Zrecenzované produkty se prodávají výrazně lépe

3. 9. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Lesensky)
Zákazník při výběru zboží mnohem více věří produktům, které jsou recenzované. Pokud navíc své zkušenosti se zbožím předává vlivná osoba, kterou zákazník zná a věří jí, pravděpodobnost nákupu markantně roste. Dobře jsou si toho vědomy i velké e-shopy, které do svých řad vábí ta největší jména na trhu a do obsahu pod svou značkou investují nemalé finanční prostředky.

S recenzemi u svých produktů pracuje už téměř každý větší e-shop v České republice. „Recenze na internetu obecně změnily přístup zákazníků k nakupování. Ať už jde o výběr e-shopu či konkrétního druhu zboží, ale například i o dovolenou. Recenze ovlivňují výběr prakticky vždy,“ řekl Jan Vetyška z Asociace pro elektronickou komerci.

Postupem času se ale mění forma recenzí. Zatímco ještě v nedávné minulosti téměř všechny recenze byly anonymní, v současnosti velké firmy čím dál častěji vyhledávají spolupráci s vlivnými lidmi, které zákazník zná a snáze se s nimi ztotožní.

Spolupráce s influencery má mnoho různých podob. V posledních měsících je nejoblíbenější formou zasílání vlastních výrobků influencerům ze sociálních sítí zdarma. Internetové hvězdy pak na svých kanálech zveřejňují své názory a hodnocení okruhu lidí, kteří věří jejich názoru. „Práce s influencery je moderní marketingová metoda cílící především na mladší zákazníky. Dává prostor pro rychlé oslovení nových nakupujících nebo komunikování aktuální marketingové či produktové akce. Recenze od influencerů jsou dalším střípkem do celkové marketingové mozaiky jednotlivých firem,“ dodal Vetyška.

Jak pracují s influencery největší české e-shopy?

Jeden z největších českých e-shopů zaměřený na elektroniku CZC.cz patří k průkopníkům spolupráce s vlivnými lidmi. „V CZC.cz jsme začali s influencery pracovat již v době, kdy to byla na českém trhu poměrně nová věc, takže primární motivací bylo vyzkoušet si, co tento typ marketingu dokáže. Zejména v počátcích jsme si vybírali známější influencery jako Jirku Krále či FattyPillowa, časem jsme zkoušeli i menší spolupráce. Pokud je výběr správný, v rámci mediamixu jsou pro nás influenceři nezastupitelný prvek,“ přiblížil Milan Duda, marketingový ředitel CZC.cz.

CZC.cz při spolupráci s influencery sází na silné tváře, které se pohybují v herním prostředí. Velmi důležitou roli hraje uvěřitelnost. „Influencerům se do práce snažíme nezasahovat, máme pocit, že by měli mít možnost připravit si vlastní scénář, aby byla videa co nejvíce autentická. I hotová videa necháváme žít vlastním životem, nekomentujeme je, ani je nesdílíme na našich sociálních sítích,“ dodal Duda.

V CZC.cz se věnují i vlastní tvorbě. Vzniká tak specifický formát videí, do kterých si firma při některých příležitostech zve influencery jako moderátory nebo experty na danou problematiku. Cestou vlastních videí se před časem vydal i další velký hráč na e-shopovém trhu Alza.cz. „Naše společnost spolupracuje s influencery na dvou kanálech. AlzaTube má spíše edukativní formát. Cílem je pomoci zákazníkům s orientací na webu alza.cz, s novými funkcemi, ale také poradit zákazníkům, jak produkt vybírat, na co se zaměřit,“ řekl Tomáš Anton, manažer AlzaTube a AlzaTech.

Zatímco CZC.cz sází na známá jména jako například Patrik Hezucký nebo FattyPillow, Alza.cz na platformě AlzaTube věří odbornosti svých influencerů. „V projektu AlzaTube rozhodně preferujeme odbornost, proto využíváme i hosty se zkušenostmi v oboru. Například u série na zubní kartáčky jsme měli jako hosta stomatoložku Moniku Chválovou a dentálního specialistu Petra Fialu. Nejsou to superznámá jména, ale jsou to lidé z oboru a ví, o čem mluví. Známější jména u nás působí na kanále AlzaTech. Vybrali jsme si jména jako Pedro, Jirka Král nebo Mikuláš Tuček, což jsou kluci, kteří opravdu velice pečlivě recenzují produkty a máme s nimi jen ty nejlepší zkušenosti,“ doplňuje Anton.

