout. Náš kategorizační tým zareaguje a vyhodnotí zaslané návrhy a požadavky.

Lucie Harapesová: Pokud bude zákazník spokojen s výsledky testování v LiveLabu, tak mu můžeme ve spolupráci s výrobcem a partnerem zajistit zápůjčku hardwaru spolu s odbornou instalací přímo u něj.

Je administrace Kernun Clear Web náročná?

Radek Nebeský: Aktuálně máme zcela nové webové administrační rozhraní a věřím, že práce s ním je uživatelsky přívětivá a intuitivní. Lze si to ostatně vyzkoušet právě v LiveLabu DNS, kde mají zájemci jedinečnou příležitost si Kernun Clear Web detailně nakonfigurovat a otestovat. Při prvním spuštění a přihlášení jsou všechny internetové stránky povoleny – vytvoří se základní statistiky provozu, uživatelům jsou přidělovány IP adresy nebo doménová uživatelská jména. V případě použití autentizace autentizace jsou uživatelé identifikováni uživatelským jménem a příslušností ke skupině.

Nastavení bezpečnostní politiky přístupů se definuje pomocí profilů a výjimek. Rozlišujeme například základní profil, jako výchozí globální nastavení pro celou společnost, ale také profily pro jednotlivé uživatele či skupiny. K jednotlivým profilům pak přiřazujete pravidla v podobě akcí: "Povolit", "Zakázat" či "Bypass" pro přístup na danou tematickou kategorii webového obsahu, jako jsou například

Reklama, Sociální sítě, Bankovnictví, Sport, Nákupy, Hazard či Pornografie. Upozornil bych na unikátní možnost „Test politiky“, kde má správce příležitost si jednotlivá nastavení otestovat ještě před samotnou aktivací konfigurace. V administračním rozhraní pak můžete sledovat veškerý webový provoz a analyzovat aktivity uživatelů. Generované statistiky přístupů se zobrazují v podobě přehledných grafů a manažerských výstupů. Navíc si můžete vytvářet i vlastní statistiky dle požadavků a sledovaných kritérií.

A kdo je po dodání řešení administrátorem? IT oddělení zákazníka, nebo reseller?

Radek Nebeský: Je možné obojí – správcem může být IT technik přímo u zákazníka nebo právě reseller, který následně správu dodává jako službu. Zní to intuitivně, ale co když si reseller přece jen nebude vědět rady? Jsou pro něj v LiveLabu připraveny příručky a manuály, případně další podpora?

Lucie Harapesová: S přístupem do LiveLabu obdrží reseller také uživatelskou příručku a kontakty na veškerou technickou podporu, která je mu v případě jakýchkoli dotazů plně k dispozici. Dostane se mu plné podpory a veškeré pomoci, jaké budeme schopni. Pokud náhodou nebude splnění jeho prosby v našich silách, jsme schopni předat jeho prosbu přímo výrobci Kernun.

Proč by měli reselleři prodávat řešení Kernun Clear Web?

Lucie Harapesová: Reseller obohatí svou nabídku o unikátní řešení, které je propracované a připravené pro český a slovenský trh. Nikdo jiný takové řešení nemá!

Radek Nebeský: Z obchodního hlediska je Kernun Clear Web řešení, které má kratší obchodní proces než velká řešení. Jde o řešení, které je „easy to install, easy to use“ a určitě i „user friendly“. Důležité také je, že náklady na vyškolení obchodního týmu jsou pro resellera minimální. Školíme totiž sami a zdarma. Učíme nové resellery znát argumenty pro úspěšný prodej a časté otázky zákazníka. V případě větších projektů jsme navíc schopni přizpůsobit Kernun Clear Web požadavkům zákazníka a velmi rychle doprogramovat vlastnosti, které jsou pro zákazníka prioritní.

Pořádáte zmíněná školení ve spolupráci s distributorem? Kde se o nich reselleři dozví?

Lucie Harapesová: Ano, pořádáme je společně a reselleři se o nich mohou dozvědět v našem kalendáři akcí, v pravidelném Newsletteru nebo na RMOL.CZ.

Proč prodávat Kernun Clear Web:

  • řešení vhodné pro všechny subjekty napříč trhem;
  • kratší obchodní proces než velká projektová řešení;
  • úspěšné instalace u významných zákazníků;
  • atraktivní provize a benefity partnerství;
  • spolehlivá rezervace jednotlivých obchodních případů;
  • rozšíření vlastních certifikovaných služeb;
  • přímá podpora od českého výrobce.

 

Hlavní přínosy pro zákazníka:

  • bezpečný přístup na internet;
  • ochrana interní sítě a zdrojů;
  • úspora kapacity datové linky;
  • omezení zneužívání internetu;
  • vysoká přesnost filtrace až 98 %;
  • centrální řízení webového provozu;
  • detailní reporting a statistiky;
  • odpovědné vedení zaměstnanců.

Otestujte si Kernun v laboratoři DNS LiveLab:

https://livelab.dns.cz
Registrace u distributora: livelab@dns.cz
Registrace u výrobce: livelab@kernun.cz