Oba velké e-shopy se shodují, že influencerský marketing bude v budoucnosti využíván v ještě větší míře. „Aktivitám s influencery se pravidelně věnujeme a do budoucna plánujeme ještě větší míru spolupráce,“ potvrdil Milan Duda. „Je to pro nás nepostradatelná součást marketingu. Díky číslům víme, že prodejnost recenzovaných produktů meziročně vzrostla o 70 %. Zájem zákazníků o naše recenze je to, co náš tým nejvíc těší a zároveň posouvá dál, proto chceme influencerský marketing v budoucnu rozvíjet na ještě vyšší úroveň,“ doplnil Tomáš Anton.

Všechny uživatelské recenze v jedné aplikaci

S rostoucím vlivem recenzí, které ovlivňují výběr zákazníka, vzniká stále více internetových portálů umožňujících sbírat nezávislá hodnocení od reálných uživatelů. Vznikají také portály, které investují do tvorby vlastních odborných testů, jejichž výsledky pak poskytují svým uživatelům. „V zahraničí pracují s recenzemi například portály trustpilot.com nebo trustradius.com. Jak pro firmy, e-shopy, ale i pro zákazníky jsou tato data velmi užitečná a usnadňují jim výběr při nakupování,“ uvedl Jan Přichystal, vedoucí vývoje umělé inteligence MTA ve společnosti CYRRUS ADVISORY.

MTA (Multicriterial Text Analysis) je softwarový produkt, který vyvíjí technologická společnost CYRRUS ADVISORY ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně. Software analyzuje miliony recenzí a následně dodává e-shopům sumarizované výsledky u jednotlivých produktů, například jak uživatelé vnímají výdrž baterie, či kvalitu displeje. „Sázíme na strojové zpracování dostupných recenzí a vytváříme sumarizace výsledků pro koncové uživatele. Víme, že uživatelské, ale i recenze od influencerů mají obrovský vliv při nákupu. Snažíme se proto nabízet naše sesbíraná data v přehledné formě tak, aby se díky našemu softwaru každý jednoduše zorientoval a vybral si produkt, se kterým bude maximálně spokojený. Pro koncové uživatele proto chystáme také novou mobilní aplikaci,“ uzavřel Přichystal.

Štítky: 

Podobné články

Jídlo na e-shopech nakupuje každý třetí Čech a doménou e-shopů je erotické zboží

18. 9. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acomware )
Více než třetina Čechů nakupuje na internetu potraviny, z toho 16 % alespoň jednou měsíčně. Zájem o internetové nákupy však sílí bez ohledu na druh zboží – již 21 % Čechů přiznává, že nakupuje převážně v e-shopech. Nejvíce je lidé preferují u erotického zboží. Čtěte více

Během prvního pololetí utratili Češi v e-shopech 58 miliard korun

19. 8. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Heureka a APEK)
Češi v e-shopech nakupují rádi, každý rok o něco více. Potvrdil to obrat českých e-shopů v první polovině letošního roku, který meziročně vzrostl o 13 %. V uplynulém pololetí nechali Češi v e-shopech 58 miliard korun, tedy o 6,5 miliardy více než vloni. Čtěte více

Stížnosti na Českou poštu pokračují – podle e-shopů nerozváží balíky

12. 8. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: APEK)
Česká pošta při objednání služby „Balík do ruky“ slibuje dodání objednané zásilky až k adresátovi. V posledních měsících ale v některých případech uloží balíček pouze na nejbližší pobočce. Cena za dodání přitom zůstává stejná a nespokojenost zákazníků dopadá i na internetové obchody. Těm se přístup státního podniku vůbec nelíbí. Čtěte více

PSD2 – jen heslo už nestačí. Budou nákupy na e-shopech složitější?

9. 8. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: VISA)
Zákazníci nejen českých e-shopů se od 14. září letošního roku dočkají vylepšeného zabezpečení svých plateb. V platnost vstoupí evropská směrnice o platebních službách PSD2 a její principy silného ověření klienta (SCA). To přinese zásadní změny v ověřování online plateb. Heslo už stačit nebude, a kromě jednorázových přístupových kódů budou zákazníci naplno využívat biometrické technologie. Čtěte více